Nastalo období, které všichni fotografové milují. Sluníčko ještě občas krásně svítí, všude se začíná zbarvovat listí stromů a jsou k vidění ranní mlhy – ANO, podzim je tu! Podzimní focení nás přímo volá – je čas jít ulovit fotografie nádherné přírody nebo si vyfotit podzimní portrét.
V tomto článku najdete 6 konkrétních tipů fotografky Kamily Matějovské. Její portfolio najdete tady >> FB Kamila Matějovská
Za ukázky podzimních fotek také děkujeme Nikki Bartákové
OBSAH ČLÁNKU
+ Zákulisí mého focení s jablíčky
Podzim je krásné období a vyplatí se hledat místa, která podzim nejlépe vystihují. Hledejte místo, kde nebudou davy lidí, kteří by vám kazili ty nejlepší záběry přírody nebo portrétu. Zkuste si nejprve takové místo najít a prozkoumat, teprve pak vyražte s foťákem do akce. Není nic horšího, než být nepřipravená a nemile překvapená. Tím spíše, pokud jdete fotit třeba rodinu. Místo si pečlivě vyberte a seznamte se s ním, ať vás nic nerozladí. Zkuste třeba park, pole a louky nebo najděte příjemné odlehlé místo.
Pokud ve svých fotkách chcete zachytit krásy podzimu, je třeba zamýšlet se nad výběrem správné lokality.
Jaká prostředí vám k dokonalé fotce NEpomohou?
Naopak vám může pomoci:
Podzim je nejoblíbenější období k vytvoření fotografií, které mají úžasnou atmosféru. Najděte si své místo a běžte fotit.
Podzim vystihuje hlavně barevné listí, ale nezapomínejte i na podzimní plody jako jsou žaludy, šípky, jeřabiny nebo houby. Zkuste si nafotit detaily a nebojte se experimentovat. Pokud budete fotit třeba houby, ukliďte si okolí, aby vám nikde netrčely větvičky a nekazily dojem z pěkného záběru. Nebo si vyzkoušejte zaostřit na šípky a pak i obráceně, kde budou šípky v popředí a zaostříte do dály. Tím budete mít šípky rozmazané, ale zůstanou v záběru jako rozostřený barevný detail. Jen se dívejte kolem sebe, hledejte drobnosti přírody, inspirujte se jimi a foťte.
Podzimní obloha je dosti jiná než v létě, je hodně mraků a má mnohdy krásnou modrou barvu. K tomu žluté nebo červené listí, kameny či skalky. Podzimní paleta barev je výraznější než v jiná období. Zachyťte jednotlivé kontrasty a nebojte se zapojit i focení vody tohoto období.
Zkuste si nafotit třeba šípky proti modré obloze, nebo utvořit kytici ze žlutých listů. Najděte červené listy a jeden žlutý nebo také žlutý list na zeleném jehličí. Fotky upravte v editoru, abyste podtrhly ty správné barvy, které odpovídají skutečnosti. Stačí zvýraznit sytost, u přírody můžete i přidat zřetelnost nebo kontrast a hned budou fotky o něco zajímavější.
Možností je několik a s vodou se dá také kouzlit. Na to je třeba umět si vše správně nastavit. Oblíbené jsou fotky rozmazaných potoků nebo vodopádů. K tomu je nejlepší si vzít stativ a nastavit si delší expoziční čas, abyste dosáhly rozmazaného efektu vody. Je dobré také fotit s ND filtrem, který vám pomůže se světlostí fotky. Bude fungovat jako sluneční brýle, jelikož při dlouhém expozičním čase fotku zesvětlíte.
Podzimní příroda je neuvěřitelná a právě i kontrasty vám mohou pomoci ke skvělé fotografii.
Jak tvořit zajímavé kontrasty:
Zkrátka podzim je plný kontrastů a barev, snažte se je dostat do svých fotografií. Barvy lze podtrhnout ještě v editačním programu, kde si můžete pohrát s barvami a kontrasty.
Nejvíce oblíbené na podzimním focení je hra s listím, jelikož jsou hlavním aspektem podzimu. Nejznámější a nejoblíbenější je házet s listím, vzniknou tak krásné hravé fotografie. Děti takové hry moc baví a během chvilky budete mít skvělé záběry, aniž by děti musely nějak nuceně pózovat. Také si můžete do listí lehnout nebo u portrétu ještě listy naaranžovat do vlasů modelky. Nezapomeňte i na detaily listu jako je jeho krásná struktura nebo najděte listím zapadanou lavičku. Krásné budou i snímky z nadhledu.
Asi všichni, kdo už nějakou dobu fotíte, víte, že zlatá hodinka je nejlepší čas na focení. Nejen v létě, ale i u podzimního focení to platí stejně. Slunce zapadá dříve, což je ideální pro focení s dětmi, kdy se může jít na focení dříve. Ne jako v létě, kdy se chodí před západem a je už večer. Takto budete mít čas a děti nebudou unavené. Vyrazte fotit 1-2h před západem, fotky budou mít jiný nádech než v poledne. Zkuste si fotit proti slunci, nechte sluneční paprsky kouzlit do vlasů.
Na podzim v exteriéru je více než kdy jindy potřeba zaměřit se na vhodné oblečení a rekvizity:
Nastal podzim 2021 a já vyrazila do přírody něco nafotit. Ráda vám sem nasdílím, jak to celé dopadlo.
Fotím na Canon 70D a k němu mám nasazený objektiv Sigma 30mm f1.4 . Tento objektiv je vyroben přímo na APSC fotoaparáty. Nejčastěji nastavuji clonu 1.8 nebo 2. ISO je na hodnotě 100 a čas si vždy sama řídím podle podmínek.
Na focení s jablíčky jsme vyrazily na začátku října odpoledne kolem 17h a bylo zataženo. Využila jsem přírody okolo zámku Konopiště, který se nachází nedaleko místa mého bydliště. Vzala jsem s sebou nejen jablíčka, která měla být jako hlavní rekvizita, ale také deku v barvě hořčice, se kterou jsem podzimní focení ještě více podtrhla. Využila jsem také kukuřici, která rostla v okolí, kde jsme fotily.
Vybrala jsem si dopředu oblečení pro své děti, aby nám vše ladilo. Už jsem měla jasnou představu o fotografiích v podzimním období. Moje děti fotím často a i tentokrát spolupracovaly obě skvěle. Jablíčka jako rekvizita byla hodně užitečná. Nafotila jsem krásné, přirozené fotky s jablíčky a zároveň si u toho holky pochutnaly. Naše focení tedy dopadlo podle mých představ a výsledek už vidíte.
Napište nám do FB skupiny MILUJIFOCENÍ, jak se vám letos dařilo podzimní focení. Určitě ještě vyrazte fotit, jelikož příroda je stále krásně barevná.
Kamila Matějovská