Fotografové a spokojenost v podnikání v ČR a SK – průzkum 2023

fotografové a spokojenost v podnikání

Fotografové a fotografky – jste spokojeni ve svém podnikání? Na to se podíváme v tomhle článku. Najdete tady průzkum z roku 2023, kterého se účastnilo 265 fotografů. Jednalo se převážně o lidi z oblasti portrétní, svatební, rodinné fotografie – více než 70 % účastněných.

Zajímá vás to? Jdeme na to.

Fotografové a fotografky v roce 2023

Během posledního desetiletí jsme byli svědky dramatického nárůstu počtu fotografů. Je obtížné získat přesné číslo, protože ne každý fotograf se oficiálně k činnosti registruje a naopak mnoho podnikatelů si ve svém živnostenském listu zaškrtne všechny volné živnosti. 

Pokud vás zajímají statistiky týkající se fotografů v ČR, doporučuji si přečíst blogový článek Petra Doležala. Článek zde >>

Čím je nárůst fotografů způsoben?

Existuje několik faktorů, které mohou přispět k tomuto růstu:

  • Rostoucí zájem o vizuální a umělecký obsah: Lidé mají touhu zaznamenat své zážitky, emoce, minulost... To vede k vyšší poptávce po fotografických službách.
  • Snadná dostupnost technologií a nástrojů pro fotografování
  • Vliv sociálních sítí, médií, reklamy
  • a mnoho dalších

Instagram a jeho vlivy

Instagram do velké části přispěl k popularitě fotek a ke snaze zlepšit se v jejich pořizování. Díky Instagramu a dalším sociálním sítím, se fotografie staly důležitou součástí života mnoha lidí, což zvyšuje poptávku po kvalitních fotografech a fotografkách.

Podle statistik z roku 2021 se na Instagramu každý den zveřejní více než 100 milionů fotografií a videí. To znamená, že každou minutu se na IG objeví tisíce nových příspěvků. Ke dnešnímu dni bude číslo mnohem vyšší.

Fotografové a peníze

Z výsledku průzkumu vyplívá, že si fotografové spíše myslí, že foto podnikání nepřináší takové ovoce, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pouze 9,8 % oslovených si myslí, že se focením dá skvěle uživit. Poměrně vysoké procento, konkrétně 15,2 %, lidí si myslí, že focení u nás je velice špatně placené, a proto to většina lidí vzdá.

Lidé mají focení spíše jako přivýdělek – podnikání jako vedlejší činnost při mateřské/ práci / studiu. Konkrétně mluvíme o více než 2/3 účastníků průzkumu.

Více jak polovina lidí si vydělá focení pouze do 10 000,- / měsíc. Do „hezčích“ čísel se dostává jen hrstka vyvolených – dá se předpokládat, že mluvím o těch, kteří mají focení jako podnikání s hlavní činností.

  • 50 – 80 000,- / měsíc si vydělává 7 účastníků dotazníku
  • 80 – 100 000,- / měsíc – 2 účastníci
  • více než 100 000,- / měsíc – 4 fotografové

Fotografové a hodinovka

Velice mě zajímalo, jestli fotografové znají svoji skutečnou hodinovku a jaká reálně je. Z praxe vím, že je to oblast, kde fotografové často váhají a hodinovkou si nejsou zcela jisti. Mnohdy nemají spočítané své náklady a přesný čas práce tak, jak to bývá v jiných oblastech podnikání nebo ve větších firmách.

265 lidí odpovědělo na otázku o hodinovce, z čehož 170 z nich svoji hodinovku zná. Kolik to ale konkrétně je, zakliklo o ¼ fotografů méně. Z toho by se dalo hádat, že znalost hodinovky není zase tak jednoznačná.

A kolik je průměrná hodinová sazba u fotografa? Konkrétní odpovědi jsou různorodé. Nejčastěji se hodinová sazba pohybuje do 500,-.

Jsou fotografové tedy spokojeni se svým podnikáním?

163 z 265 dotázaných odpovědělo, že zatím spokojeni nejsou, ale doufají, že to přijde. Taky by vás zajímali jejich odpovědi ohledně spokojenosti ve foto podnikání za 1/3/5 let? 🙂 Mně rozhodně ano!

Je jasné, že ne všichni se spokojenosti dočkají. Focení je podnikání jako každé jiné a úspěchu a spokojenosti se dočká jen pár procent fotografů.

Každopádně držím palce každému jednomu z vás, kteří jste se vydali na dráhu stát se spokojeným fotografem. Za mě to reálné rozhodně je! 🙂 Věřím, že kdo dělá pro svůj sen maximum a nevzdá to, určitě se mu to povede.

Líbil se vám dnešní článek? Překvapily vás výsledky?

Mrkněte se na další články jako:

Pokud editujete fotky, pusťte si jako kulisu do sluchátek můj podcast Miluji focení – najdete ho na Spotify / Apple podcast / Google podcast nebo i YouTube . Rozhovory s hosty, osobní rozvoj i konkrétní tipy … to vše tam na vás čeká 😉

Vidíme se taky na Instagramu nebo ve FB komunitě fotografů, kde je už přes 7 500 fotografů.

Mějte fajn den,

Vaše Lenka

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů