Online kurz Photoshop a Lightroom se SLEVOU 40% ⭐️ Více zde >>

JAK JSEM SE UČILA FOTOGRAFOVAT aneb zbytečné chyby při focení

Kouzlu focení jsem podlehla již v druhém ročníku střední školy. První týdny jsem si to moc užívala a neřešila jsem, že mi něco nejde. Fotografovala jsem jednoduše s radostí.

JAK JSEM POSTUPOVALA, NASTAL PROBLÉM

Jakmile jsem se toužila zlepšit započala taková moje éra zmatenosti a naštvanosti. Šla jsem na to tehdy špatně. Dělala jsem naprosté zbytečnosti, které mě spíše brzdily, než aby mi pomáhaly. Na mou obranu žádný začátečník nemůže vědět, že si něco zbytečně komplikuje, jelikož je prostě začátečník.

Podobnou situaci zažívá mnoho fotografů začátečníků. Vůbec nejhorší je, když si pořizujete zrcadlovku a máte velké plány ( taky můj případ ). Ještě než jsem foťák držela v ruce, tak už jsem měla naplánováno, jak si otevřu ateliér, budu fotit třeba „jen“ 5 klientů týdně a budu si tak krásně při studiích přivydělávat. Ha ha… Sama sobě se teď směju :-D. Reality byla jiná.

fotografka

CO BYCH PORADILA MÉMU ZAČÁTEČNICKÉMU JÁ?

Co jsem tedy dělala špatně a dnes bych to udělala jinak?

  1. ŠPATNĚ ZVOLENÉ KNIHY

Koupila jsem si tehdy v Levných knihách snad všechny knihy, které se týkaly focení. Velká chyba! Většina knih mi vůbec nesedla a bylo vidět, že jejich hlavním rysem bylo to, že jsou prostě levné. Často byly knihy dokonce hodně zastaralé a řešily problémy, které dnes už neplatí. Knihy mě nic nenaučily a ve výsledku jsem byla jen zmatená. Kdybych se rozhodovala o nákupu knížek dnes, koupila bych si nejdříve jen jednu a hlavně dle recenzí. Knihu kvalitní, psanou odlehčenou formou a hlavně pro úplné začátečníky!

Tady si neodpustím doporučit svou e-knihu, kterou jsem psala přesně tak, aby se líbila mému začátečnickému já. Knihu psanou jednoduchou řečí, plnou konkrétních návodů a bez zbytečné omáčky. Můžete se na ni podívat>> TADY.

  1. KURZY PRO ZAČÁTEČNÍKY

Naprosto chápu, že většina lidí, kteří chtějí umět ovládat svůj fotoaparát, podobnými kurzy projde. Já jsem patřila mezi ně. Je potřeba si ale uvědomit pár věcí:

  • Tyto kurzy jsou většinou jen teoretické.
  • Často je vedou lektoři či fotografové, kteří jsou naprosto na jiné vlně než vy. Jsou to profesionálové s dlouholetou praxí v oboru, kteří většinou neumí vysvětlit věci jednoduše.
  • Začátečnické kurzy pojednávají pouze o naprostých základech, které jsou v dnešní době jednoduše dohledatelné ( například tady na mém blogu, Youtube nebo jiných foto webech.). Opravdu! Nečekejte, že se dozvíte něco extra.

Já si začátečnických kurzů dopřála poměrně hodně a když mě jeden zklamal, hodila jsem to za hlavu a hned hledala jiný. Těšila jsem se na tu atmosféru a že konečně začnu základy focení chápat. Ano, kolikrát jsem přijela domů i celkem spokojená. Ale když jsem šla po pár dnech fotit, tak jsem zjistila, že jsem zase tak moc nepokročila… A hlavně že si z kurzu pamatuji asi tolik, kolik bych se dozvěděla z dvou – tří článků na internetu ( prostě žádná velká hitparáda ).

ZBYTEČNĚ JSEM UTRÁCELA PENÍZE

Za spoustu knih a špatných kurzů jsem dala nemalé peníze. Přitom se v dnešní době dá většina informací najít na internetu. Rozhodně alespoň zkuste po informacích pátrat. Hodně fotografů dnes učí o fotografování online. Vřele vám doporučuji například blog Foto Guru , jehož články a informace mě nepřestávají fascinovat! 🙂

KURZY PRO POKROČILÉ

Kurzy pro pokročilé jsou super! Je to něco jiného než kurzy pro začátečníky. Kvalita kurzu je ale bohužel dost závislá na ceně. Když si dopřejete opravdu dobrý, dražší kurz, lektor/ fotograf vám předá i cenné informace a jeho know – how, což vás někdy posune tryskovou rychlostí k cíli.

SHRNUTÍ – JAK SE NAUČIT FOTOGRAFOVAT

  • Naučit se základy můžete např. z YouTube nebo blogů fotografů. Je to pohodlnější a hlavně zdarma. Navíc si pustíte/ přečtete jen to, co vás zajímá.
  • Online kurzy jsou báječnou cestou, jak se něco naučit pomaloučku a postupně. Když něco zapomenete, můžete se ke kurzu vracet a pouštět si vše stále dokola. Z klasických kurzů si odvezete hlavu plnou informací a 90% z toho velice brzo zapomenete - to se vám u online kurzu stát nemůže. Já vás mohu pomocí online kurzu naučit ovládat bravůrně Adobe Photoshop :-).
  • Když už klasická forma kurzu, tak vybírejte dost konkrétní téma, které vás zajímá. Na kurzu nešetřete! Mohly by to být jinak vyhozené peníze.
  • Fotit! Fotit! Fotit! Jen teorie vám nestačí. Musíte fotit v praxi, jen tak se zkutečně posunete dál.

Pokud se právě učíte fotografovat, tak vám moc přeji, abyste již brzy dosáhli vytoužených výsledků! 🙂 Snad vás článek inspiroval a ve fotografickém startu vám pomůže.

Mějte se krásně,

Vaše Lenka

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře
  1. Lucie napsal:

    Teda takového stadia mám ještě daleko – zatím jsem ve fázi, kdy na automatiku v mobilu fotím líp, než na manuál s pořádným fotákem 😀

  2. Lucka napsal:

    Focení mě taky moc baví a ráda bych se časem zdokonalila. Takže tvoje rady, jak na to mi určitě pomohly 🙂

  3. Lenko, dekuji sdílenítvých zkušeností.
    Fotit se učím a on-line kurz je skvělé řešení. To mě nenapadlo.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů