Rozhovor s fotografkou Danou Batíkovou

rozhovor s fotografkou Danou Batíkovou

Skvělou zprávou je, že se blíží další kolo V hledáčku fotografek. V rámci několikadenního online setkávání fotografek se mezi talentovanými fotografkami představí i Dana Batíková. Její práci máme rádi pro její způsob vidění a zachycení okamžiku i pro příjemné zemité tóny ve fotografii.

Lucie Bočanová

Lucie Bočanová
autorka článku
www.luciebocanova.com
IG: @lucie_bocanova


# 1

Danuš, jak by ses sama charakterizovala?

Haha, lehčí otázku na úvod nemáš, prosím? 😊 Jsem pořád v procesu hledání se, i když myslím, že můžu říct, že s přibývajícím věkem a zkušenostmi se v sobě orientuju líp a líp. Jsem velký snílek, ráda si ulétávám do světa fantazie a představ. Od mala jsem ráda kreslila, vymýšlela pohádky, později psala poezii a blog. Miluji atmosférické filmové počiny, melancholickou hudbu a obdivuji nekonečnou dokonalost a sílu přírody.

Jsem kreativec, ale k životu potřebuji i řád a racionálno, často se to ve mně mele, můj život je o nekonečném hledání té svojí cesty. Jsem tak věčný hledač, nadšený cestovatel, milovník magické keltské kultury a Skotska.

# 2

Jaká byla doposud tvá fotografická cesta?
Proč jsi začala s focením?

S focením jsem přišla do styku skrz mého manžela. V době, když jsme se na vysoké poznali, se věnoval focení a oslovil mě, jestli bych mu nedělala modelku na tematické focení – newyorské 30. léta. Koukala jsem na něj trochu skrz prsty, ale nakonec z toho vznikl krásný vztah a dvě dokonalé děti. 😊 Které ale neměl kdo fotit… Tenhle druh focení mého muže neoslovoval a já si řekla, že to tak nenechám. Jestli se vám zdá, že mít muže, který si rozumí s foťákem a photoshopem, je výhoda, nenechte se zmást. 😊

Byly to velké boje a hádky, než jsem pochopila, že každý očekáváme od fotky něco jiného, a že si musím vybrat svou vlastní cestou ve všech ohledech. Od manžela jsem se neučila ani ovládat foťák, ani pracovat s editorem. Byly to dlouhé večerní a noční hodiny u tutoriálu a nekonečné mačkání spouště pokus/omyl. Na focení je krásné, že je to nekončící cesta. Člověk se neustále posouvá.

Začínala jsem s pózovaným focením dětí v kytičkách, ty fotky dodnes miluji, vím, kolik mě stály úsilí, ale podobné věci už dnes netvořím. Aktuálně fotím skoro 4 roky a za tu dobu se mi pohled na fotku hodně posunul.

# 3

Co bylo nejtěžší?
A co naopak je to, co na focení miluješ nejvíc?

Nejtěžší je pro mě udržet si ve fotce tu vášeň a nadšení, a nesklouznout k nějakým automatickým ověřeným fotkám, které vím, že budou fungovat. Je to jeden z důvodů, proč jsem focení omezila. Často si potřebuji dát od focení pauzu, odstup, abych si připomněla, co se mnou rezonuje, co je moje cesta a co potřebuji, abych mohla tvořit, tak jak cítím. Fotky, které vzniknou po této odmlce mají vždy největší úspěch. A já vím, že je v nich největší kus mě.

# 4

Ty jsi známá Danuš také tím, že máš ráda bylinky, sbíráš je, zpracováváš… Dají se využít také při focení? Spojuješ tyto dvě své vášně dohromady?

Ano, miluji přírodu a bylinky vnímám jako velký dar. Od podzimu nastupuji i do roční bylinkové školy. Snažím se lásku k přírodě předat i mým dětem, zapojovat je do mého bylinkového tvoření, a tak mě napadlo, propojit toto nadšení s mojí druhou láskou – focením. S dětmi tvoříme svůj vlastní herbář a doplňujeme ho tematickými fotkami mých pidilidí a bylinek.

Hrozně mě to baví, protože tvořím něco, co tady nejen zůstane pro jejich děti, ale taky proto, že spolu trávíme hodnotný čas, kde jim můžu předat dvě důležité věci. Lásku a pokoru k přírodě a taky jim tím ukazuji, že se v životě můžou nadchnout pro cokoliv. Ono se to vždy nějak vyskládá tak, že to bude dávat smysl.

# 5

Letošní Vánoce mě zaujala tvoje vánoční fotoscéna. Měla jsi jí opravdu nápaditou, originální a vkusnou. Řekneš nám jaká byla, jak si jí pripravovala?

Vánoční focení, to je velké téma. Jedny ho nenávidí, druzí na něj nedají dopustit. Já se ho každoročně snažím nedělat příliš masové, a hlavně se ho snažím vymyslet tak, aby mě bavilo a neumořilo. Neumím postavit jednu scénu a jen na ní střídat lidi. Potřebuji, abychom mohli měnit lokace, aby klienti strnule nepózovali a aby odešli s pocitem, že ani neví, že se fotili. To je u tematického focení těžké, ale ne nemožné.

Minulé vánoční focení bylo postavené na 3 lokacích a pojala jsem ho jako skřítkovskou bojovku s odměnou na konci. Na organizaci to bylo sakra náročné, ale nelituji ani minutu příprav. Klienti byli víc než nadšení a bavilo to nejen děti, ale i mě. A to potřebuji. 😊

# 6

Fotíš ráda i jiná tématická focení?

Nevím, jestli bych to nazvala vysloveně tematickým focením, ale hrozně mě teď baví dostat do focení nějakou hlavní myšlenku. Zadám si téma, myšlenku a v hlavě rozvíjím, jak by se dala vizuálně zpracovat. Teď mě baví vizualizovat vztahové záležitosti dvou lidí, melancholii, prázdnotu, odpuštění, napětí. V plánu mám, ale i tematická párová focení. V hlavě mám i pár nápadů k rozpracování hlubších témat, ale tam cítím, že to ještě musí dozrát.

# 7

Tvé zaměření je široké. Co vše fotíš a jaký žánr ve focení tě teď baví nejvíc?

Známá jsem hlavně jako rodinná lifestylová fotografka (v rodinné fotce mi tenhle způsob zachycení dává největší smysl). Fotím budoucí maminky v očekávání, lifestyle newborn u klientů doma, a co mě teď baví nejvíc je párové focení. Dává mi největší prostor fotku korigovat a malinko pošoupnout tam, kam chci já. Klienti jsou většinou nadšení, protože se do každé session snažím propašovat kus sebe a svého vidění světa, zároveň ale stavím na tom, aby vystoupilo to jedinečné, co se odehrává právě mezi těma dvěma.

# 8

Danuš, řekneš nám, co jsi si připravila do Hledáčku fotografek? Jaké je tvé téma a na co se můžeme těšit, co nás tvůj trénink naučí?

V hledáčku budete moci nahlédnout do mého světa. Trénink jsem nazvala „Na cestě“. Focení je totiž krásný proces hledání své cesty. To je to, co mě k němu tak moc přitahuje a i připoutává. Trénink má tři části, v té první vás vezmu na cestu k vlastní kreativitě. Prozradím vám 7 triků, jak podpořit svoji tvořivost a najít se ve fotce. V druhé části spolu vycestujeme do zahraničí, konkrétně k Baltskému moři a párovému focení. A v té třetí se se mnou podíváte na tematické párové focení s názvem Cesta k sobě. Tato část je za mě nejzajímavější, protože vám ukážu, jak hledám téma, jak ho zpracuji a uvidíte mě i přímo u focení v těžkých světelných podmínkách. Trénink je velmi pestrý a postavený na backstage videích, a já věřím, že vás na vaší cestě posune zase o krok vpřed. 😊

Poznámka: 4. kolo V hledáčku fotografek odstartujeme začátkem června 2023 – připojte se do FB skupiny V hledáčku fotografek

# 9

Máš své fotografické sny? Prozradíš? 🙂

Bez těch by to nešlo. Ale prozradit je moc nechci. 😊 Asi jsem moc pověrčivá. Chodí mi ale množství dotazů na můj workshop. Několikrát jsem ho i slíbila, ale nakonec neuskutečnila. Potřebuji cítit, že je ten správný čas. A až přijde, myslím, že to nebude tuzemský workshop. A ti, kteří mě trošku znají, ví, kam mě moje srdce táhne. To bude jeden ze splněných snů.

_

Danuš, děkuji za skvělý rozhovor. Přeji ti samé dobré světlo a mnoho dalších krásných fotografií.

Danu Batíkovou a její práci můžete najít na těchto kanálech:
Web: danabatikova.cz
Facebook: @fotodilnadb
Instagram: @fotodilna_danabatikova

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů