Řešíte, jestli se pustit do fotografické branže?
Nebo jste si pořídili první foťák a hledáte cestu, jak začít?
Zajímáte se o základy fotografování?
V tomto článku najdete praktické rady do startu práce s bez/zrcadlovkou. Snažila jsem se zavzpomínat na rok 2009 – na moje fotografické začátky. Co by mi tehdy pomohlo? Co bych měla vědět? Odpovědi najdete v tomto článku.
Naučte se základy jednoduše s online kurzem „Začínáme fotografovat“
👉 CENA KURZU 1 490 Kč
Více informací o kurzu zde >>
Pokud už fotoaparát doma máte, tak tyto řádky přeskočte 🙂
V první řadě je důležité se rozhodnout, jestli si chcete pořídit zrcadlovku? Fotit na ni totiž není úplně jednoduché. K focení (např. na mobil či kompakt) jste doteď přistupovali s lehkostí, bez očekávání a nezabývali jste se technickými věcmi. To vše by se teď změnilo a připravte se na to, že ne všechno vám půjde hned od prvopočátku.
Expozice, kompozice, ISO, clona, čas…
Opravdu se chci učit základy focení zrcadlovkou?
Pokud je vaše odpověď spíš NE, nemá pro vás bez/zrcadlovka až takový smysl. Jestli se nechcete zabývat širším nastavením fotoaparátu a chcete fotit jen na automatiku, doporučuji vám pořídit si mobilní telefon se super fotoaparátem (kolikrát se divím s otevřenou pusou, co dostanu z mého iphonu) nebo kvalitní kompakt.
Bude mi vyhovovat velký a těžký fotoaparát?
Jako máma svůj profi přístroj jen zřídka beru na výlety nebo na dovolenou. I když jsem si přechodem ze zrcadlovky Canon na bezzrcadlovku Sony dost polepšila, co se váhy týče, i tak je dost velká a těžká. Nechce se mi ji celý den tahat na krku (společně s dětma) a stejně tak ji nemohu uložit do kabelky. Na výletech a dovolených tedy fotím na mobil nebo kompakt.
Zrcadlovka nebo bezrcadlovka?
Bezzrcadlovky jsou velice populární a od zrcadlovek se tolik neliší. Já osobně svoji bezzrcadlovku Sony A7III zbožňuju! Hlavně kvůli snadnému ostření, díky kterému zachytím ostře i moje běhající děti. Pokud vás tohle téma zajímá podívejte se na detailnější info v mém článku Jak vybrat fotoaparát pro začínající fotografy
Na tuhle otázku se vás zeptá asi každý prodejce techniky. Je to podstatná informace hlavně kvůli výběru objektivu.
Nepořizujte si neutrální zoom objektiv, který prodávají v setu s fotoaparátem. Vím, že je to nejjednodušší, ale mnohdy nestojí za nic moc. Pokud chcete například převážně fotit děti, rodiny, ženy, páry ale klidně i květinky na zahradě, oceníte světelný objektiv. To znamená, že budete využívat nízká clonová čísla – např. f/1.8. Díky tomu dostanete skrze objektiv do foťáku spoustu světla. S takovým objektivem se už můžete kreativně vyřádit a fotit s krásně rozmazaným pozadím. Ideálně se vždy o svém výběru poraďte.
Žánr je také důležitý z hlediska výběru foto knih, kurzů a celkově studia.
Nikdy nezapomenu na ten pocit, když jsem držela v rukou poprvé svoji zrcadlovku Nikon D90 se setovým objektivem! To nadšení, že budou moje fotografie ty nejkrásnější na celém internetu 😀 … Dokonce jsem byla i z prvních nafocených fotografií nadšená ( i když byly pořízené samozřejmě na automatický režim).
Vkládám vám na ukázku pár svých prvních fotografií, které jsem pořídila v roce 2010. Vlastně se o nich nedá asi nic moc říct – prostě normálka. Trochu nemastné, neslané… Ale jo, jde to.
„Jde to“ ale většině fotografů nestačí. Mně to nestačilo. Jasně, že chceme víc!
Doba je natolik náročná, že být průměrný k úspěchu nestačí.
Základy focení zrcadlovkou se bohužel přeskočit nedají. Měli byste se naučit, jak nastavit zrcadlovku a ovládat foťák alespoň na poloautomatický režim (Priorita clony a času) a hlavně – TRÉNOVAT V PRAXI.
Režim P je super první krok, jak se naučit lépe rozumět fotoaparátu. Není tak složitý, ale už vám dovolí nastavovat základní parametry – především ISO. I když se všude píše, že by ISO mělo být nastaveno ideálně na co nejnižší hodnoty, zkuste s nimi hýbat – ISO navyšte na hodnoty 200/ 400 / 600 i výš a sledujte, jak fotky vypadají. Jakmile ISO pochopíte, je čas přejít na poloautomatické režimy.
Trénujte v praxi, co to jen jde.
Trénujte v praxi a zaměřujte se na světlo, kompozici, práci s hloubkou ostrosti… Studujte – posunete se rychleji. Doporučuji můj ebook Tajemství fotografky a mini online kurz Začínáme fotografovat, kde najdete tipy k práci s foťákem, s jeho nastavením i informace o světle, kompozici a další.
DSLR: Zkratka pro digitální zrcadlovku (zkratka z anglického Digital Single-Lens Reflex camera).
Tělo fotoaparátu: Je tím myšlený pouze fotoaparát (jeho hlavní část) bez objektivu.
Pevný objektiv: Je objektiv, který má pevně danou ohniskovou vzdálenost (nemůžete tady točit kolečkem a obraz si přibližovat či oddalovat – tzv. „zoomovat“). Např. objektiv 20 mm, 50 mm ,135 mm atd..
Zoom objektiv: Má proměnlivou ohniskovou vzdálenost. Pomocí kolečka na objektivu s ohniskem hýbete a tím si obraz přibližujete nebo oddalujete. Např. 18 – 55 mm, 70 – 200 mm atd..
Ohnisková vzdálenost: Je to podstatný parametr každého objektivu a udává se v milimetrech. Jednoduše řečeno nám ohnisková vzdálenost specifikuje, jak široký úhel pohledu dokáže objektiv zachytit.
Expozice: Když chceme mít správně nastavenou expozici, znamená to, že chceme, aby fotografie byla světelně vyvážená (ani moc tmavá, ani světlá). Toho docílíme správným nastavením tří expozičních parametrů – ISO, clona a čas.
ISO: Zkratka ISO označuje, jak bude fotoaparát citlivý na světlo. Nízká hodnota ISA = nízká citlivost na světlo. Vysoká hodnota ISA = vysoká citlivost na světlo. Čím vyšší ISO nastavíme, tím bude fotografie světlejší, ale také zrnitější (bude na ni více šumu).
Clona: Reguluje množství světla, které prochází objektivem do fotoaparátu. Ovlivňuje hloubku ostrosti. Když je clona otevřená málo, pustí do objektivu málo světla (při vysokých clonových hodnotách, jako je f/13, f/16, f/22). Když je otevřená hodně, pustí do objektivu hodně světla (při nízkých clonových hodnotách, jako je f/1.4, f/1.6, f/1.8).
Čas: Expoziční čas označujeme písmenem t a udává se v sekundách (například 1/100s). Expoziční čas je doba, po kterou je otevřená závěrka.
90 % fotografů bude pravděpodobně po celý život fotit na plnou automatiku, i když se ví, že „by se to nemělo“. Já vám nechci říkat: „Tytyty! Tohle je špatně – nedělej to!“. Věřím, že mnoha lidem fotky pořízené na automatický režim stačí.
Potenciál focení na kvalitnější fotoaparáty ale určitě netkví v automatickém režimu. Vy totiž z fotoaparátu můžete dostat mnohem víc. Abych vás o tom přesvědčila, vyšla jsem ven na terasu a vyfotila jednu scénu. Nejprve jsem zapnula automatický režim a cvakla. Poté jsem si nastavila zrcadlovku dle svého v manuálním nastavení. Fotky můžete porovnat sami – stejná scéna, stejný fotoaparát i objektiv a dva různé výsledky.
(Ukázky fotek jsou z mého mini online kurzu: Začínáme fotografovat)
Ve FB skupine Milujifoceni.cz jsem se zeptala: „Co byste doporučili začátečníkům? Máte konkrétní radu?“ Tady najdete 2 odpovědi – klikněte na obrázek pro zvětšení.
Chceš se posunout ve focení? Registruj se do mého kurzu ZDARMA: Foto styl & kreativita
Stačí napsat email a jsi v kurzu, přihlas se tady >>
Někdo se naučí fotit úchvatné fotografie během měsíce a jiný se to nemusí naučit nikdy. Záleží jen na vás, vaši představě o fotografiích a hlavně na píli, kterou do focení vkládáte. Focení je krásný obor – nenechte se ničím odradit. Většina fotografů to zabalí ještě dřív, než začne… nemají trpělivost, nevědí, jak se posunout nebo na sebe vyvíjí velký tlak.
Snažte se nemít příliš velká očekávání – netlačte na sebe. Foťte, protože je to úžasná tvůrčí činnost. Ne proto, že musíte.
Doplňujte svoji dávku motivace k tvoření každý den.
Sledujte zajímavé profily na IG ( mě najdete pod účtem @milujifoceni.cz ) , listujte listy foto magazínů a vzdělávejte se v knihách, podcastech či na workshopech.
Přeju vám spoustu dobrého světla a ať brzy dosáhnete vytoužených výsledků.
Mějte se hezky,
Vaše Lenka