Jak na přirozené fotky rodin

JAK NA PŘIROZENÉ FOTKY RODIN

Poprosila jsem Hanku Brádkovou, rodinnou a lifestyle fotografku, jestli by pro vás připravila tipy k focení přirozených snímků. S Hankou jsme si již v minulosti povídaly o focení v živém rozhovoru a téma momentek a přirozeného vzhledu fotografií vás velmi zajímalo.

Často se mě ptáte, jak to udělat, aby lidé na fotkách nevypadali křečovitě. Chtěli byste do snímků dostat pohodu, jemnost, radost a přirozený dojem. Pomůže vám samozřejmě hlavně praxe a trénink, ale existují i určité tipy, které můžete při focení využít a své fotky zdokonalit.

Článek je na světe a najdete v něm od Hanky i malé překvapení.

Ať se vám líbí,

Lenka Stehnová

autor: Hana Brádková

Uvědomte si, že i lifestylová fotografie potřebuje režii.

HANA BRÁDKOVÁ

Přirozenost a autenticita v rodinné fotografii je čím dál víc populární, ale nafotit takový snímek je často obtížné. Pokud totiž očekáváte, že se před vámi klienti z ničeho nic budou objímat a radostně smát, budete možná zklamaní. Netvrdím, že všichni, ale spousta běžných lidí je před objektivem nesmělá a dopředu vám bude hlásit, že nevypadá vůbec fotogenicky. Často se rodina postaví vedle sebe, tváří se rozpačitě a upřeně se dívá do objektivu. Jak tedy docílit upřímných emocí v rodinné fotografii?

autor: Hana Brádková

Příprava je klíčová

Dopředu své klienty připravte na to, co je čeká. Zdůrazněte, že to bude hezká procházka po pěkných místech, kde děti mohou dělat psí kusy a to je přesně to, co vy potřebujete. Ještě než samotné focení začne, znovu jim zopakujte, že se nemusí koukat do objektivu a že se nemají bát děti pohladit a obejmout co nejčastěji.

autor: Hana Brádková

Uvědomte si, že i lifestylová fotografie potřebuje režii. Většina lidí potřebuje režiséra, který jim dodá jistotu, že vypadají perfektně. Je zapotřebí s lidmi mluvit a udržovat konverzaci. Nebo naopak mlčet, pokud si to okamžik žádá. Ptejte se klientů na otázky, zároveň nebuďte vtíraví. Zajímejte se o ně, chvalte je. Pokud vidíte, že záběr není zrovna dobrý, nechte si to pro sebe a buďte pozitivní. Najděte si jiný úhel a klientům konkrétně řekněte, co od nich potřebujete. Budou se cítit lépe, protože uvidí, že máte situaci pod kontrolou.

autor: Hana Brádková

Povedl se vám snímek? Rovnou ho ukažte

Nebojte se s nimi zároveň sdílet vaše nadšení z fotografií. Pokud se vám nějaký moment líbí, řekněte to naplno. Pokud víte, že jste právě zachytili záběr, který klientům lichotí a z něhož budou nadšeni, ukažte jim ho na displeji fotoaparátu. Tato malá ujištění jim většinou pozvednou náladu a často je pobídnou k vlastní iniciativě.

Pokud vidíte, že klienti jsou trochu nervózní, dejte jim pauzu. Řekněte, že si musíte nastavit fotoaparát, zkusit světlo či vyměnit objektiv a dáte jim tak prostor uvolnit se a nevšímat si vás. Často tento moment stačí k tomu, aby se rodiče a děti v klidu nadechli a začali si focení více užívat.

autor: Hana Brádková

Ale co když je rodina stále málo aktivní?

Jak už ale bylo zmíněno, většina lidí potřebuje trochu popostrčit, aby se uvolnila a cítila se před fotoaparátem dobře. Pokud jste začínající fotograf(ka), je ovšem opravdu těžké se soustředit na správné nastavení fotoaparátu, hledat dobré světlo, usměrňovat děti, hlídat si kompozici a zároveň vypadat v klidu. Doporučuji mít proto v záloze “tahák”, který obsahuje vaše nejoblíbenější pozice a malé nápovědy, jak jich dosáhnout. 

Chcete mít takový tahák po ruce? Na mých stránkách si můžete stáhnout zdarma 40 tipů na (ne)pózování v rodinné fotografii, které jsem za svou fotografickou praxi dala dohromady. Získáte tipy, jak rozesmát rodinu, zachytit láskyplné pohledy či upřímná gesta. Vy budete mít ve chvíli nejistoty pomocnou berličku a pro vaše klienty focení bude najednou zábava a sami budou překvapení, jak si ho užili.

autor: Hana Brádková

Ukázka konkrétních tipů ke komunikaci s klienty

Jak již bylo zmíněno, buďte režisérem. Komunikujte a říkejte lidem, co mají dělat.

Příklady:

  1. Obejměte se/přitulte se
  2. Dejte mu/jí pusu na tvář/čelo
  3. Chytněte se za ruce a projděte se
  4. Pošimrejte děti
  5. Vyhoďte děti do vzduchu
  6. Chytněte partnera do náručí a zatočte se
  7. atd.

Další tipy najdete ve zmíněných 40 tipech, které si můžete stáhnout výše.

Máte také osvědčené tipy na přirozené momentky? Podělte se s námi o ně!

Hana Brádková

Autorka značky Miluji focení, lektorka online kurzů Lightroom a Photoshop a vášnivá fotografka Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.