Fotograf a živnost 2021: Kdy si založit „živnosťák“, jak na daně, pojistné, evidenci příjmů a výdajů, EET a další

živnost fotograf

V předchozím článku Podnikání ve fotografii jsme mluvili o tom, co vše práce fotografa obnáší a kolik si fotograf vydělá. Následně jsem od vás dostala spoustu dotazů ohledně založení živnosti – co všechno start podnikání obnáší a jaké jsou další povinnosti fotografa. Ověřila jsem informace platné v roce 2020 a sepsala je do tohoto článku.

Čtěte dál, jestli řešíte tyto otázky:

 • Máte focení (zatím) jako hobby, ale rádi byste si s ním v budoucnu začali vydělávat?
 • Fotíte při mateřské/studiu/práci a příležitostně vám to hodí pár kaček?
 • Přemýšlíte, jaké povinnosti vám z fotografování plynou, jak je to s EET nebo si nevíte rady s daněmi?

Kdo mě sledujete, tak víte, že ráda rozdávám malé pozornosti (produkty zdarma najdete tady) a na jednu takovou se můžete těšit i v tomto článku. Stáhnout zdarma si můžete šikovné Excel šablony pro přehled příjmů a výdajů (využijete je v jakékoliv oblasti podnikání nebo pro svůj osobní přehled ve financích).

V článku se konkrétně dozvíte:

 • Živnostenský list nebo příležitostný příjem?
 • Dva kroky k založení živnosti fotografa
 • Jak evidovat své příjmy – šablona zdarma ke stažení
 • Daňové přiznání – postup jak na něj
 • Přehled o příjmech a výdajích
 • Shrnutí termínů pro podání daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích
 • Zálohy na pojistné v dalších letech
 • Novinka č.1 v roce 2021 - paušální daň
 • Novinka č.2 v roce 2021 - online finanční úřad "Moje daně"
 • EET

Živnostenský list nebo příležitostný příjem?

Řekněme, že nechcete nic podcenit. Možná už vám dal za focení někdo peníze a vy přemýšlíte, jestli je to v pořádku bez založení „živnosťáku“. Sice se jedná o pár kaček do roka, ale proč to pokoušet…

Už jste pravděpodobně slyšeli o příležitostném příjmu, kdy si člověk může přivydělat až 30 tisíc Kč ročně a není třeba být OSVČ. Volala jsem na více živnostenských úřadů a všechny se shodly, že fotografování se do příležitostného příjmu zahrnout nedá. Jakmile fotíte, tak se předpokládá, že už jste to někdy dělali a pravděpodobně dělat budete… pravidelně se to tedy opakuje a není to nahodilá činnost.

Pokud vám focení vydělává, měly byste si založit živnostenský list. V ČR je založení velice jednoduché a oprávnění máte na celý život. Pokud jste zaměstnaní, na mateřské/rodičovské nebo studujete, bude focení bráno jako vedlejší činnost. Podmínky jsou pro vás v tomto případě výhodnější.

Dva kroky k založení živnosti fotografa

Fotografování je živnost volná což znamená, že k ní nepotřebujete žádné profesní vzdělání a ani projít praxí. Zařídit si živnost je dnes velmi snadné. Nečeká vás nic složitého a nepříjemného.

Krok 1 – živnostenský úřad

Navštívíte živnostenský úřad ve vašem městě (seznam úřadů), kde budete žádat o živnostenské oprávnění v oblasti fotografování (případně můžete nahlásit i jakékoliv jiné volné živnosti). Pro přidělení oprávnění musíte splňovat následující podmínky a to věk min. 18 let a bezúhonnost (výpis z trestního rejstříku si úřad obstará sám).

S sebou budete potřebovat:

 • doklad totožnosti
 • 1 000 Kč
 • vyplněný jednotný registrační formulář, který dostanete na úřadě nebo si jej předem stáhnete v online verzi zde >>.

Každý podnikatel musí uvést místo podnikání (nepleťte si ho s provozovnou), což je lokalita, odkud řídíte své podnikání a slouží např. pro fakturaci. S největší pravděpodobností to bude vaše trvalé bydliště. Dále je možnost nahlásit provozovnu, což je místo, odkud je živnost/focení provozováno. V našem případě je nejjednodušší říct, že budete fotit venku a provozovnu nemáte. Na úřadě vám přidělí živnostenské oprávnění a identifikační číslo (IČ). Pokud v budoucnu budete potřebovat své živnostenské oprávnění někde doložit, vytisknete si výpis ze živnostenského rejstříku.

Krok 2 – zdravotní pojišťovna a OSSZ

Musíte ohlásit informaci o založení živnosti zdravotní pojišťovněsprávě sociálního zabezpečení. Živnostenský úřad jim sice tuto informaci ohlásí, ale stejně doporučuji, abyste si to ohlídali i sami.

Do zdravotní pojišťovny i OSSZ můžete zajít osobně nebo zavolat telefonicky. Ohlásíte informaci o založení živnosti a zmíníte, že se jedná o vedlejší činnost (za předpokladu, že s focením teprve začínáte a jste přitom zaměstnaní, na mateřské/rodičovské nebo třeba studujete).

Hotovo! Můžete začít podnikat 🙂

Fotograf a živnost

Jak evidovat své příjmy – šablona excel zdarma ke stažení

Doporučuji si vše zaznamenávat. Stačí mít přehledný soupis veškerých příjmů i výdajů v kalendářním roce např. v Excelu. Prosím nepodceňujte to! Zapisujte si vše opravdu poctivě a nezapomínejte na všechny výdaje. Na základě své evidence budete zpracovávat daně, přehled pro zdravotní pojištění a OSSZ – dozvíte se dále v článku. Každý úspěšný podnikatel by vám potvrdil, že podceňování evidence příjmů a výdajů je cesta do pekel.

Využívám měsíční i roční tabulky pro evidenci příjmů a výdajů. Je to skvělá pomůcka! Připravila jsem pro vás šablonu a vy si ji zdarma můžete stáhnout níže. Nebo můžete také využít šablony a motivy od Microsoftu.

Náhled šablony roční evidence příjmů a výdajů

Fotograf a živnost 2021

Daňové přiznání – postup, jak na něj

Daňového přiznání se všichni obáváme, ale pokud si jím jednou projdete, zjistíte, že to není nic těžkého. Každý rok ho navíc budete podávat v podobném postupu, takže se to velice rychle naučíte. Pro příští roky už to pro vás nebude problém.

Pro OSVČ platí, že si musíte po skončení kalendářního roku odevzdat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu fyzických osob.

To nejpodstatnější, co byste měli vědět:

 1. Za rok 2020 musíte daňové přiznání odevzdat a zaplatit nejpozději do 1.4.2021. 
 2. Můžete podávat i elektronicky (nejenom fyzicky na pobočce), ale k tomu potřebujete elektronický podpis nebo datovou schránku. Zřízení datové schránky není nic těžkého. Její zřízení i užívání je zdarma. Podání daňového přiznání je pak i o dost jednodušší. Pokud přiznání podáte elektronicky, stačí ho odevzdat dokonce o měsíc později, do 1.5.2021.
 3. Hrubý zisk zjistíte buď z daňové evidence (příjmy a výdaje), či z evidence příjmů (pouze příjmy). Máte tedy dvě možnosti, jak vypočítat hrubý zisk. Od příjmu můžete odečíst buď reálné výdaje, anebo paušální výdaje (60 %). Doporučila jsem vám si zaznamenávat obojí, příjmy i výdaje. Na základě toho zjistíte, co se vám víc vyplatí = tedy zda jsou ve vašem případě vyšší reálné výdaje nebo paušální.
 4. Pro většinu fotografů je nejlepší evidence příjmů a stanovení výdajů paušálem. Lidé, kteří podnikají v malém měřítku a nemají příjmy tak vysoké, ten paušál využívají a vyplatí se to. V našem případě je to i rozhodně nejjednodušší. Nebudete tedy muset uvádět detailně všechny výdaje, ale uvedete pouze příjmy – částku, kolik jste si celkem vydělali.

Daňové přiznání za rok 2020:

Jestli daně nejsou vaše silná stránka, určitě doporučuji obrátit se na daňovou poradkyni. Pokud si své příjmy (případně i výdaje) budete poctivě zapisovat, tak je pro daňovou poradkyni pomoci vám s daněmi hračka. V dnešní době najdete na internetu spoustu daňových poradců a není to nijak velká investice. Seznam daňových poradců najdete například na portále navolnenoze.cz tady >>.

Pokud budete mít jakékoliv dotazy, kontaktujte váš finanční úřad.

Fotograf a živnost

Přehled o příjmech a výdajích OSVČ

Kromě daňového přiznání musíte každý rok odevzdat Přehled o příjmech a výdajích OSVČ. Jeden formulář vyplníte a odevzdáte zdravotní pojišťovně a druhý Sociální správě zabezpečení.

