JAK FOTIT PORTRÉT – 10 tipů k perfektní portrétní fotografii

jak fotit portrét

Chtěli byste vyfotit perfektní fotografii své kamarádky, známého nebo dítěte, ale nevíte, jak na to? Vaše výsledky se vám nelíbí nebo jim jen něco chybí? Jsou nudné, bez nápadu nebo na nich dokonce nevypadá focený člověk dobře?

Říkáte si: „Jak to ti profíci dělají, že jsou jejich portrétní snímky tak nádherné?“.

jak fotit portrét

Já vám dnes prozradím, čím to je.

Pomohu vám, abyste zvládli vyfotit úchvatný portrét i vy! 😊

 

CO VŠE ZAHRNUJE PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE

V první řadě si pojďme říct, co všechno vlastně portrétní fotografie obsahuje. Většina lidí si totiž myslí, že portrét znamená foto obličeje (tak jak je vyfocena třeba fotka na občance). Do portrétní fotografie ovšem můžeme zařadit jakékoliv focení, kde fotíme člověka. Ať už se jedná jen o obličej nebo celou postavu. V jakékoliv póze, na jakémkoliv místě.

jak fotit portrét

JÁ A FOCENÍ PORTRÉTU

Vždycky jsem věděla, že chci fotit především lidi. Když jsem se učila fotografovat, zkoušela jsem fotit všechny styly– od boudoir, glamour přes focení dětí. S výsledky jsem byla sice docela spokojená, ale rozhodně to nebyla žádná hitparáda. Fotkám něco chybělo… Nápaditost, krása foceného člověka nebo úchvatná atmosféra. Nedokázala jsem to dříve popsat, ale věděla jsem, že to prostě není ono.

jak fotit portrét

Kdybych tehdy věděla, že mě od perfektních fotografií dělí jen tak maličko… Jenže já to nevěděla. Neznala jsem fígle, které udělají z obyčejné fotky perfektní.

šipka

JAK FOTIT PORTRÉT, ABYSTE DOSTALI Z OBYČEJNÉ SCÉNY PERFEKTNÍ FOTKU

Sepsala jsem 10 tipů, které vám ke krásné portrétní fotografii pomohou. Konkrétní rady, které profíci využívají na plné čáře, ale začátečník o nich často nemá tušení. O některých z nich jste pravděpodobně  slyšeli – například o důležitosti krásného světla. Jiné z tipů vám ale možná nebudou připadat tak podstatné a mávnete nad nimi rukou. A to je právě chyba!

Profesionál například nikdy nepodcení důležitost plánování a přípravy na focení. Taky dodržuje určité zásady, jako například to, že na ostrém světle nikdy nefotí.

jak fotit portrét

10 TIPŮ, JAK FOTIT PERFEKTNÍ PORTRÉT

 • Než půjdete fotografovat, zkuste si představit, jak by měla finální fotografie vypadat – jasnou vizi. Zapojte fantazii a přemýšlejte nejen o místě, kde budete fotit, ale také o oblečení, póze objektu, jaká by měla z fotky působit atmosféra atd.. Připravit si můžete i inspirativní obrázek/ fotku. Plánování nepodceňujte!

 • Po plánování informujte o vašem záměru osobu, kterou budete fotografovat. Detailně jí popište, jaké by měla mít oblečení a make-up (popřípadě jiné doplňky). Čím více bude informována, tím blíže se můžete přiblížit vaší vizi.

 • Nehledejte krásné místo na focení. Hledejte takové místo, které bude vypadat krásně na fotografii. I ošklivé, zarostlé nebo staré prostředí může vypadat na fotografii skvěle! Naopak opečovávaná zahrada s posekaným trávníkem a ozdobnými plůtky může vypadat nezajímavě.

 • Fotografujte ideálně portrétními objektivy s možností nastavit nízké clonové hodnoty (např. f1.4, f1.8 atd.). Nízkých clonových čísel využijte – nebojte se jich!

 • K vytvoření jedné perfektní fotografie potřebujete víc než jedno cvaknutí. Nafoťte spoustu snímků z různých úhlů a vzdáleností. Nečekejte, že 100 % fotek bude na jedničku s hvězdičkou.

 • Neustále komunikujte s modelem/kou – je na vás, abyste vytvořili přátelskou náladu a zároveň vyvolávali dojem profesionála. Vy jste tu dirigent. Focený objekt spoléhá na to, že si sami ohlídáte, jak stojí, kam se kouká atd. – objekt sám na sebe nevidí!

 • Dobré světlo je základ úspěchu. Foťte, když je pod mrakem nebo při zlaté hodince (cca 2 hodiny před východem a západem slunce – mění se podle ročního období) nebo využijte přirozené světlo, které proniká skrz okno. Nikdy nefoťte portrét na přímém, ostrém, denním světle!

 • Využijte základní kompoziční pravidla, například.:

1) Foceného člověka umístěte na jednu stranu fotografie a na druhé půlce nechte volný prostor. Pokud se model/ka nedívá zrovna do objektivu, měl by její pohled směřovat právě k tomuto prostoru (né druhým směrem).

2) Pozor na „uřízlé“ nohy a ruce (z fotky nesmí působit dojem, že vám chybí končetina/y).

3) Pozor na předměty v pozadí focené osoby – nesmí působit rušivě (například, když byste vyfotili slečnu před stromem – strom může působit tak, jakoby ze slečny „trčel“).


 • Oči modela/ky mohou říct víc než 1000 slov. Ostřete vždy na ně. Pro krásnou fotografii nemusí oči koukat pouze do objektivu. Když se dívá focený člověk jinam, působí to často přirozeněji. Hodí se to speciálně tehdy, když vykonává nějakou aktivitu – trhá květiny, někam kráčí, sní…

 • Dolaďte extra vzhled fotografie úpravou v editačním programu. Úprava je cesta, jak udělat z dobré fotografie výbornou!

jak fotit portrét

 

Dokonalá fotografie vznikne kombinací mnoha faktorů. Kromě zmíněných je to samozřejmě znalost techniky – svého fotoaparátu. Pokud totiž neznáte svůj přístroj a nevíte, co z něj můžete maximálně vytáhnout, tak je dost pravděpodobné, že se u té techniky zaseknete. Když pak přemýšlíte jen nad technikou, tak už se nezvládnete soustředit na zbývající důležité prvky, jako je třeba světlo nebo kompozice.

fotografovani

Pokud se chcete naučit ovládat svůj fotoaparát JEDNODUŠE, bude se vám líbit můj e-book TAJEMSTVÍ FOTOGRAFKY, díky kterému pochopíte nejpodstatnější prvky ve fotografování. Naučíte se ovládat zrcadlovku přirozeně a s lehkostí.

E-book najdete >> TADY.

 

Jestli zatím se svými fotografiemi nejste spokojení, nezoufejte. I mistr byl jednou začátečník. Pokud je focení to, co vás baví a naplňuje, určitě se výsledky brzy dostaví! 😊

 

Mějte se krásně

 

vaše Lenka

 

PS: Všechny fotografie v tomto článku jsem fotografovala já osobně. Jestli vás zajímá více mé portfolio, můžete se na něj podívat >> TADY.

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Sledujte mě
 • Zúčastněte se online FOTO tréninku zdarma >>
  .
 • Nejnovější články