Jak třídím a zálohuji fotografie (článek plný konkrétních tipů + video)

Ztráta fotografií je noční můra všech fotografů. Ta představa, že nafotím někomu svatbu (nebo cokoliv) a následně budu muset vysvětlovat novomanželům, že jsem nedopatřením přišla o jejich snímky… Téměř hororový scénář.

Určitě se shodneme, že správné zálohování je nezbytnou součástí našeho oboru, bez něj to nejde. I když jste fotograf amatér a fotíte „jen“ rodinné oslavy, své děti nebo na dovolené, byla by škoda přijít o vzácné vzpomínky. Tak šup šup, udělejte si ve svých fotografiích pořádek. Ideálně si nastavte systém, jak třídit a zálohovat své snímky – třeba vám pomůže i tento článek.

Popovídáme si o možnostech, jak třídit a zálohovat (nejen) fotografie a prozradím vám, proč já sama používám Synology NAS. Vysvětlím vám, oč se jedná, jak s ním mám propojené aplikace v mobilu – DS photo a Synology Moments, a proč bych za něj dala ruku do ohně.

Na konci článku najdete také video (4 min.), ve kterém vám ukážu, jak pracuji s fotografiemi v počítači (třídění+záloha).

Existuje mnoho cest, jak zálohovat

Takže co tu máme za možnosti.

  • uložení přímo v počítači/notebooku
  • CD/DVD a USB flash disky
  • přenosné externí disky
  • cloud – Google Drive, Dropbox, iCloud...
  • NAS (síťové úložiště / soukromý cloud)
  • fotoknihy a alba
  • a další

Možností je mrak! Které řešení je ale nejpohodlnější, nejvýhodnější a nejkvalitnější? Pojďme jednotlivé možnosti prozkoumat více do hloubky.

Počítač/notebook

Mojí známe se pokazil notebook a ona přišla o všechny fotografie za posledních 10 let. Víte, co to pro ni znamenalo? Přišla o všechny fotky z dětství svého syna. Neměla nic. Mobilní telefony, počítače nebo notebooky by určitě neměly sloužit jako hlavní úložiště souborů, videí a fotografií. Více k tomu asi netřeba říkat.

CD/DVD a USB flash disky

Fotky na CD/DVD jsou lepší něž nic, ale většina počítačů a notebooků už nemá CD ROM a DVD ROM – neumí je přečíst. Nemluvě o tom, že se CD i DVD nevhodným uskladněním kazí a časem nemusí správně fungovat.

USB flash disky jsou na tom o chlup lépe, ale pokazit se mohou také. Nemluvě o malé kapacitě – kolik flashek byste potřebovali na všechny své fotky? Já opravdu mnoho… a ještě bych je poztrácela.

Ani tato varianta tedy není úplně optimální.

https://www.mall.cz/usb-flash-disky/webhiddenbrand-usb-flash-disk-drevo-maly-32-gb-7208-100014608599

Externí disk

Externí disk je pro zálohu dat mezi lidmi nejpopulárnější. Kapacita je větší než u flashky, je malý, přenosný a můžeme se k němu vrátit i po mnoha letech. Pořizovací cena se pohybuje od 1 300 Kč – 10 000 Kč (podle velikosti a rychlosti zařízení).

Nicméně i on má určitou životnost. Já osobně jsem dlouhé roky na externí disk ukládala všecičko, pak jsem ho ale ztratila a bylo vymalováno. Mojí mámě dokonce vyhořel a přišla o mnohé poklady nasbírané za poslední roky.

Osobně mi dává největší smysl využívání externího disku v kombinaci ještě s něčím dalším – například mít své soubory, videa a fotografie na notebooku (ideálně i na dvou) + externím disku. Cenově je to výhodné a garance nezničitelné zálohy už celkem dobrá.

https://www.mironet.cz/wd-my-passport-2tb-hdd-25quot-ntfs-usb-30-bila+dp306299/zdroj: www.pixabay.com

Online úložiště – cloud

Můžete si platit různá cloudová úložiště, jako Google drive, Dropbox, OneDrive, iCloud a další. Výhodou oproti externímu disku je, že ho jen tak neztratíte, ani se vám nerozbije. Můžete fotky (i další soubory) sdílet s ostatními za pomoci hesla.

Odradit vás může fakt, že máte data uložena na externím serveru a tím dáváte souhlas firmě Google, Apple a jiným k přístupu k vašim souborům. Dále musíte platit měsíční poplatky – většina úložišť nabízí nějaký prostor zdarma, ale pro větší soubory je to nedostačující.

Tady najdete informace a ceny pro:

Google Drive >>

Dropbox >>

OneDrive >>

iCloud >>

Osobně si myslím, že tahle varianta není úplně špatná a i já sama občas využívám Google Drive pro svoji práci. Myslím, že lidé dávají přednost externímu disku hlavně ze zvyku – cloud je oproti němu neuchopitelný a spoustě lidem připadá zvláštní, že jejich zálohované fotografie jsou někde online a ne v fyzické krabičce.

Fotoknihy a alba

Miluju je! Fotoknihy tvořím například u firmy Saal digital a dlouhé roky také využívám program Cewe fotokniha. Moc také doporučuji českou firmu dedovadilna.cz , která vytváří božská dřevěná alba (zlaté české ručičky).

Všichni si radši prohlédnou fotky v albu nebo fotoknize než prohrabávat milion snímků v počítači. Nemluvě o tom, že je to krásný dárek.

Nicméně tuhle variantu nevnímám jako hlavní zálohu souborů, ale spíš jako třešničku na dortu.

https://www.dedovadilna.cz/fotoalbum/fotoalbum-srdce-dubu/

NAS systém – síťové úložiště nebo také soukromý cloud

Spoustu z vás již o tzv. „nasce“ jistě slyšelo a pro jiné to bude velká neznámá.

NAS (Network Attached Storage) je inteligentní úložné zařízení připojené k domácí nebo kancelářské síti.

Do zařízení NAS můžete uložit všechny soubory svých rodinných příslušníků a kolegů – od důležitých dokumentů až po cenné sbírky fotografií, hudby a videa.

Přiznám se, že já k tomuto systému přišla jako slepý k houslím, jelikož pořídit si ho nebyl můj nápad, ale manželův. Před třemi roky jsme se stěhovali do domečku a manžel chtěl promyšlené a kvalitní řešení pro správu a zálohu našich souborů, fotek, videí, hudby atd.. Síťové úložiště NAS je velice chytré a nabízí propojení s mobilní aplikací, sdílení souborů s kamarády nebo klienty a spoustu dalšího.

Vsadil na jistotu a zakoupil NAS zařízení značky Synology – konkrétně DS216 play s dvěma interními disky – každý má 6TB a vzájemně se zrcadlí (pro případ, že by se jednomu z nich něco stalo, je tu ten druhý).

Dříve bych asi nevěřila, že takovou věc ocením, ale je to prostě bomba.

Mrkněte například na novinku DiskStation DS220j tady >>

https://www.synology.com/cs-cz/products/DS218+

NA NAS SYTÉMU MILUJU

  • Přístup k souborům odkudkoliv na světě.
  • Sdílení v domácnosti – ze všech mobilů i počítačů se jedním kliknutím dostaneme ke všem souborům.
  • Zařízení není potřeba neustále připojovat k pc a jen tak ho neztratím – fyzicky k zařízení člověk nemusí chodit, ani s ním manipulovat jako s flashkou nebo externím pevným diskem.
  • Zařízení je moje a ne nějakého poskytovatele (problém u online úložiště – cloudu).
  • Automatické zálohování – Možné nastavit u smartphonu, tabletu i počítače. Vše se zálohuje samo, bez práce.
  • Propojení s televizí – televize je také propojena se Synology systémem. Prohlížet si můžete všechny fotky, videa nebo se dívat na filmy

https://www.synology.com/cs-cz

NEVÝHODY

Největší (a asi jedinou) nevýhodou bude pro většinu lidí pořizovací cena. Nicméně je to investice na mnoho let. Je to profesionální řešení nejen pro naši fotografickou práci, ale i pro domácnosti. Stejně, jako si člověk rád dopřeje kvalitní počítač, tak i tady má smysl investovat peníze.

Více informací o Synology systému najdete tady >>

Automatické zálohování a aplikace od Synology

Synology toho nabízí spoustu a potěší všechny milovníky chytrých pomůcek. Já sama si například cením automatického zálohování fotografií. Jakmile překročím práh domu (a jsem na wifi) začnou se zálohovat do síťového úložiště všechny fotografie a videa z mého mobilu. Jen tak, bez práce! Mám tak jistotu, že i kdyby se cokoliv mému telefonu stalo, mám vše zálohované.

zdroj: www.pexels.com

Dostupné jsou také různé aplikace pro mobil. Já využívám aplikaci DS photo, díky které si v mobilu mohu prohlížet všechny naše fotografie pořízené za poslední roky. Nabízených aplikací od Synology je víc. Pro nás fotografy je zajímavá například aplikace Synology Moments, která toho nabízí spoustu od seskupování fotografií podle míst a tváří až po automatickou úpravu barev snímků a jejich otočení.

Synology Moments – moderní prostředí pro třídění fotografií

Synology Moments vám pomůže efektivně organizovat, zálohovat a sdílet vaše fotografie a videa. Za mě se jedná o skvělou alternativu k úložišti Google Photos, kde neomezené bezplatné úložiště k 01.06.2021 končí. Synology Moments spustíte jak na svém telefonu, tak i přes webové rozhraní. Fotky si mohu prohlížet v časové ose, v ručně vytvořených albech nebo mohu využít možnosti řazení do inteligentních fotoalb. Pomocí algoritmu hlubokého učení, který prochází snímek za snímkem a analyzuje jeho obsah, třídí fotografie dle okamžiků, osob, témat, míst, objektů apod. Ti, co vlastní iPhone, určitě ocení podporu Live Photos.

https://twitter.com/synology/status/928305633685733376

Photo Station pro profesionální fotografy od Synology

Photo Station je online galerie fotografií vytvořená pro profesionály, která umožňuje efektivně organizovat fotografie, sdílet a používat soubory na cestách, shromažďovat zpětnou vazbu od klientů a mnoho dalších funkcí.

https://www.synology.com/cs-cz/dsm/feature/photo_station

Díky Photo Station můžete posílat klientům fotografie nebo náhledy k výběru. Přidat můžete dokonce jednoduše vodoznak.

Když píšu tyto řádky, tak mě jen napadá: „Bože! Proč to ještě nepoužívám?!“. O téhle funkci vím už dlouho, ale stále jsem to odkládala… Musím se na to vrhnout.

https://www.synology.com/cs-cz/dsm/feature/photo_stationCo vše Photo Station nabízí se dozvíte tady >>

Začněte ukládat data rozumně a pracovat s nimi moderním způsobem, který zajistí soukromí vašich dat. Zároveň je můžete sdílet se členy rodiny nebo klienty. Vše máte pod palcem VY. 

Pokud vás řešení Synology oslovilo a chcete se dozvědět ještě více, Synology pro vás připravilo systém online kurzů (v češtině). Během kurzů se naučíte vše, co jejich řešení umí. Více informací o nabízených kurzech najdete zde >>.

V případě, že potřebujete radu či pomoci nebo máte problém s některým ze zařízení od Synology, můžete se kdykoliv obrátit na jejich podporu. Zde je odkaz.

zdroj: www.pexels.com

Jak třídím a zálohuji fotografie ve svém počítači

Není nic lepšího než názorná ukázka. Podívejte se na video, kde vám ukážu, jak své fotografie třídím v počítači, abych měla nad vším přehled.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jaký styl zálohování vyhovuje vám?

Téma zálohy, třídění a správy fotografií je mezi fotografy poměrně populární. K našemu oboru to prostě patří a když si v tom všem uděláme systém, ušetří nám to hromadu času i nervů. Je důležité najít si svůj postup a zálohovat poctivě.

V názorech se samozřejmě můžeme lišit a já budu moc ráda, když mi dáte vědět, jak se o své fotografie staráte vy.

Snad vám tento článek byl přínosem a zase někdy příště.

Mějte se hezky,

Vaše Lenka

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře
  1. Kacka napsal:

    Synology sama pouzivam, ale…porad tam jsou vetsinou jen 2 fyzicke disky, stejne jako si koupite 2 exHdd disky a polozite na stul…muze se stat, ze se pokazi oba najednou, vlivem mnoha faktoru, chytre funkce Synology jsou fajn, ale negarantuji, ze o nic neprijdete…takze navic k tomu vsemu vyuzivam dalsi exHdd, ktery je nezavisly na Synology, ty mam 2, pak Hdd v pocitaci a pak mam vsechny klientske galerie ve fullsize ulozene u meho poskytovatele webhostingu, kde si je kdykoliv z meho ftp stahnu ze zalohy. To cele jeste potrebuje jednu vec, ulozit data na jine misto, lepe na vice ruznych mist ( fyzicky ruznych jako u rodicu v jinem dome, u jineho poskytovatele sluzeb, v trezoru apod.) a to
    je asi moje max. dosazitelne a realne
    maximum. Ve finale mam data najednou na 7 ruznych mistech + je ma klient a to si myslim je dostacujici. Synology je fajn, nemusim se starat o nic, ale v souvislosti s vyvojem v operacnich systemech pocitacovych plarforem trosku nestiha a vzdy nejakou dobu trva nez zareaguje updaty, viz. posledni prechod MacOS na Catalina byl opravdu sileny, nastesti to par oprav spravilo, ale byly to nervy….ovsem pro nekoho, kdo je od prirody liny, je takova Auto zaloha, co dela Synology sama od sebe parada, ale nespolehala bych se 100% jen timto smerem…

    • Lenka Stehnová napsal:

      Kačko díky moc za komentář a postřehy! Musím říct, že jste fakt pečlivá, jestli zálohujete na tolika místech! Já mám naopak zkušenost, že lidé zálohu spíš podceňují a nezálohují vůbec :-/ … Takže jste podle mě spíš výjimka 😉 (ve velice dobrém slova smyslu). Samozřejmě máte pravdu, že vždycky se může něco stát… Tragické scénáře bychom asi vymysleli téměř na cokoliv. Jak píšete – ta automatická záloha je fajn přesně pro „líné“ lidi, nebo spíš ty, kteří si uvědomují, že zálohu nestíhají a nedělají ji tak poctivě, jak by mohli. Já to oceňuji hlavně u toho mobilu, jelikož tam opravdu už nestíhám a nezálohuji tak poctivě. 🙂

  2. Komárek Miroslav napsal:

    Dobrý den,

    co když Synology NAS přestane z nějakého důvodu fungovat? Co se stane s daty? Přijdu o ně?

    • Lenka Stehnová napsal:

      Tak s tím zkušenost bohužel nemám, ale předpokládám, že by data měla zůstat na discích. Jednotka je zvlášť a disky také – my navíc máme dva. Bližší info určitě poskytne Synology 🙂

  3. Roman napsal:

    Já sama si například cením automatického zálohování fotografií. Jakmile překročím práh domu (a jsem na wifi) začnou se zálohovat do síťového úložiště všechny fotografie a videa z mého mobilu..

    – mám dotaz, jak lze nastavit toto automatické zálohování?

    • Lenka Stehnová napsal:

      Stáhla jsem si aplikaci DS foto – přihlásím se k našemu účtu – a v nastavení aplikace zapnu automatické zálohování fotografií a videí z mobilního telefonu 🙂

  4. Sleva napsal:

    Dobrý den, chtěla jsem využít slevový kód na https://www.tsbohemia.cz/synology-ds218-diskstation_d281324.html a bohužel produkt nejde již objednat 🙁 Bude možné využít slevu na jiné?

  5. Marek napsal:

    Perfektní článek Lenko! Hledal jsem jako fotograf informace o NASkách a vlastně jsem stále váhal mezi pořádnou NASkou a nějakým klasickým zdvojeným exterákem v RAID zrcadlení, ale Váš článek mě poměrně přesvědčil. Děkuju a pokračujte ve skvělé práci!

  6. Honza napsal:

    Zdravím Vás Lenko,
    moc fajn článek. Synology už rok používám a jsem velmi spokojen…a Vaše slova mohu jen potvrdit. Co oceňuji, je přístup přes vytvořené účty členům rodiny… např. máme poměrně daleko babičky a dědy, tak jsem jim vytvořil přístupy a mají tak vnoučata stále „na očích“.
    Mám ale drobný problém s automatickou zálohou přes DS photo. Když překročím práh domu a jsem na wifi, jak píšete, nezačne se mi hned vše zálohovat… musím vždy ručně spustit aplikaci…pak jí klidně mužů hned zavřít, ale tu „iniciaci“ musím provést, jinak se zálohování nespustí. Jak to funguje Vám? A ještě jeden dotaz? Jak jste spokojená s rozpoznáváním obličejů ve Photo Station? Nevím, jestli je to tím množstvím fotek, co v něm mám, ale oproti Momments (kde jsem to zkoušel na mnohem menším vzorku), mě to celkem zklamalo.
    Ale jinak jsem opravdu spokojen. Mějte se.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů