PRESETY v Camera RAW Editor – jak je používat, instalovat a vytvářet (+ video návod)

presety - jak instalovat, návod, instalace, presety zdarma ke stažení

Okolo presetů panuje poměrně veliký „boom“ a právě ony jsou jedním z důvodů, proč se lidé chtějí naučit v programu Adobe Lightroom. Víte, že můžete využívat presety úplně stejně i ve Photoshopu (respektive v Camera RAW Editoru, který je součástí Photoshopu)?

Že ne? Tak čtěte dál.

V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE

1) NÁZORNÝ VIDEO NÁVOD

2) Informace o využívání presetů

3) Odkaz na 15 presetů zdarma

4) Tipy na presety od dalších lidí/firem

presety zdarma photoshop instalace

LIGTROOM VS PHOTOSHOP PRESETY

Většina lidí umí využívat presety v programu Ligtroom a ani netuší, že to lze i ve Photoshopu/Camera RAW Editoru. Aktuálně se to má tak, že všechny presety, které jsou vytvořené pro Ligtroom 2020, fungují i ve Photoshopu 2020 (a naopak). Tyto presety mají formát .xmp

OVŠEM POZOR!

— Ve starších verzích programů tomu tak nebylo! Pokud tedy vlastníte starší verze programů a nebo také starší presety, nebudou pravděpodobně kompatibilní pro oba programy. Není nic jednoduššího než to otestovat – stáhněte si níže moje presety zdarma a vyzkoušejte, jestli vám fungují.

presety zdarma

POUŽÍVEJTE PRESETY CHYTŘE – ANEB VELKÝ MILNÍK

Neočekávejte, že všechny presety budou pro vaše snímky perfektní. Nekupujte si je s představou, že vaše fotky budou vypadat po využití presetu úplně stejně, jako to vidíte na prodejních stránkách konkrétních presetů. Výsledek je na každé fotografii jiný!!!

I mně se už stalo, že jsem si zakoupila presety a následně zjistila, že na moje fotky vůbec nesedí. S koupí tedy opatrně. Zkuste najít nejdříve nějaké zdarma a otestujte, jak to vlastně celé funguje.

Presety photoshop - jak instalovat presety

PRESETY A PHOTOSHOP? NO JASNĚ!

Jedna z fotografek mě požádala o radu ohledně využívání presetů v Camera RAW Editoru, což je součást Adobe Photoshop. Napadlo mě, že je to skvělé téma, které bych mohla přidat jako bonus ke svému online kurzu Jak upravovat fotografie v Adobe Photoshop, ale nakonec jsem se rozhodla ho zveřejnit pro všechny. 😉

Ve videu najdete detailní návod, jak presety instalovat, jak je upravit podle potřeby, jak si uložit své oblíbené a spoustu dalšího.

Snad vám udělá video radost a fotky se vám budou upravovat zase o kousek snadněji a s větší radostí.

PS: V Aktuální verzi Photoshop 2021 najdete symbol pro presety v Camera RAW Editoru mírně posunutý – panel se nyní nachází ve svislé poloze úplně vpravo.

Odkaz na můj online kurz najdete >> tady

DÁREK PRO VÁS – PRESETY ZDARMA

Stáhněte si mých 15 nápaditých presetů zcela ZDARMA>>

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE K VYUŽÍVÁNÍ PRESETŮ

 1. Presety můžete využívat i u snímků fomátu .jpg – otevřete fotku ve Photoshopu a nahoře v hlavní liště klikněte na „Filtr“ – „Filtr Camera Raw“. Následně postupujte klasicky podle mého videa.
 2. Když nefunguje import presetů – zkuste nejdříve zip složku rozbalit a nahrávat do Camera Raw Editoru již rozbalené presety. Nahrané presety můžete také zkontrolovat, když kliknete pravým tlačítkem do panelu přednastavení/presetů a kliknete na „Spravovat přednastavení“.

TIPY NA PRESETY  K ZAKOUPENÍ

Já sama využívám hlavně presety, které jsem si vytvořila pro své fotky na míru. Velice často v Camera Raw Editoru dělám ty stejné úpravy furt dokola, a proto mi jejich využívání přijde opravdu vhod. Jen málokdy se stane, že by seděly presety někoho jiného na mé snímky.

Je to ale zajímavá inspirace – baví mě sledovat vzhled mojí fotky v různých úpravách od někoho jiného. Často mě také překvapí, jak se dá moje fotka upravit úplně jiným stylem, než bych to udělala já.

Pokud sháníte kvalitní presety, za sebe vám mohu doporučit tyto:

 1. Presety od Tomáše Dolejšího >> 
 2. Twig and Olive >>
 3. Greather than Gatsby >>

Mějte se fajn a zase někdy příště,

vaše Lenka

Stáhněte si 15 presetů zdarma >> klikhttps://milujifoceni.cz/presety-zdarma/
Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře
 1. Kacka napsal:

  Lenko Adobe Photoshop neumi nacist presety, pouze akce, nacita je jen rozhrani Camera raw – ACR, kde se vyvolavaji fotky stejne jako v LR, je to jen o tom, kdo co rad, vystup je stejny, kdy po vyvolani se prenesete do Photoshopu a tam pak pracujete s fotkou dale, bud rucne nebo akcemi. Po precteni vaseho clanku ziska clovek pocit, ze otevru PS a preset mi tam bude fungovat, to tak neni 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Sledujte mě
 • Zúčastněte se online FOTO tréninku zdarma >>
  .
 • Nejnovější články