Přehled musíte odevzdat do jednoho měsíce od podání daňového přiznání. Pokud tedy daňové přiznání v písemné formě odevzdáte na poslední chvíli (1.4.2021), tak přehled musíte odevzdat do 3. května 2021. Na zaplacení případného nedoplatku na pojistném (zdravotní i sociální) máte 8 dnů od odevzdání přehledu.

Přehled o příjmech a výdajích za rok 2020:

Zároveň se při podání formulářů na pobočkách doporučuji informovat, jak to máte s placením záloh na další rok. Jelikož se jedná o vedlejší činnost, zálohy na pojistné první rok podnikání zdravotní pojišťovně ani OSSZ vůbec neplatíte. Pojištění se doplácí až po skončení roku po podání daňového přiznání a přehledu. To se ovšem vhledem k vašim příjmům může v dalších letech změnit a měsíční zálohy na pojistné budete platit.

Fotograf a živnost 2021

Shrnutí termínů pro podání daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích

Typ podáníDaňové přiznáníPřehled o příjmech a výdajích – OSSZ*Přehled o příjmech a výdajích – zdravotní pojišťovna*
Fyzicky1.4.20213.5.20213.5.2021
Elektronicky3.5.20211.6.20213.6.2021
S daňovým poradcem1.7.20212.8.20212.8.2021

*Přehled o příjmech a výdajích musíte odevzdat do jednoho měsíce od podání daňového přiznání! Tabulka tedy znázorňuje situaci, kdy daňové přiznání odevzdáte v posledním možném termínu.

Zálohy na pojistné v dalších letech

Zdravotní pojištění

Při vedlejší činnosti nemusíte platit zálohy na zdravotní pojištění jak první rok, tak ani v dalších letech.

Sociální pojištění

Ty u vedlejší činnosti neplatíte vůbec, pokud se váš hrubý zisk vešel do limitu. Limit pro rok 2020 je 83 603 Kč (pro rok 2021 bude 85 058 Kč).

Pokud je tedy váš zisk za rok menší, tak sociální pojištění další rok vůbec neplatíte. Pozor tedy! Pokud byste si vydělali 83 604 Kč a víc, tak je nutné začít hradit zálohy na sociálním pojištění. Buď ze skutečně dosaženého zisku, anebo minimální. Minimální měsíční záloha v roce 2021 je 1035 Kč. 

Výpočet výše zálohy ze skutečně dosaženého zisku.
Aneb jen pro lidi, kteří na to mají buňky 😉

Počítá se takto: PŘÍJMY – VÝDAJE (paušální/skutečné) = ZISK. Polovina zisku je vyměřovací základ, z kterého vypočtěte 29,2 % (sazba sociálního pojištění).

Fotograf a živnost 2021

Novinka č.1 v roce 2021 – paušální daň

Paušální daň je čerstvá novinka. Je to záležitost, která pro většinu z vás čtenářů nebude podstatná a prakticky se vám nevyplatí. Nicméně je důležité se o tom zmínit a říct si, pro koho se to vyplatí a abyste vůbec věděli, o co se jedná.

Tento režim je dobrovolný. Nabízí především jednoduchost a kontrolu nad vším, co jsem vlastně až po tento odstavec zmínila. Nemusíte vyplňovat žádné daňové přiznání ani přehled o příjmech a výdajích pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Všechny povinnosti máte shrnuty v jedné měsíční platbě ve výši 5 469 Kč. Platba zahrnuje minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 % ve výši 2 976 Kč a 100 Kč na daň z příjmů. Se zdravotní pojišťovnou ani s OSSZ nic neřešíte. Finanční úřad jim všechny informace předá.

K paušálnímu režimu se mohou přihlásit POUZE ti, co:

 • jsou osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ),
 • nejsou plátcem DPH,
 • nejsou společníci veřejné obchodní společnosti ani komplementáři komanditní společnosti,
 • nejsou dlužníkem (v insolvenčním řízení)
 • neměli v předchozím roce příjmy převyšující 1 000 000 Kč,
 • nevykonávají závislou činnost – s výjimkou příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou. Tedy v případech dohody o pracovní činnosti s odměnou do 3500 Kč měsíčně nebo 10 tisíc korun měsíčně u dohod o provedení práce.

Chcete vědět, zda se vám paušální daň vyplatí? Vypočtěte si to na této kalkulačce.

Jestliže splňujete všechny podmínky a chcete paušální režim, je nutné se přihlásit pomocí formuláře. Buď vyplníte papírovou podobu, nebo online verzi. Podepsaný formulář odevzdáte na finančním úřadě osobně nebo pošlete poštou. Ale pozor, k paušální dani se letos už nepřihlásíte. Další šanci máte za rok, v termínu 1.1. – 11.1.2022. Kdo teprve začne podnikat v průběhu roku, si může paušální daň zvolit rovnou – stačí to oznámit u vzniku živnosti.

Novinka č.2 v roce 2021 – online finanční úřad „Moje daně“

Spustí se od 28. února na stránce mojedane21.cz. Má přinést především zjednodušení a zrychlení komunikace s finančním úřadem. Pod kontrolou budete mít všechny své daňové povinnosti, třeba daň z příjmů nebo také daň z nemovitých věcí a daň silniční. Slibuje pomoc s vyplněním přiznání tak, že se prakticky nespletete, dále online podání, připomenutí termínů daňových povinností, placení daní z portálu a další.

Fotograf a živnost 2021

EET

EET je pro mnoho lidí strašák, ale je to jednoduché. Strach opravdu není na místě.

Pojďme na to od začátku. Když po někom chcete za své služby peníze, můžete vypisovat příjmové pokladní doklady či vystavovat faktury. Neuvádějte na ně své DIČ nebo připište poznámku: „Nejsem plátce DPH“ (vysvětlivka: Plátcem DPH se stáváte až tehdy, kdy vaše roční příjmy překročili 1 milion korun).

V případě plateb v hotovosti je zapotřebí řešit EET. Dnes už existují šikovné aplikace v mobilu, které vám s tím pomohou a následně stačí klientovi poslat účtenku e-mailem. Případně si můžete s mobilem spárovat tiskárnu a účtenku rovnou vytisknout.

Jestli vám popsaná cesta nevyhovuje, můžete vystavovat faktury a platby přijímat na účet a tím se EET vyhnete. I vystavování faktur si můžete zjednodušit a využívat aplikace, které vám s evidencí a vystavováním pomohou.

Mrkněte například na idoklad nebo fakturoid.

Povinnost EET je odložena až do 31. prosince 2022! Systém EET je ale plně funkční i do té doby. Pokud byste tedy i tak chtěli tržby evidovat, nic vám v tom nebrání.

Bankovní účet

Je to možná detail, ale doporučuji založit si podnikatelský bankovní účet (oddělený od soukromého účtu), díky kterému budete mít o svých příjmech lepší přehled.

Pro vaše info. Já osobně mám podnikatelský účet u FIO banky, kde poskytují pro podnikatele absolutně skvělé podmínky a mnohem menší poplatky.

Fotograf a živnost 2021

Zrušení živnosti

Provozování živnosti můžete kdykoli zdarma ukončit nebo také přerušit. Takovou změnu musíte nahlásit do 8 dnů na správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně nebo vyplňte již zmíněný Jednotný registrační formulář na živnostenském úřadu, který ostatní o změně obeznámí. Stejný postup pak platí v případě opětovného obnovení činnosti.

Závěrem

Vím, že toto téma nepatří mezi nejpopulárnější, ale povinnosti k podnikání zkrátka patří. Chtěla bych také upozornit, že jsem článek napsala na základě vlastních znalostí a osobního průzkumu. Doporučuji, abyste se vždy informovali i na příslušných úřadech.

Článek každoročně aktualizuji, ale i tak se informace nebo odkazy mohou změnit. Pokud tedy najdete něco neplatného nebo nefunkční odkaz, upozorněte mě na to prosím e-mailem (info@milujifoceni.cz) – budu vám vděčná.

Jestli se vám moje práce líbí, sledujte mě na sociálních sítích (stačí kliknout na symboly barevných koleček níže) a prozkoumejte stránky milujifoceni.cz . Najdete tady zajímavosti z foto světa, foto trénink zdarma nebo kurzy a foto produkty.

Děkuji vám za podporu a mějte se fajn,

Vaše Lenka

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře
 1. díííky napsal:

  Leni super, děkujeme za přínosný článek!!

 2. Simča napsal:

  Leni, ale jak píšeš: „V případě plateb v hotovosti je zapotřebí řešit EET. “
  zatím EET přeci není povinné, zatím stačí vypsat příjmový pokladní doklad při převzetí peněz v hotovosti. Touto covid situací se to přeci odložilo nebo se mýlím?

  • Lenka Stehnová napsal:

   Moc děkuji za komentář. Tato informace mi opravdu z článku vypadla. Je to tak – EET je pozastavené do konce roku 2022. Do článku jsem doplnila 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Sledujte mě
 • Zúčastněte se online FOTO tréninku zdarma >>
  .
 • Nejnovější články