JAK FOTIT NA DOVOLENÉ

SLÁVA, JE LÉTO!

Často nevytáhneme foťák celý rok, ale jakmile jsme na dovolené, tak tu krásu a pohodu potřebujeme zachytit. 😊 Sepsala jsem pro Vás tento článek, kde si probereme tu největší komplikaci, která Vás při focení na dovolené jistě potká a poradím Vám, jak se s ní vypořádat. Také tady najdete 9 TIPŮ, které Vám zaručí krásné, dovolenkové fotografie. :-).

 

ČÍM FOTIT  NA DOVOLENÉ? ZRCADLOVKA X KOMPAKT X MOBIL

Někdo s sebou rád bere na dovolenou zrcadlovku, kterou po celou dobu nedá z ruky. Jiní naopak ve výletním šrumci fotí z praktických důvodů jen na mobil… Jako máma jsem na dovolené ověšená taškami a dítětem (každá maminka jistě zná 😊), a proto mi nezbývá už prostor pro nošení zrcadlovky. Z tohoto důvodu jsem si přímo na cesty koupila nového parťáka a řeknu Vám, byla to láska na první pohled! Jedná se kompaktní fotoaparát – maličký, praktický a jeho fotografie jsou božské.

Více o mém kompaktním fotoaparátu najdete na konci tohoto článku.

Na mobil na dovolené téměř nefotím, jelikož by mi bylo velice líto, kdyby finální fotografie nebyly dostatečně kvalitní (což je u focení na mobil standartní problém). I Vám doporučuji, abyste nefotili celé léto jen na mobilní telefon, ale alespoň ho střídali s kompaktním fotoaparátem, případně zrcadlovkou.

Pokud chcete, aby Vaše fotografie z mobilního telefonu byly co nejpovedejnější a nejkvalitnější, stáhněte si můj  e-booku zdarma Focení mobilem – ke stažení >> TADY.

ZABIJÁK HEZKÝCH FOTOGRAFIÍ

Je léto, a focení Vám může komplikovat hlavně OSTRÉ SLUNÍČKO, které není pro focení portrétních snímků vhodné. Na sluníčku má focený objekt ostré stíny v obličeji, světlo se mu odráží o čelo a navíc má přimhouřené oči, jelikož mu do nich svítí slunce (viz tři ukázkové fotografie níže). To není nic moc. Co tedy dělat, když svítí ostré slunce?

Je to jednoduché, foťte ve stínu. Tím se většina problémů vyřeší.

jak fotit pri ostrem slunci

jak fotit pri ostrem slunci

Důležité je ovšem říct, že vše ostatní co se nachází na sluníčku (například voda, pláž atd.) bude na výsledné fotce pravděpodobně přepálené/ přesvícené, proto si musíte uvědomit, jaký je Váš záměr. Chcete, aby všichni na fotce vypadali co nejlépe? Pak je foťte ve stínu. Nebo fotíte prostředí – krásnou sluneční pláž, louku, přehradu..? Pak slunce neřešte a foťte klidně i na ostrém slunci.

Dalším a pokročilejším způsobem je focení proti světlu, ovšem nevýhodou tady je, že výsledná fotografie může být horší kvality. Aby se tomu tak nestalo, sepsala jsem Vám 3 rychlé tipy – JAK FOTIT PROTI SVĚTLU:

 1. Umistěte do pozadí objektu nějakou zeleň, trávu, les, které „ztlumí“ ostré sluníčko.
 2. Focení s bleskem –  blesk Vám skvěle při focení proti světlu pomůže. Díky němu nebude focená osoba podexponovaná (příliš tmavá).
 3. Foťte do formátu raw a fotografii následně upravte v PC. Nastavte si fotoaparát tak, aby fotografie nebyla příliš podexponovaná ani přeexponovaná (pokud budete fotit proti čisté obloze, může se Vám lehce stát, že právě obloha bude hodně přeexponovaná a obličej moc tmavý/podexponovaný) – následně si s fotografií pohrajte v editačním programu, kde upravíte expozici.

Jó, co si budeme povídat, ostré sluníčko je na focení portrétů prevít. Nejlepší je fotit, když je pod mrakem, nebo při západu slunce. Tehdy jsou výsledky nejjistější.

JAK FOTIT – KONKRÉTNÍ FÍGLE

Je spoustu jednoduchých triků, díky kterým budou Vaše fotky super.

Tady je můj výběr TOP 9:

 

1. FOŤTE V ÚROVNI OČÍ nejen dospělé, ale i děti.

2. HORIZONT na fotografii (například moře) by měl být v rovině.

3. FOŤTE FOTOGRAFIE „NA ŠÍŘKU“, kde více vynikne příroda nebo okolní prostředí.

4. UMÍSTĚTE FOCENÝ OBJEKT NA JEDNU STRANU FOTOGRAFIE a na druhé straně nechte volný prostor.

5. ZACHYŤTE JEDINEČNÉ DETAILY, které dokouzlí celkový dojem ve Vašem rodinném albu.

6. ZACHYŤTE EMOCE A ENERGII. Nejlépe se Vám to podaří při focení přirozených situací, jako je dovádění dětí ve vodě, válení se v trávě, nebo pohodové jedení melouna. Také tomu pomůže, když se focený objekt nedívá přímo do objektivu, ale soustředí se na danou aktivitu, kterou provádí – bude to vypadat mnohem přirozeněji!

7. FOŤTE SELFIE – Dříve nám to připadalo možná trapné, ale dnes už je focení „selfíček“ naprosto normální. Navíc je lepší mít selfie fotografie, než jen fotky, kde Vy sami (coby fotograf), všude chybíte. No ne?

8. SOUSTŘEĎTE SE NA KULTURNÍ ZAJÍMAVOSTI – Foťte krajinu, ubytování, dobré jídlo a lokální tradice – vytvářejte ze svých fotografií příběh.

9. SCÉNICKÝ REŽIM – Jestli jste fotograf začátečník, nebo jen nemáte dostatek času na složitější nastavování fotoaparátu, nastavte režim scény. Upřesníte fotoaparátu, co fotíte – např. Portrét, Krajina, Detail, Sport atd. a výsledky budou mnohem lepší, než při focení na automatický režim.

POKUD SE CHCETE DOZVĚDĚT DALŠÍ TIPY A TRIKY, STÁHNĚTE SI MŮJ E-BOOK ZDARMA>> TADY.

 

ZÁVĚREM

Na dovolené máte konečně spoustu času se focení věnovat, tak si ho užívejte 😊. Testujte svůj fotoaparát a zkuste si hrát i s jinými režimy, než jen s automatikou. Buďte kreativní a foťte tak, aby Vaše fotografie byli plné emocí, energie a krásné atmosféry. V poslední řadě velmi doporučuji výsledné fotografie zredukovat a nechat si pouze ty nejpovedenější. Mě osobně mnohem více těší 50 krásných fotografií, než mít z dovolené 2 000 fotek, které si rozhodně nikdo z rodiny s nadšením neprohlédne.

 

MŮJ FOTOAPARÁT (NEJEN) NA CESTY

Kompaktní fotoaparát Canon G7X Mark II jsem otestovala již na dovolené v Římě a ve Španělsku. (Chci Vás upozornit, že se nejedná o reklamu, ale spíše o tip na dobrý foťák na cesty, rodinné akce a podobně.)  Tohohle mazlíčka jsem si koupila na základě skvělých recenzí na internetu.

Snímky jsou nádherné, oceňuji na něm výklopný displej pro selfie a ovládání je jednoduché a přirozené. Nám navíc nahrazuje také kameru, jelikož kvalita videí je prvotřídní. Kromě fotoaparátu, pouzdra, nabíječky atd. se mi skvěle pracuje s malým stativem Joby GorrilaPod – je úžasný do ruky i na postavení fotoaparátu při focení na samospoušť.

Podívejte se na tento fotoaparát TADY.

PS: Zajímala by Vás moje detailnější recenze tohohle kompaktu? Jestli ano, napište mi to do komentáře 😊.

Perfektní kompaktní fotoaparát (nejen) na cesty

Perfektní kompaktní fotoaparát (nejen) na cesty

Sledujte mě na FacebookuInstagramu, kde pravidelně vkládám své fotografie, články, videa a další.

 

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře
 1. Nikol Hurtová napsal:

  Dobrý večer Lenko, zkoumám Váš blog a mám konečně chuť se naučit a věnovat fotografování. Mám mobil s dobrým fotoaparátem ( stáhla jsem si Váš ebook) a zaujal mě aspoň pro začátek kompaktní fotoaparát,jež tu zmiňujete. Mohla by jste napsat podrobnější recenzi na email? Děkuji.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Sledujte mě
 • Zúčastněte se online FOTO tréninku zdarma >>
  .
 • Nejnovější články