Chtěli byste vyfotit perfektní fotografii své kamarádky, známého nebo dítěte, ale nevíte, jak na to? Vaše výsledky se vám nelíbí nebo jim jen něco chybí? Jsou nudné, bez nápadu nebo na nich dokonce nevypadá focený člověk dobře?
Říkáte si: „Jak to ti profíci dělají, že jsou jejich portrétní snímky tak nádherné?“.
Já vám dnes prozradím, čím to je.
Pomohu vám, abyste zvládli vyfotit úchvatný portrét i vy! 😊
V první řadě si pojďme říct, co všechno vlastně portrétní fotografie obsahuje. Většina lidí si totiž myslí, že portrét znamená foto obličeje (tak jak je vyfocena třeba fotka na občance). Do portrétní fotografie ovšem můžeme zařadit jakékoliv focení, kde fotíme člověka. Ať už se jedná jen o obličej nebo celou postavu. V jakékoliv póze, na jakémkoliv místě.
Vždycky jsem věděla, že chci fotit především lidi. Když jsem se učila fotografovat, zkoušela jsem fotit všechny styly– od boudoir, glamour přes focení dětí. S výsledky jsem byla sice docela spokojená, ale rozhodně to nebyla žádná hitparáda. Fotkám něco chybělo… Nápaditost, krása foceného člověka nebo úchvatná atmosféra. Nedokázala jsem to dříve popsat, ale věděla jsem, že to prostě není ono.
Kdybych tehdy věděla, že mě od perfektních fotografií dělí jen tak maličko… Jenže já to nevěděla. Neznala jsem fígle, které udělají z obyčejné fotky perfektní.
Sepsala jsem 10 tipů, které vám ke krásné portrétní fotografii pomohou. Konkrétní rady, které profíci využívají na plné čáře, ale začátečník o nich často nemá tušení. O některých z nich jste pravděpodobně slyšeli – například o důležitosti krásného světla. Jiné z tipů vám ale možná nebudou připadat tak podstatné a mávnete nad nimi rukou. A to je právě chyba!
Profesionál například nikdy nepodcení důležitost plánování a přípravy na focení. Taky dodržuje určité zásady, jako například to, že na ostrém světle nikdy nefotí.
1) Foceného člověka umístěte na jednu stranu fotografie a na druhé půlce nechte volný prostor. Pokud se model/ka nedívá zrovna do objektivu, měl by její pohled směřovat právě k tomuto prostoru (né druhým směrem).
2) Pozor na „uřízlé“ nohy a ruce (z fotky nesmí působit dojem, že vám chybí končetina/y).
3) Pozor na předměty v pozadí focené osoby – nesmí působit rušivě (například, když byste vyfotili slečnu před stromem – strom může působit tak, jakoby ze slečny „trčel“).
Dokonalá fotografie vznikne kombinací mnoha faktorů. Kromě zmíněných je to samozřejmě znalost techniky – svého fotoaparátu. Pokud totiž neznáte svůj přístroj a nevíte, co z něj můžete maximálně vytáhnout, tak je dost pravděpodobné, že se u té techniky zaseknete. Když pak přemýšlíte jen nad technikou, tak už se nezvládnete soustředit na zbývající důležité prvky, jako je třeba světlo nebo kompozice.
Pokud se chcete naučit ovládat svůj fotoaparát JEDNODUŠE, bude se vám líbit můj e-book TAJEMSTVÍ FOTOGRAFKY, díky kterému pochopíte nejpodstatnější prvky ve fotografování. Naučíte se ovládat zrcadlovku přirozeně a s lehkostí.
E-book najdete >> TADY.
Jestli zatím se svými fotografiemi nejste spokojení, nezoufejte. I mistr byl jednou začátečník. Pokud je focení to, co vás baví a naplňuje, určitě se výsledky brzy dostaví! 😊
Mějte se krásně
vaše Lenka
PS: Všechny fotografie v tomto článku jsem fotografovala já osobně. Jestli vás zajímá více mé portfolio, můžete se na něj podívat >> TADY.