Rozhovor s Ivanou Messeri

V tomto rozhovoru se dozvíte o fotografce Ivaně Messeri. Je maminkou 7 leté Emmy a 11 letého Lucy. Její největší koníček je cestování a její práce – fotografování. Pracovala jako zdravotní sestra a před 12 lety se odstěhovala do zahraničí, kde se věnovala studiu fotografie. Po narození svých dětí ji okouzlila newborn fotografie a rozhodla se v ní specializovat.

# 1

Ivčo, jak dlouho fotíš a na co se zaměřuješ? Co tě nejvíc baví?

Jsem rodinná fotografka specializovaná na novorozence, těhotné maminky a batolata. Fotím už pátým rokem a nedokážu říct, které focení mě nejvíc baví, protože každé je úplně jiné. 

Mě nabíjí celkově ta pozitivita rodičů, čekání na miminko a pak jejich láska v očích, když už drží své miminko ve své náruči. Jsou to nádherné emoce a baví mě zachytit tyto jedinečné okamžiky.

# 2

Proč jsi začala fotit? Věděla jsi už tehdy, že bys chtěla podnikat jako fotografka?

Focení byl můj velký koníček. Fotografii jsem začala studovat v Itálii, kde jsem žila 12 let. Naučila jsem se tam opravdu spoustu věcí včetně vyvolávání kinofilmů v temné komoře a pochopila jsem  fotografii i jinak než jen zmáčnutím spouště. Od začátku jsem věděla, že se chci věnovat focení portrétů, nikdy by mě ale nenapadlo, že se tomu budu moct věnovat profesionálně.

# 3

Jak se lišila tvoje představa od reality?
Je profese fotografky taková, jakou sis přála?

Profese rodinné fotografky je krásná a mám svou práci moc ráda a určitě bych neměnila. Na začátku jsem si nebyla jistá jestli se mně v takovém velkém množství fotografů podaří uchytit. Ale tím, že každý z nás má jiný styl focení a dá do fotek něco sám ze sebe, tak ty fotky jsou pak úplně jiné a zákazníci si vybírají fotografa podle toho, jak se jim jeho fotografie líbí.

# 4

Co je pro tebe ve focení důležité?
Na čem si zakládáš a jak vypadají tvoje pracovní procesy ( např. komunikace s klientem, plánování scény, délka focení, editace…)?

Důležité je pro mě přiblížit se výslednými fotkami co nejvíce představě klientů. Takže na začátku se snažím pochopit, který styl a jaké barvy se jim líbí a pak společně dáme dohromady několik různých scén, které nafotíme. Orientační délku focení mám uvedenou v informacích, ale popravdě ji moc nesleduji. Pokud bych se řídila hodinkami, budeme ve stresu já i klienti. Takže si nechávám pro každého dostatečný prostor.  

Těhotné maminky mají často obavy kvůli pár kilům navíc, takže je pro mě důležité je celým focením provést tak, aby se cítily příjemně, všechno jim předvedu a napózuji je tak, abychom skryly některé nedostatky a naopak nechaly vyniknout krásu mateřství.

U novorozenců je pro mě zase nejdůležitější bezpečnost. Proto jsem nejdříve navštívila spoustu workshopů, kde jsem se naučila s miminky zacházet a bezpečně je napózovat. To by mělo být asi u newborn fotografa to nejdůležitější. Protože už to není jen o focení, ale mám v rukách několikadenní uzlíček a jeho rodiče musí mít jistotu, že vím, co dělám. 

# 5

Brzy budeš tváří mého projektu „V hledáčku fotografek“ a pro fotografky sis připravila skvělý trénink. Jak se bude jmenovat a co se v něm fotografky naučí?

Jsem moc ráda, že můžu být jednou z lektorek ve tvém projektu „V hledáčku fotografek“. Můj video trénink „Jak začít jednoduše fotografovat se záblesky v ateliéru“ bude pro všechny začínající fotografky, které se chtějí naučit fotit se zábleskem. Připravila jsem si 4 lekce ( 1 ebook + 3 videa), kde vysvětluji, jak se záblesky začít. Snažila jsem se to pojmout opravdu od základů a doufám, že to fotografkám pomůže :-).

# 6

Téma záblesků je skvělé, a hlavně pro začínající fotografky může být tvůj trénink hodně nápomocný. Co konkrétně jsi do tréninku zahrnula?

Vysvětlím jim úplně od začátku, co všechno si potřebují pořídit. Ukážu jim, jak se zábleskem úplně jednoduše pracuji já a je jedno, jestli ho použijí v ateliéru nebo třeba při focení doma. Představím jim focení portrétu, focení v protisvětle a low key focení. Samozřejmě jim moji techniku ukážu a zmíním konkrétní značky. Chtěla bych jim předat mé mnoholeté zkušenosti, které jim pomohou na jejich vysněné cestě stát se ateliérovým fotografem.

# 7

Jak ses učila v ateliéru pracovat kdysi ty? Šlo ti to hned?

Mně trvalo několik let než jsem světla v ateliéru pochopila ☺. A kdo mě zná, ví, jak jsem je neustále řešila. Učila jsem se fotit portréty ve velkém ateliéru se 4 mi záblesky a bylo pro mě zezačátku náročné pochopit, jak je všechny nastavit. Pořídila jsem si spoustu video kurzů, ale v hlavě jsem měla ohledně svícení ještě větší zmatek, protože každý fotil jinak a já se v tom začala ztrácet.

Poté, co jsem se naučila používat pouze jeden záblesk, se všechno změnilo a i přesto, že mám v ateliéru dostatek přirozeného světla, už bych bez záblesků nefotila. A to bych právě moc ráda naučila všechny začínající fotografky, které mají ze záblesků strach nebo neví, jak je použít.

# 8

Na jakou techniku fotíš?

Fotím na Nikon D750  a Nikon Z6. Objektivy Sigma art 35mm 1.4 , Sigma art 135mm 1.8, Nikon 50mm 1.8, Nikon Z50mm 1.8, Tamron 24-70 G2 2.8

# 9

Jaké máš plány pro rok 2022?

Plánů mám spoustu, ale radši schované někde v „čekárně“ aby mně pak nebylo líto, že se neuskutečnily ☺. Ráda bych se zúčastnila fine art workshopu v zahraničí a celkově bych ráda tento fotografický směr více rozšířila i ve svém ateliéru.

# 10

Co bys doporučila ostatním fotografkám, které stojí na začátku své fotografické cesty?

Určitě bych jim poradila, aby nejdříve odhodily svoje obavy, jestli budou dost dobré. Už to, že se rozhodly dát touto cestou, je první krok k tomu, že fotografii mají rády a chtějí se jí věnovat. Takže určitě o sobě nepochybujte a klienti, kterým se budou vaše fotky líbit, si vás sami najdou. A hlavně foťte a snažte se naučit nové věci, protože každý nový krok vám otevře nové cesty. 

Foto tréninky „V hledáčku fotografek

Vzdělávejte se od profesionálních fotografek z pohodlí domova.

online foto tréninky
Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů