Rozhovor s Veronikou Anýžovou

V dnešním rozhovoru jsem vyzpovídala Veroniku Anýžovou – fotografku, která se zaměřuje na svatební focení. Miluje svoji práci a cestování. Kromě toho je také máma 7 letého rošťáka Matyáše, dvou chlupatých psíků a jedné nahaté kočky!

#anyzova_fotografie

Wedding, family, couple, lifestyle ❤️📷

www.anyzovafotografie.cz

# 1

Veru, jak dlouho fotíš a jak tvoje fotografická cesta začala?

Tak to je hodně zapeklitá otázka, protože sama nevím, od kdy tomu mohu říkat focení. 😀 Mám vystudovanou střední uměleckou školu obor fotografie, ale nedá se říct, že bych fotila. Spíš jsem mačkala spoušť tak, aby profesoři byli alespoň trochu spokojení. Popravdě všechno, co teď používám a umím, jsem se naučila samostudiem a workshopy až po škole. Takže nejspíš fotím něco málo přes 3 roky.

# 2

Co tě k tomu tehdy vedlo? Dokázala sis představit,
že ve focení jednou budeš tam, kde právě jsi?

Mně spíš ještě nepřijde, že už někde jsem. 🙂 Jsem k sobě hodně přísná a vidím plno chyb, které dělám. Ale když se podívám na fotky před 3 roky, tak je mi líto těch lidí, co u mě byli na focení. 🙂 Takže progres je tam určitě obrovský, ale mně to ještě nestačí. No a zpátky k focení mě přivedl můj přítel, který mi byl velkou oporou a dal mi možnost vyfotit pár bytů po rekonstrukci, i když jsem interiéry nikdy předtím nefotila.

# 3

Co všechno fotíš a co z toho tě nejvíc baví?

Já jsem hlavně svatební fotograf. Popravdě to byla poslední věc, kterou jsem chtěla fotit. Momentálně si nedovedu představit, že bych svatby nefotila. Je to úžasný den plný emocí, radosti, štěstí a lásky. Miluji svatby, jsem takový nesvatba. 😀 Ale taky fotím rodinky, lifestyle, newborn, párové focení a glamour v půdním ateliéru.

#anyzova_fotografie
# 4

Jakou využíváš techniku?

Nejsem moc technický typ jako vesměs většina žen, ale momentálně mám dva mazlíky, bezzrcadlovky Sony Alpha 9 a Alpha a7iii. K tomu mám objektiv 35 mm 1.8 a 55 mm 1.8, s tím jsem schopná nafotit celou svatbu. Mám ráda kontakt s lidmi, takže mi tohle naprosto vyhovuje.

# 5

V mém posledním článku na blogu jsem psala o tom, že vidím u fotografek často ohromné podceňování a strach. Přehnaně se poměřují s konkurencí, neumějí si za focení říct peníze a obecně mají problém ve focení prorazit. Měla bys pro ně nějakou radu?

Já myslím, že největší háček je brát fotografky nebo fotografy jako konkurenci. Tím, že fotograf má většinou práci jako koníček a dává do práce kus sebe, nikdy nevytvoříte stejný záběr. Všichni jsme originál, i když se inspirujeme něčí prací nebo stylem. No a když už si vás někdo vybere, tak právě proto, že se mu vaše práce líbí!

Další věc i ten fotograf, ke kterému vzhlížíme, měl stejně pokažené záběry jako my a investoval nejen svůj čas, ale i plno peněz do techniky, aby mohl být tam, kde je. Stejně jako vy, takže nebát se spočítat si hodiny a peníze, kolik vás to stojí a nastavit si nějakou hodinovou sazbu, která vám zaplatí vše co do toho dáte. Já miluji focení, ale taky miluji svoji rodinu a čas s ní. Jednou je to řemeslo a moje práce, která se musí vyplatit. Jak jednou řekl Honzík Dikovský na worskhopu ,,nefoťte za párek v rohlíku‘‘. 🙂

Odkaz na článek: Jdi za svými sny – překonej strach, obavy z konkurence i nízké ceny >>

#anyzova_fotografie
# 6

Vím, že fotíš svatební editoriály… popíšeš lidem,
co to vlastně znamená a pro co jsou editoriály dobré?

Svatební editoriál je prezentace svatebních dodavatelů a focení vytvořené svatby podle vás. Editoriál se tvoří většinou pro nastartovaní další svatební sezóny. Přehlídka všech dodavatelů, co jdou do toho s vámi jako třeba floristka, vizážistka, svatební místo koordinátorky atd. Je to úžasné v tom, že vás nikdo nelimituje v tom, v jakých barvách budou dekorace, nebo v jakém stylu svatba bude. Máte volnou ruku ve focení.

Zkoušíte věci, které byste si u klientů nedovolili. Fotograf ale nesmí zapomenout nafotit všechny produkty dodavatelů. Mně editoriály samozřejmě rozšíří portfolio, ale hlavně je to svatba na nečisto… takže se učím pracovat s páry, někdy to dokonce není reálný pár. O to je to někdy těžší.

# 7

Jak ses ke svému prvnímu editoriálu dostala?
A jak dopadl tehdy výsledek?

Můj první editoriál jsem vytvořila sama ve spolupráci se svatební agenturou Simply Yes. Začínala jsem ve svatbách a potřebovala jsem si rozšířit portfolio a naučit se spolupracovat s kamerou. Domluvila jsem si svatební místo, floristku, tiskoviny dokonce jsme měli i dort.

Všichni do toho šli zadarmo, jen za reklamu a označení na fotkách. Což bylo super! Myslím, že fotky a video mělo úspěch, takže jsem byla s editoriálem spokojená. Takhle jsem vytvořila pár editoriálů, až jsi mé práce všiml svatební magazín a momentálně již přijdu k hotovému a fotím, co oni vykouzlí.

#anyzova_fotografie
# 8

S jakým svatebním magazínem spolupracuješ? Řekni nám víc. 🙂

Svatební magazín vlastní úžasný manželský pár, se kterým již máme víc kamarádský vztah než pracovní. Vlastní obchod s pánskými obleky, tady jsme se poznali, když jsem si od nich půjčovala obleky na industriální editoriál v Hogo fogo. Fotky se jim moc líbili a zeptali se, jestli s nimi nechci spolupracovat. Samozřejmě jsem byla nadšená.

Líbí se mi, že každá svatební inspirace je jiná a má úplně jiný pohled na svatbu. Klasická svatba je spíš tradiční. Snoubenci se bojí extravagance. Editoriály jsou lehce nadčasové a snažíme se inspirovat nevěsty dodavatele, k něčemu novému jinému.

# 9

Co nejzajímavějšího tě ve focení potkalo?
Konkrétní zážitek, focení celebrity… cokoliv

Je určitě úžasné fotit všechny ty missky a muže roku, které fotím právě na editoriálu. Když s nimi fotíte, zjistíte, že jsou to normální holky a kluci, kteří před foťákem čekají na vaše nápovědy, co mají dělat. Tak jako když je novomanželský pár poprvé před foťákem, ale přece jen je pro mě větší zážitek fotit ten opravdový životní příběh. A to je ten svatební, kde vás lidi objímají, pláčou, radují se a vás v průběhu dne berou jako součást rodiny. Za rok vám volají na těhotenské focení, pak rodinné a tak dále a tak dále. Tohle je asi pro mě zážitek sdílet s nimi jejich lovestory. 🙂

# 10

Brzy budeš součástí březnového kola „V hledáčku fotografek“, kde se snažíme inspirovat další fotografky… Co jsi si pro ně připravila ve svém tréninku?

Jsem moc ráda, že jsem tímto zase dostala novou zkušenost. Poprvé budu sdílet moje zkušenosti, rady a tipy. No a jak to tady celé napovídá, můj trénink bude kolem svateb. Ukážu, jak pracuji s párem. Jak si poradit se světlem v interiéru, uvidíte moji úpravu před a po a spousty dalších rad od prvního mailu až po svatebního focení.

Foto tréninky „V hledáčku fotografek“

Vzdělávejte se od profesionálních fotografek z pohodlí domova.

online foto tréninky
Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů