Vánoční slevy až 50 % na všechny kurzy a produkty do 30.11.2023 🎄Všechny produkty zde 👉

Jak předávat své fotografie klientům

Každé začátky jsou těžké a je potřeba do nich investovat spoustu svého času a úsilí. V dnešní době už ale existuje spousta možností, jak si práci ulehčit a nedělat věci příliš složitě a zdlouhavě.

Ať už mluvíme o editaci fotografií, využívání aplikací pro třídění snímků nebo třeba tisku, doba jde neuvěřitelně dopředu. Z vlastní zkušenosti vím, že my fotografové máme tendenci jet v zajetých kolejích a mnohdy si ani neuvědomujeme, že existuje jednodušší, lepší nebo reprezentativnější cesta, jak pracovat. O jedné takové cestě si můžete přečíst v tomto článku.

Předávání fotografií

Někteří fotografové klientům předávají fotky na DVD (což je dnes už trochu nesmysl) nebo na flashkách. Obnáší to fotky vypálit nebo nahrát na disk, zkontrolovat jejich obsah, zajistit obal a domluvit se se zákazníkem na předání nebo poslání. Někteří zase využívají různá internetová úložiště, kam nahrají hotové upravené fotografie a zákazníkům pošlou do e-mailu odkaz ke stažení souborů. To samozřejmě ušetří spoustu času i nákladů. Na druhou stranu ale klientům předávají jen nevzhledný zip soubor a přichází tak o veškerou hezkou prezentaci.

Já osobně jsem měla vždycky dilema, jaká varianta je správná a tak jsem používala obě zmíněné cesty – nejdříve zip složku přes úschovnu a poté i balíček do ruky, kde byly tištěné fotky a i flashka. Chtěla jsem vyjít vstříc především klientům, ale mně to bralo mnoho času.

DASTAX systém pro fotografy

Další možností předávání fotografií jsou galerie. Představte si ten rozdíl – rozbalení zip souboru a zobrazení fotek v počítači nebo otevření profi galerie, ve které si můžete fotky zvětšit a prohlížet, poslat je rodině nebo přátelům…

Jednou z nich je on-line systém PRO fotografy od české profesionální tiskárny Dastax, u kterého je možnost přímo z galerie objednat i tisk. Můžete se do něj registrovat, ať už se focením živíte nebo ne. Pak si v něm vytvářejte alba, do kterých nahrajete hotové fotografie v plné velikosti. Alba jsou buď zaheslovaná nebo veřejně přístupná.

Klient do nich vstupuje přes vaši osobní stránku, může si v nich fotky prohlížet, stahovat, vybírat si, které chce vytisknout (tato stránka může plnit i funkci vaší klientské sekce nebo plně zastoupit vaše webové stránky). Jedním tlačítkem se pak dostává do košíku, kde si sám volí, na jaký rozměr a materiál chce fotku vytisknout.

Je veliká škoda, že v dnešní době fotky zůstávají schované někde na disku. Spousta lidí je jen nasdílí na svých sociálních sítích, ale už si je nevytiskne. Proto je fajn, že si v galerii rovnou mohou vybrat fotky a objednat si jejich tisk nebo si z nich nechat vyrobit obraz na zeď. Navíc si do objednávky může přidat i své vlastní fotografie.

To, že vy, coby fotograf, získáváte z objednávek provize, je už jen třešnička na dortu. Můžete si nastavit vyšší ceny a získávat vyšší provize nebo ceny snížit a nabízet zákazníkům tisk přes vás levněji. Jako fotograf totiž získáte výhodnější podmínky na tisk fotografií a fotoobrazů.

Alba se dají také použít na prodávání fotek elektronicky pro veřejnost – to se může hodit třeba na focení sportovních a kulturních akcí. Velkou výhodou také je, že vše funguje v češtině. Pokud máte vy nebo váš klient nějaký problém a potřebujete poradit, nebo vám něco v systému chybí, můžete je kontaktovat a obratem vám poradí.

V základu tento systém funguje zdarma. Rozdíl je v tom, že ve free verzi zůstávají alba zálohovaná po dobu 30 dnů. Pokud vám to nestačí, můžete si zakoupit některý z datových balíčků, a získat tak automaticky i další výhody. Při registraci budete mít na zkoušku aktivovanou PRO verzi na 1 měsíc zdarma, abyste si vyzkoušeli všechny její funkce. Když si po měsíci neobjednáte žádný z balíčků, automaticky se vám systém přepne na členství zdarma.

Schválně si zkuste spočítat, kolik hodin vám měsíčně zabere komunikace ohledně počtu a rozměru fotek nebo obrazů, které chce vytisknout, zadání všech fotek do tisku, roztřídění, domlouvání předání s klienty a řešení všech nedorozumění s klientem nebo s tiskárnou. Pak si to vynásobte svou hodinovou sazbou za focení. Třeba zjistíte, že tento čas nemáte vůbec rozpočítaný do zakázek a vlastně vše děláte zadarmo. Věnujete tomu svůj drahocenný čas, který byste třeba mohli trávit s rodinou. Ten si nikde nekoupíte.

Zvyk je železná košile

Když jsem zmínila tento systém PRO fotografy na jednom z mých kurzů v Pardubicích, některé ženy tvrdily, že jsou na něco zvyklé a že se jim to nechce měnit. Tomu samozřejmě rozumím, jelikož to znám z vlastní praxe. Velice často se mi ale později stane, že jakmile se rozhoupu, tak jen lituji, že jsem změnu neprovedla už dřív.

Fotografky mi tehdy také říkaly, že jim stejně připadá nejlepší, když klientovi předávají balíček s tištěnými fotografiemi a nechtějí o to své klienty ochudit. I já si to pomyslela, když jsem o systému slyšela prvně. Držet v rukách balíček s fotkami od fotografa je milé a lidé jsou na to už tak nějak zvyklí… je to hezké, ale sakra pracné. Stojí to za to? Pokud ano, tak samozřejmě předat tištěné fotky do ruky můžeme vždycky.

Každému vyhovuje něco jiného a je pouze na nás, jak budeme klientům snímky předávat.

V neposlední řadě vám chci Dastax doporučit i jako tiskárnu – tisknu u nich už roky a kvalita je bezkonkurenční.

Určitě vám doporučuji na ně mrknout a budu ráda, když mi napíšete, jakou formou předáváte fotografie klientům vy nebo jestli už systém od Dastaxu znáte a zdali ho využíváte.

Mějte krásný den,

Vaše Lenka

 

Všechny fotografie v tomto článku jsou vypůjčené ze stránek www.dastax.cz

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů