PRESETY v Adobe Photoshop – jak je používat, instalovat a vytvářet nové presety v PS (i s video návodem)

Okolo presetů panuje poměrně veliký „boom“ a právě ony jsou jedním z důvodů, proč se lidé chtějí naučit v programu Adobe Lightroom. Věděli jste, že můžete využívat presety úplně stejně i ve Photoshopu (respektive v Camera RAW Editoru, který je součástí Photoshopu)?

Že ne? V tomto článku se na presety a Photoshop zaměříme.

Kromě textu níže najdete i video a v něm se dozvíte:

 • Jak ve Photoshopu otevřít presety
 • Jak s nimi pracovat
 • Jak vytvořit vlastní, nové presety

V tomto článku také najdete 3 presety ZDARMA KE STAŽENÍ

 

CO JSOU TO PRESETY

Kliknete v programu na jediné tlačítko a fotka se vám (téměř) sama upraví. To se stane při využívání presetů. Je to sada úprav, které se aplikují na vaši fotku automaticky. Presety si můžete stahovat zdarma, kupovat je nebo si vytvořit své vlastní. Mnoho špičkových fotografů z celého světa presety vytváří a prodává je, což je opravdu super! Možná totiž neznáte úpravy, které jiní fotografové používají a díky jejich presetům se přiblížíte k super výsledku.

LIGTROOM VS PHOTOSHOP PRESETY

Většina lidí umí využívat presety v programu Ligtroom a ani netuší, že to lze i ve Photoshopu. Aktuálně se to má tak, že všechny presety, které jsou vytvořené pro Ligtroom 2020, fungují i ve Photoshopu 2020 (a naopak). Tyto presety mají formát .xmp

OVŠEM POZOR!

— Ve starších verzích programů tomu tak nebylo! Pokud tedy vlastníte starší verze programů a nebo také starší presety, nebudou pravděpodobně kompatibilní pro oba programy.

OTESTUJTE TO

NÍŽE POD VIDEEM SI MŮŽETE STÁHNOUT 3 MOJE PRESETY ZDARMA. Podle video návodu si otestujte, jestli vám budou ve Photoshopu fungovat.

 

POUŽÍVEJTE PRESETY CHYTŘE – ANEB VELKÝ MILNÍK

Neočekávejte, že všechny presety budou pro vaše snímky perfektní. Nekupujte si presety s představou, že vaše fotky budou vypadat po využití presetu úplně stejně, jako to vidíte na prodejních stránkách konkrétních presetů. Výsledek je na každé fotografii jiný.

I mně se už stalo, že jsem si zakoupila presety a následně zjistila, že na moje fotky vůbec nesedí. S koupí tedy opatrně. Zkuste najít nejdříve nějaké zdarma a otestujte, jak to vlastně celé funguje.

PRESETY A PHOTOSHOP? NO JASNĚ!

Jedna z fotografek mě požádala o radu ohledně využívání presetů v Camera RAW Editoru, což je součást Adobe Photoshop. Napadlo mě, že je to skvělé téma, které bych mohla přidat jako bonus ke svému online kurzu Jak upravovat fotografie v Adobe Photoshop, ale nakonec jsem se rozhodla ho zveřejnit pro všechny. 😉

Ve videu najdete detailní návod, jak presety instalovat, jak je upravit podle potřeby, jak si uložit své oblíbené a spoustu dalšího.

Snad vám udělá video radost a fotky se vám budou upravovat zase o kousek snadněji a s větší radostí.

Odkaz na můj online kurz najdete >> tady

ZDARMA PRO VÁS

Stáhněte si zdarma 3 moje presety a otestujte, zdali vám budou ve Photoshopu fungovat.

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE K VYUŽÍVÁNÍ PRESETŮ

 1. Presety můžete využívat i u snímků fomátu .jpg – otevřete fotku ve Photoshopu a nahoře v hlavní liště klikněte na „Filtr“ – „Filtr Camera Raw“. Následně postupujte klasicky podle mého videa.
 2. Když nefunguje import presetů – zkuste nejdříve zip složku rozbalit a nahrávat do Camera Raw Editoru již rozbalené presety. Nahrané presety můžete také zkontrolovat, když kliknete pravým tlačítkem do panelu přednastavení/presetů a kliknete na „Spravovat přednastavení“.

 

TIPY NA PRESETY  K ZAKOUPENÍ

Já sama využívám hlavně presety, které jsem si vytvořila pro své fotky na míru. Velice často v Camera Raw Editoru dělám ty stejné úpravy furt dokola, a proto mi jejich využívání přijde opravdu vhod. Jen málokdy se stane, že by seděly presety někoho jiného na mé snímky.

Je to ale zajímavá inspirace – baví mě sledovat vzhled mojí fotky v různých úpravách od někoho jiného. Často mě také překvapí, jak se dá moje fotka upravit úplně jiným stylem, než bych to udělala já.

Pokud sháníte kvalitní presety, za sebe vám mohu doporučit tyto:

 1. Presety od Tomáše Dolejšího >> 
 2. Twig and Olive >>
 3. Jakub Fišer (Kubajsz) >>
 4. Greather than Gatsby >>

 

Mějte se fajn a zase někdy příště,

 

vaše Lenka

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře
 1. Kacka napsal:

  Lenko Adobe Photoshop neumi nacist presety, pouze akce, nacita je jen rozhrani Camera raw – ACR, kde se vyvolavaji fotky stejne jako v LR, je to jen o tom, kdo co rad, vystup je stejny, kdy po vyvolani se prenesete do Photoshopu a tam pak pracujete s fotkou dale, bud rucne nebo akcemi. Po precteni vaseho clanku ziska clovek pocit, ze otevru PS a preset mi tam bude fungovat, to tak neni 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Sledujte mě
 • Zúčastněte se online FOTO tréninku zdarma >>
  .
 • Nejnovější články