můj příběh

kdo je lenka stehnová

tvůrce, lektorka, podnikatelka, máma

Lenka Stehnová kontakt
Jméno Lenka je údajně nejvíc nešťastné ženské jméno v ČR. Je pravda, že v dětství jsem si po zdravotní stránce dost užila, ale jinak jsem šťastnej člověk. Věřím, že každý jsme svého štěstí strůjce a je jenom na nás, jak se rozhodneme žít. Ráno se můžeš probudit a říct si: "To bude zas na prd den!" (to je moje dcera) nebo naopak "Wau, dnes to bude paráda!" (to je můj syn) . Který úhel pohledu máš ty?

Tvořím a kreativně řádím úž od dětství. Fotím, maluju, vyrábím, rekonstruuju... však jsem taky vystudovaný designér. Miluju být ženou a vše, co k tomu patří. Důležitý je pro mě laskavý přístup k lidem i sama k sobě.

  • Věřím, že všechno se děje pro nějaký důvod (i když se nám ten důvod nemusí líbit)
  • Užívám si mluvení před velkým publikem (i když jsem introvert)
  • Nesnáším nepořádek (i když s dětma mít naklizeno je nereálný)
  • Neumím odpočívat (i když to dost potřebuju)

TĚŽKÉ foto začátky

V roce 2009 jsem v rukách držela svou první zrcadlovku (Nikon D90 + setový objektiv). Oči mi svítily radostí a já se těšila, jak budu fotit dokonalé fotografie. Namísto toho jsem zjistila, že focení není zas taková sranda.

Celé dva roky jsem bojovala, aby fotky byly alespoň obstojné. Mým výsledkem byly většinou fotografie rozmazané, moc světlé nebo tmavé... však to jistě také znáte. Snad stokrát jsem chtěla foťák zahodit a říkala si, že já se pořádně fotit nikdy nenaučím.

jak jsem se tedy naučila
fotografovat?

Každý den jsem studovala, jak být lepším fotografem. Stovky hodin strávených na internetu, čtení knih a článků, absolvování kurzů a podobně. Většině informací jsem z počátku vůbec nerozuměla, jako by byly napsány CIZÍ ŘEČÍ. Toho promarněného času!

Řeknu vám, cesta to nebyla vůbec jednoduchá... časem jsem se ale naučila ovládat foťák a editovat ve Photoshopu. Pořídila jsem si lepší foťák Canon 6D + objektiv Sigma art 35mm a od kamarádů jsem přirozeně přešla na focení klientů. Zařídila jsem si také ateliér - bylo to vše ráz n ráz.

Zlomové období ovšem nastalo, když se mi narodila dcera Isabela - rok 2016. Díky ní jsem se na focení začala dívat úplně jinak. Zjistila jsem, že je pro mě nejpodstatnější, aby fotografie zaznamenaly emoce. Na fotce nemusíte mít perfektní make-up, dokonalé vlasy a dokonce není vůbec třeba, aby se všichni dívali vzorně do objektivu a říkali sýr.

Jde o radost, smutek, nadšení nebo překvapení,
které v tu chvíli člověk na fotografii prožívá.

Moje fotky přeci nejsou jen pro reprezentaci webu, ale hlavně do rodinného alba! Člověku by se časem měl při pohledu na snímek vybavit ten okamžik nebo období, kdy fotografie vznikla.

Stala se ze mě rodinná fotografka

S tím, jak jsem začala prezentovat na Facebooku fotky dcerky, mě začaly oslovovat hlavně maminky, které chtěly také zachytit svoje děti. Stala se ze mě rodinná fotografka se stálou klientelou.

Byla jsem si svojí prací jistá a také jsem si uvědomila, že focení vlastně není až tak složité. Pouze jsem na to šla předchozí roky špatně. Obor fotografie na začátečníky totiž chrlí kvanta technických informací, které nejsme v začátcích schopni správně vstřebat.

Projekt Miluji focení

Začátkem roku 2018 jsem založila značku Miluji focení, která mluví o focení JEDNODUŠE A S ŽENSKÝM CITEM. 

Tyhle dva aspekty (jednoduchost + ženský cit) mi totiž při studiích neuvěřitelně chyběly. Nepotřebuji znát každý technický detail mojí zrcadlovky nebo všechny definice foto slovíček.

Mým cílem je tvořit krásné fotky a focení si užít. A víte co? Zjistila jsem, že tyhle pocity se mnou sdílí většina žen fotografek.

foto workshop - lenka stehnová miluji focení

jsem tu pro vás

V mém okolí je spostu žen, které by chtěly umět fotit své děti a rodinu lépe. Chtěly by tvořit fotografie pro své podnikání a sociální sítě nebo sní o tom, že se fotografování stane jejich prací.

JSEM TU PRO VÁS a ráda se s vámi podělím o své zkušenosti. Nemám problém sdílet své know how, jelikož mě hřeje u srdce, když vám moje práce pomáhá.

Také už vím, že nemusíte znát z oboru fotografování naprosto všechno, aby se z vás staly excelentní fotografky (ba naopak stačí kolikrát málo).

Fotit úchvatné snímky můžete i vy!

Své myšlenky a know-how se snažím předávat v článcích na blogu, produktech zdarma, mini kurzu Začínáme fotografovat nebo online kurzu Adobe Photoshop či Lightroom. To vše vždy tvořím s maximální touhou vám pomoci, abyste i vy docílili vytouženého výsledku.

Blog fotografky je nabušený (nejen) informacemi z FOTO světa. Vzdělávejte se, inspirujte se, motivujte se.
Nechte si vlít do žil novou foto energii. Foto tréninky od profesionálních fotografek vám přinesou tipy, triky i foto inspiraci.
Naučte se ovládat foťák, upravovat fotky v LR nebo PS nebo se inspirujte od ostatních fotografek.

inspirujte se

Focením žiju a snažím se sdílet střípky z mého života i na sociálních sítích. Instagram je taková moje foto galerie a vášeň, kde jsem nejaktivnější. Často tady najdete zákulisí z focení, mojí rodinu, naše cesty a výlety. Když se v mém životě (soukromém nebo profesním) něco děje, nahrávám to zkrátka jako první na Instagram.

Mrkněte na můj Instagram a načerpejte inspiraci