Členství V hledáčku fotografek za akční cenu do 30.4.2024 ⭐️ Více zde >>

Jak získat dotace až 235 000 Kč na start podnikání – (nejen) pro fotografy

JAK ZÍSKAT DOTACE pro start podnikání

Už víckrát jsem dostala dotaz ohledně získání dotací pro start podnikání nebo slyšela příběh někoho, kdo dotace využil.

Nedávno mi dokonce přišla tahle zpráva:

Ahoj Leni, chtěla jsem se s tebou podělit o svoji zkušenost, o které se bohužel nikde moc nemluví… Fotografům to může pomoci, vzhledem k tomu, že technika nestojí málo. Pokud se k tomu musí kupovat ještě nový PC, jako v mém případě, tak jsou to částky do začátku hodně vysoké.

Ve zkratce: Já na mateřské podnikala v cestovním ruchu. S focením jsem si spíše roky jen tak pohrávala, ale většinu času jsem věnovala právě prodeji zájezdů. Přišel covid a ten dal cestovnímu ruchu velký zásah a popravdě 15 let práce v CK už si vybrala svoji daň a rozhodla jsem se živnost ukončit. Navíc se blížili 4. narozeniny syna a já bych musela přepnout z vedlejší činnosti na hlavní.

Nahlásila jsem se na ÚP a pár měsíců dumala, co dál. Zjistila jsem, že pokud je člověk registrovaný na ÚP a nemůže do zaměstnání, což byl můj případ, jelikož syna nemám ve školce ani nikde na hlídání, tak přichází v úvahu pouze OSVČ. Sama jsem si zjistila, že je možné si zažádat o dotaci na začínající podnikání. Údajně je strop 100 tis (poznámka – mění se to každý rok). Obnáší to sice spoustu papírování, ale mně to stálo za to to risknout. Leni a vyšlo to! Odklepli mi 60 tis., takže mi ÚP zadotoval 2 úžasná skla. Dala jsem na tvoji radu a pořídila si Sigmy – 35 a 135 a s tím, co už mám, se dá celkem dobře začít.

Tímhle jsem ti chtěla dát tip, že je dobré po mateřské/rodičovské jít se nechat zapsat na ÚP nebo pokud tam už někdo je a zkusit zažádat o tuto dotaci.

Zaujal vás tento příběh?

Poprosila jsem úžasnou Alenku Adamcovou, která má s řízením dotací zkušenost, aby pro vás připravila článek, jak na to. Alena Adamcová je i členem naší FB skupiny Miluji focení – pokud vás bude k tématu něco zajímat, zeptejte se jí.

Jak získat dotace pro start podnikání

Dotace pro start focení – jak na to



Společenský účelné pracovní místo zřízené – podpora pro začínajícího podnikatele

Společensky účelné pracovní místo (dále SÚPM) zřízené je takové, které zřizuje uchazeč o zaměstnání evidovaný na ÚP sám pro sebe v rámci výkonu OSVČ. Pokud chcete začít podnikat, ale chybí vám vstupní investice na vybavení ateliéru nebo třeba nákup techniky, je možné podat žádost o příspěvek na Úřad práce. Poskytnutí příspěvku se samozřejmě řídí několika podmínkami a dopředu je nutné podotknout, že je nenárokový a jeho případné schválení nebo zamítnutí závisí na posouzení odborné komise.

Žadatel o poskytnutí příspěvku musí být v době podání žádosti evidovaný na ÚP jako uchazeč o zaměstnání a musí žádat na nový obor činnosti, ve kterém v minulosti ještě nepodnikal. Splňujete-li tyto podmínky a máte o příspěvek zájem, je nutné podat žádost. Tu si můžete vyzvednout v tištěné podobě na místně příslušném ÚP nebo si ji můžete stáhnout zde >>.

Žádost má své předepsané povinné přílohy a až po odevzdání všech dokumentů bude předána k posouzení odborné komisi. Úřednické kolečko je zde neúprosné, ale nijak extra zatěžující. Dokonce můžete část svých povinností delegovat na samotný ÚP a ten za vás může vybrané přílohy získat sám (typicky tzv. bezdlužnost). Pokud si s vyplněním žádosti nevíte rady, jistě vám poradí pracovníci oddělení aktivní politiky zaměstnanosti místně příslušného úřadu práce. V tomto ohledu pro vás ale může být přínosné, že jednou z příloh je také samotný podnikatelský záměr.

Není vůbec špatné zamyslet se nad tím, co nového můžete nabídnout na fotografickém trhu ve vašem regionu, sepsat si vlastní silné či slabé stránky nebo případné příležitosti ale i hrozby zvenčí v rámci SWOT analýzy, zhodnotit své možnosti s ohledem na konkurenci a udělat si přehled o svých předpokládaných příjmech a výdajích. Součástí žádosti je také rozpis výdajů, které plánujete financovat právě z příspěvku ÚP. Může se jednat např. o fototechniku, počítač nebo nábytek. Přípustný naopak není spotřební materiál (např. papíry do tiskárny).

Kompletní žádost posuzuje odborná komise, a jak již bylo zmíněno výše, příspěvek je nenárokový, tedy proti případnému negativnímu stanovisku není možnost odvolání. Je dobré mít také na paměti, že komise může příspěvek různě krátit, omezovat jednotlivé položky apod., a to vždy s ohledem na aktuální situaci na trhu práce.

Po schválení žádosti přichází na řadu podpis Dohody o poskytnutí příspěvku s ÚP a pak již máte dva měsíce na profinancování přidělených finančních prostředků. Profinancování je následně nutné doložit účtenkami, fakturami nebo pokladními doklady. A podmínkou získané dotace je také udržitelnost pracovního místa po dobu min. jednoho roku, respektive 365 dnů od poskytnutí příspěvku. Na paměti mějte také fakt, že zde nakládáte s veřejnými finančními prostředky, v průběhu výše zmíněného roku vás tedy může navštívit kontrola z ÚP. Při porušení podmínek o poskytnutí příspěvku uvedených v Dohodě Vám také může vzniknout povinnost příspěvek vrátit.

A teď to, co každého zajímá zřejmě nejvíc – finance. Maximální výše příspěvku, který můžete získat, je dána právní úpravou, a to konkrétně zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, konkrétně paragrafem č. 113. Ten říká, že maximální možná částka na zřízení SÚPM – OSVČ se odvíjí od míry nezaměstnanosti v daném okrese a činní čtyřnásobek respektive šestinásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za I. – III. čtvrtletí předchozího kalendářního roku (viz níže v tabulce).

Jak získat dotace pro start podnikání

Kolik peněz může podnikatel získat z dotace

Max. výše příspěvku
Míra nezaměstnanosti v okrese < průměr ČRMax. čtyřnásobek průměrné mzdy v národních hospodářství za I. – III. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Pro rok 2023 tedy 157.224,- Kč
Míra nezaměstnanosti v okrese = nebo > průměr ČRMax. šestinásobek průměrné mzdy v národních hospodářství za I. – III. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Pro rok 2023 tedy 235.836,- Kč

Výše uvedené částky jsou velmi lákavé, že? Nicméně jak je již zmíněné dříve, komise může s ohledem na aktuální situaci na trhu práce a množství disponibilních prostředků maximální poskytnutou částku různě krátit, a to i na úrovni jednotlivých výdajových položek. Lehce se tak může stát, že Vám Úřad práce poskytne např. „jen“ 20, 30 nebo 50 tisíc.  Avšak až do podpisu Dohody o poskytnutí příspěvku nejste ničím vázáni a pokud se Vám nabízená částka nezdá zajímavá nebo stanovené podmínky adekvátní, můžete kdykoliv svoji žádost stornovat a odstoupit tak od ní.

Zní to všechno složitě? Zdá se Vám to příliš zatěžující a komplikované? Ve skutečnosti je to mnohem jednodušší, než se může na první pohled zdát. Věřte také, že je to v současné době zřejmě nejefektivnější způsob, jak získat nenávratný příspěvek do začátku podnikání, zvýšit si tím svůj vstupní kapitál a zlepšit tak své možnosti na poli konkurence. Existuje samozřejmě možnost žádat o dotace např. i z Evropské unie, ale tam jsou podmínky mnohem složitější, udržitelnost projektů zpravidla 5 let a hlavně zde funguje princip předfinancování.

BONUS:

Pokud s vámi byla podepsána Dohoda o poskytnutí příspěvku na zřízení SÚPM můžete zažádat na ÚP o poskytnutí tzv. překlenovacího příspěvku. Ten se poskytuje na úhradu provozních nákladů (např. nájemné a služby za ateliér, náklady na opravu a údržbu ateliéru apod.), a to nejdéle na 5 měsíců. Výše příspěvku vychází ze zákona, každý rok se mění a aktuálně činí přibližně 9.800 Kč. O poskytnutí překlenovacího příspěvku je nutné požádat nejpozději do 30 kalendářních dnů od uzavření Dohody o zřízení SÚPM.

Autor článku: Alena Adamcová

Doufám, že se článek líbí a alespoň některým z vás pomůže s rozjezdem na fotografické scéně 🙂

Lenka

Autorka značky Miluji focení, lektorka online kurzů Lightroom a Photoshop a vášnivá fotografka Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů