Nyní můžete zakoupit vybrané online produkty se slevou 35 %. Akce platí pouze do 7.12.2022. Mrkněte zde 👉

Jdi za svými sny – překonej strach, obavy z konkurence i nízké ceny

Podnikání fotografka

V prvním článku roku 2022 mám silnou potřebu předat vám jednu důležitou myšlenku.

NENECHTE STRACH, ABY VÁS OVLÁDAL.

Věřte si, překonávejte překážky a jděte si za svými sny.
Podnikání fotografka

V tomto článku se zamyslíme nad tím, proč je tak důležitá seberůvěra, nad přijímáním peněz a proč bychom měli pečovat o svůj plamínek radosti. Najdete tady také můj názor na konkurenci, jak přistupuji ke změně cen za focení a ve finále fotku, kterou vnímám jako nejvydařenější z celého roku 2021.

CESTA K VYHOŘENÍ

Nedávno mi napsala fotografka Petra:

"Ahoj Leni, chtěla bych se s tebou poradit. mám nově otevřený ateliér, už nějakou dobu fotím, ale stále se bojím říkat si za to peníze. Moje fotky ještě nejsou perfektní (lidi jsou sice spokojení, ale já ještě úplně ne). A když bych si o peníze měla říct, tak kolik? Napadlo mě dát zatím jen symbolickou cenu 200 Kč / 5 fotek. Nechci profesionálním fotografům podrážet nohy a mít ceny nastavené výš. Ale zase nájem, rekvizity, doprava atd. něco stojí. Hrozně se v tom plácám… Leni co mám dělat? Moc děkuju.“

Podobných zpráv, telefonátů a rozhovorů jsem za loňský rok vedla desítky a přiznám se, že se z toho cítím strašně smutně. Proč se necháváme tolik ovládat strachem?

Mám pro podobné pochyby absolutní pochopení (sama jsem si tím kdysi prošla) a vím, jak je to těžké. Vím, že nechceme nikoho naštvat/urazit a je pro nás důležité, abychom ceny (i další procesy) měli správně nastavené. Co ale znamená správně? Znamená to, aby všichni kolem nás byli spokojení?

Pokud si přejeme focením vydělávat, tak jsme podnikatelé. Podnikatel se nemůže přehnaně ohlížet na ostatní, protože pak naše podnikání nepřežije.

Podnikání fotografka

Nikdy byste neměli dovolit, aby ostatní nastavovali pravidla vašeho podnikání – laici do toho vůbec nevidí a konkurence zase přemýšlí úplně jinak (nejste to vy). Ceny, pracovní postupy nebo komunikaci s klienty musíte řídit na základě strategie, vkladů, výdajů, investovaného času atd., rozhodně ne podle myšlenek ostatních.

Musíte být sebevědomí, pracovat na své podnikatelské cestě a věřit, že to dokážete. Pokud o sobě budete dlouhodobě pochybovat nebo fotit za směšné peníze, povede to k jediné věci – VYHOŘÍTE.

Musíte vždycky myslet hlavně na sebe (a nemyslím to nijak sobecky). Znáte větu: „Spokojená matky, spokojené dítě.“ nebo se také říká: „Nejdříve nasaďte záchranou masku sobě a teprve pak dalším lidem.“ ? I ve svém podnikání musíte myslet předně na sebe, jinak váš foto byznys nemá šanci na přežití.

Jak můžeme dělat něco s absolutním nasazením a nadšením, když:

>> nedostaneme adekvátní ohodnocení

>> fotíme jen to, co se od nás očekává

>> nevěříme si

>> ohlížíme se na konkurenci a podle ní se řídíme

???

Podnikání fotografka

PEČUJTE O SVŮJ PLAMÍNEK

Všichni jsme začali fotit pro stejný důvod – FOCENÍ NÁS BAVÍ. Toužíme dělat práci, kterou milujeme. Myslete neustále na svůj plamínek radosti, který jste zapálili při startu svého focení. Přeci o něj nechcete přijít – přijít o tu vášeň a radost, že ne? Pečujte o něj, jako by to byl váš největší poklad! Vaše dítě. A hlavně nikdy nenechte nikoho (ani sebe) váš plamínek sfouknout.

NAUČIT SE FOTIT NENÍ VŠECHNO

Teď vám něco prozradím. Všechny ty zmíněné problémy (nedůvěra, nízké ceny, koukání na konkurenci…) nesouvisí absolutně s focením. Uvědomujete si to? Tohle všechno je o pozitivní psychice, úctě sám k sobě, nepodceňování se, překonávání překážek a strachů…

Ke každému podnikání překážky patří, to je úplně normální. Překážky jsou naopak strašně důležité – díky jejich překonávání se posouváme. Pozitivní zkušenost je možná příjemná, ale jinak je k ničemu. To překážky, nepříjemnosti a chyby vás něčemu naučí a posunou. Porvěte se s překážkami a překonávejte je nejsebevědoměji, jak jen to jde!

Podnikání fotografka

OSOBNÍ ROZVOJ – JAK NÁM MŮŽE POMOCI

Pojďme se vzdělávat a soustředit nejen na nastavení foťáku. Já osobní rozvoj miluji! Zbožňuji knihy na toto téma nebo podcasty, které mi neustále hrají na cestách autem nebo při vaření. A vidím, jak mě vždy nakopnou a zahřejí u srdce. To díky nim mám hned větší motivaci promyslet nové strategie do svého podnikání, jako foto nápady s dcerou, lákavější popisky v ceníku, ukládání foto inspirace, příprava na foto kurzy, úprava webu či SEO atd..

Níže najdete tipy na moje oblíbence.

TIPY

 • Knihy, přednášky nebo IG Jana Menděla
 • Kniha: Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele
 • Přednášky: Holky z marketingu nebo Ženy v byznysu
 • Kniha: Houževnatost
 • Laskavé podcasty od Weef nebo Follow your magic
 • Podcast pro kreativní ženy: O kousek blíž

Máte i vy něco svého oblíbeného? Přihoďte tip do komentáře, budu ráda 😊

Podnikání fotografka

CENOTVORBA

Na tohle téma bychom mohli mluvit hodiny a hodiny, takže tady je jen ta nejzákladnější myšlenka.

Moc všem doporučuji v první řadě zbavit se zcela pocitu, že říkat si za svoji práci peníze (navíc, když mě moje práce baví), je něco špatného. Tenhle nesmysl má ve svém podvědomí tolik lidí… Říkat si o peníze za svoji práci je přece absolutně v pořádku. I kdybych si nyní určila, že chci za jedno hodinové focení 50 000 Kč, je to jen moje věc. Pokud se to klientovi nelíbí, chodit ke mně přeci nemusí, no ne?

Co se nejhoršího může stát, když zdražíte? Nebudete mít tolik klientů. Nic víc – není to konec světa. Kdykoliv můžete cenu snížit (nebo to uchopit zajímavě a vyhlásit akční cenu), je to jen vaše podnikání. V praxi to ovšem bývá spíš tak, že méně klientů je výhodná věc – raději budu fotit 10 lidí za 10 000,- než 100 lidí za 1000,- . Finanční výsledek je pro mě stejný. Jakou cestu byste zvolili vy?

Podnikání fotografka

POSTOJ K PENĚZŮM

Musíte věřit, že vaše práce má takovou hodnotu, jakou si zaslouží. Je tedy jasné, že pokud sama nevěřím tomu, že moje práce má hodnotu 50 000,- , tak ji neprodám. Kdybych ale věřila, že jsem profík a že vykonám báječnou práci, že je ještě 50 000 Kč málo a klienti mi budou líbat ruce, určitě bych ji prodala. Je to logický, že jo? Prostě nastavím podle mě adekvátní cenu, kterou si zasloužím.

Co když si ale ještě nevěřím a neumím finanční situaci zdravě vyhodnotit? Co když nevěřím ani tomu, že moje práce má hodnotu 500 Kč / 10 fotek ?

Narážím na problém, který si nechceme přiznat – problém ve zbytečném podceňování se (zase jsme u té sebedůvěry). Je potřeba se zamyslet, jestli přemýšlím o své práci zdravě a neovlivňuje mě přehnaný strach. Opravdu věříte v to, že je adekvátní brát si 500,- / 10 fotek? Vždyť z logiky věci je to nesmysl! Spočítejte si svůj čas a alespoň základní náklady (foťák, notebook, rekvizity…). Svůj čas spočítejte správně – zahrňte i veškerou komunikaci na emailu či po telefonu, dopravu, samotné focení, editaci, ale také práci s tiskem nebo úklid ateliéru. Ve zkratce – 500 Kč za ten čas je prostě nesmysl.

JAK ZDRAVĚ PŘEMÝŠLET O SVÉ PRÁCI A O CENÁCH

 • Sepište všechen čas strávený foto prací
 • Sepište vaše kompletní náklady (nezdá se to, ale člověk stále něco kupuje a platí)
 • Sepište si, kolik byste si přáli vydělávat, aby vám to dávalo smysl po všech stránkách (výdělek za zakázku, výdělek měsíčně i ročně)
 • Zeptejte se na názor někoho nestranného (klidně i více lidí), na vaše fotky a jejich ohodnocení

Ceny by měly být nastavené tak, aby pokryly náklady a ještě vám zbyla krásná cena na hodinu. Máte ze svých takto nastavených cen radost?

Pokud se bojíte ceny navýšit velkým skokem, jděte na to pomalu - např. každé 3 měsíce navyšte cenu o 300 Kč (nebo jakkoliv jinak)

Dalším zajímavým tématem je, jak přemýšlíte o penězích. Jak peníze vnímáte? Máte v sobě zakořeněný postoj k penězům vašich rodičů? Jak je oni vnímali a jak s nimi zacházeli, když jste byli malí? Máte v sobě obavy, že peníze mít nebudete nebo věříte, že peníze k vám budou s lehkostí připlouvat? To, v co věříme, to přitahujeme a i peníze můžete do svého života přitáhnout. Na toto téma existuje spoustu meditací či očistných afirmací.

tipy fotografek v hledáčku fotografek

KONKURENCE VE FOTOGRAFII

Konkurenci budete mít vždycky. Měli byste pracovat na tom, abyste ji vnímali jako inspiraci než něco, čeho se obáváte a frustrujete se z toho. Vy přeci nemusíte fotit za podobné ceny, jako fotí paní ze stejného města. A nemusíte mít ani systém tak zvaných balíčku – mini, standard, gold. Klidně si to můžete uchopit podle sebe a vymyslet to jinak – ne jinak jen proto, aby jste se odlišili, ale tak, jak vám to skutečně vyhovuje. A pokud vám foto balíčky vyhovují, je to v pohodě, klidně to tak nastavte. Vnímejte svoje vnitřní pocity – co vám ne/vyhovuje?

Pravidla hry by neměla určovat vaše konkurence, ale vy! Jasně, je fajn se u někoho inspirovat, jak to dělá… Vyzkoušejte si různé varianty v praxi a upravujte si své procesy podle sebe – ceny, balíčky, odevzdávky fotek.

Například:

 • Nevyhovuje vám fotit klienty jen 30 - 60 minut, protože nestihnete vše, co chcete? Fajn, však s klienty můžete strávit času, kolik chcete (foťte vždy podle potřeby).
 • Nevyhovuje vám nastavení cen formou tzv. balíčků mini/standard/gold? Nastavte cenu individuálně každému klientovi na míru podle jeho požadavků.
 • Nevyhovuje vám odevzdávat jen 5 fotek, ale chcete odevzdávat víc? Odevzdávat můžete klidně 200 fotek - je to jen na vás.

Stejně tak nemusíte vlastnit ateliér, ale můžete fotit u klientů doma nebo si ateliér pronajímat od někoho jiného. Fotky můžete upravovat s retuší nebo taky úplně bez a sázet na přirozenost… Dělejte to hlavně tak, aby vám to vyhovovalo.

Zkrátka nemusíte se ničím zajetým řídit. Rozumíte, co tím chci říct?

Podnikání fotografka

JÁ, MOJE PRÁCE A PROCESY

Člověk se neustále vyvíjí a i já během těch let změnila mraky věcí. To, co mi dříve vyhovovalo, dnes už dělat za žádnou cenu nechci. Každoročně zvyšuji ceny a také neustále (klidně v průběhu roku) měním své procesy. Dříve jsem se toho bála, protože: „Co tomu asi lidi řeknou?“. No a víte co? Lidi na to nikdy neřekli nic… nikdo zas tak přehnaně neřeší vás a vaši práci, ani to, jakou formou jim fotky předáte, nebo že jste od posledně zdražili. A kdyby se našel někdo, komu moje procesy/ceny/práce nevyhovuje, tak ať jde radši jinam. Já chci takové klienty, kteří mi rozumí a jsou se mnou na jedné vlně.

Po letech jsem úplně zrušila ateliér, změnila žánr (už nefotím rodinky/těhulky/miminka, ale spíš svatby, zajímavé projekty + moji rodinu a kamarády), najela na nový systém úprav fotek (jsem mnohem rychlejší, což mi vyhovuje), fotky klientům vybírám většinou já (podle typu klienta/focení) a hlavně si snažím fotit čas od času zajímavé nápady, jen tak pro sebe.

Vím, že byste na to mohli říct: „Já ale nemůžu klientům fotky vybírat, oni mi to často reklamovali…“ nebo byste mohli vytknout mnoho další pro vás nefunkčních věcí. Je to tak – máte pravdu! Proto každý musíme přijít na to, co nám funguje a nemusíte mít obavy, jestli je to správné nebo jestli se to takhle dělá běžně.

Tak jak porostete, budou se vyvíjet i vaše názory a budete objevovat, co vám ne/funguje, co vás ne/baví. Vnímejte to, naslouchejte si a poslechněte ty vnitřní hlasy, které křičí po změně.

Podnikání fotografka Lenka Stehnová

MOJE NEJPOVEDENĚJŠÍ FOTKA ROKU 2021

Slunečnicová je jedna z mých TOP (alespoň já to tak vnímám). Jsem z ní sama nadšená, cítím v ní něco hlubšího a měla skvělé ohlasy.

Připadá vám, že by v té fotce bylo něco, co je aktuálně trendy nebo je to běžné? Řekla bych, že vůbec… Isabelce jsem navlíkla jen moje triko, co jsem v tu chvíli měla na sobě – žádné pletené, béžové šatičky ani nic jinak dokonalého. Focení jsem neplánovala nijak extra dopředu, nebylo ideální světlo, prostě celkově nic extra. Prostředí mě také napadlo úplně náhodou, jelikož kolem těchto slunečnic jsem jezdila k mámě. Bylo to dost o náhodě – prostě zkouším a zkouším. Někdy to vyjde, jindy zase ne.

Podnikání fotografka Lenka Stehnová

Zkoušejte nové nápady i vy 😉. Zkuste něco nevšedního – nemusíte fotit jen při západu slunce, se světýlky nebo tématickou naaranžovanou narozeninovou fotku… Přemýšlejte o tom, jaký žánr je vám blízký, co byste si chtěli vyzkoušejte a dodejte tomu hravost. A hlavně – věřte si!

Přeju vám, ať v roce 2022 najdete své já (nejen) ve fotce. Přeju vám spoustu silného odhodlání, originálních nápadů a báječných lidí kolem vás. Držte se, moc vám fandím a vím, že když budete sami sobě naslouchat a vytrváte, tak to dotáhnete tak daleko, jak se vám o tom ani nesnilo.

Mějte se fajn,

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře
 1. Nikol napsal:

  Velice krásný a čtivý článek, který jsem nutně potřebovala moc děkuji!

 2. Sylvie napsal:

  Leni, moc děkuji za motivaci, moc mi tvůj článek pomohl ♥️

 3. Marie napsal:

  Úžasný článek stručný a jasný moc za něj dekuji! 🙂

  • Bara napsal:

   Skvěle napsáno Díky za tipy na nové podcasty a knihy. Přeji co nejskvělejší rok 2022

 4. Dana napsal:

  Skvělý článek, s hloubkou, pečlivostí a autentičností… Děkuji, Lenko, za článek i za Vás…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů