6 super tipů, jak na podzimní focení

6 SUPER TIPŮ JAK NA PODZIMNÍ FOCENÍ

Nastalo období, které všichni fotografové milují. Sluníčko ještě občas krásně svítí, všude se začíná zbarvovat listí stromů a jsou k vidění ranní mlhy – ANO, podzim je tu! Podzimní focení nás přímo volá – je čas jít ulovit fotografie nádherné přírody nebo si vyfotit podzimní portrét.

V tomto článku najdete 6 konkrétních tipů fotografky Kamily Matějovské. Její portfolio najdete tady >> FB Kamila Matějovská

Za ukázky podzimních fotek také děkujeme Nikki Bartákové

OBSAH ČLÁNKU

  1. Hledejte místa, která podzim nejlépe vystihují
  2. Foťte detaily
  3. Hrajte si s kontrasty
  4. Dovádějte s listím
  5. Zlatá hodinka
  6. Nezapomínejte na správný výběr oblečení a rekvizit

 + Zákulisí mého focení s jablíčky

#1 Hledejte místa, která podzim
nejlépe vystihují

Podzim je krásné období a vyplatí se hledat místa, která podzim nejlépe vystihují. Hledejte místo, kde nebudou davy lidí, kteří by vám kazili ty nejlepší záběry přírody nebo portrétu. Zkuste si nejprve takové místo najít a prozkoumat, teprve pak vyražte s foťákem do akce. Není nic horšího, než být nepřipravená a nemile překvapená. Tím spíše, pokud jdete fotit třeba rodinu. Místo si pečlivě vyberte a seznamte se s ním, ať vás nic nerozladí. Zkuste třeba park, pole a louky nebo najděte příjemné odlehlé místo.

Pokud ve svých fotkách chcete zachytit krásy podzimu, je třeba zamýšlet se nad výběrem správné lokality.

podzimní focení - jak na fotografování přírody
Autor: Lenka Stehnová

Jaká prostředí vám k dokonalé fotce NEpomohou?

  • Místa s velkou frekvencí lidí
  • Interiér, tam podzim nenajdete
  • Ulice města, kde jsou rušivé prvky v pozadí (lampy, značky aj.)
  • Lokality bez barev podzimu

Naopak vám může pomoci:

  • Surová příroda bez zásahů člověka (neposekaná tráva, houští, stromy, popadané listí…)
  • Na loukách, kde se vyjímá v dáli horizont s podzimní oblohou
  • Aleje stromů s popadaným listí

Podzim je nejoblíbenější období k vytvoření fotografií, které mají úžasnou atmosféru. Najděte si své místo a běžte fotit.

podzimní focení - jak na fotografování přírody
autor: Nikki Bartáková

#2 Foťte detaily

Podzim vystihuje hlavně barevné listí, ale nezapomínejte i na podzimní plody jako jsou žaludy, šípky, jeřabiny nebo houby. Zkuste si nafotit detaily a nebojte se experimentovat. Pokud budete fotit třeba houby, ukliďte si okolí, aby vám nikde netrčely větvičky a nekazily dojem z pěkného záběru. Nebo si vyzkoušejte zaostřit na šípky a pak i obráceně, kde budou šípky v popředí a zaostříte do dály. Tím budete mít šípky rozmazané, ale zůstanou v záběru jako rozostřený barevný detail. Jen se dívejte kolem sebe, hledejte drobnosti přírody, inspirujte se jimi a foťte.

#3 Hrajte si při focení s kontrasty přírody

Podzimní obloha je dosti jiná než v létě, je hodně mraků a má mnohdy krásnou modrou barvu. K tomu žluté nebo červené listí, kameny či skalky. Podzimní paleta barev je výraznější než v jiná období. Zachyťte jednotlivé kontrasty a nebojte se zapojit i focení vody tohoto období.

Zkuste si nafotit třeba šípky proti modré obloze, nebo utvořit kytici ze žlutých listů. Najděte červené listy a jeden žlutý nebo také žlutý list na zeleném jehličí. Fotky upravte v editoru, abyste podtrhly ty správné barvy, které odpovídají skutečnosti. Stačí zvýraznit sytost, u přírody můžete i přidat zřetelnost nebo kontrast a hned budou fotky o něco zajímavější.

Možností je několik a s vodou se dá také kouzlit. Na to je třeba umět si vše správně nastavit. Oblíbené jsou fotky rozmazaných potoků nebo vodopádů. K tomu je nejlepší si vzít stativ a nastavit si delší expoziční čas, abyste dosáhly rozmazaného efektu vody. Je dobré také fotit s ND filtrem, který vám pomůže se světlostí fotky. Bude fungovat jako sluneční brýle, jelikož při dlouhém expozičním čase fotku zesvětlíte.

Podzimní příroda je neuvěřitelná a právě i kontrasty vám mohou pomoci ke skvělé fotografii.

podzimní focení - jak na fotografování přírody
Autor: Lenka Stehnová

Jak tvořit zajímavé kontrasty:

  • Zachyťte podzimní oblohu plnou temných mraků
  • Vyfoťte červené šípky proti modré
  • Sledujte žluté listy na zeleném jehličí
  • apod.

Zkrátka podzim je plný kontrastů a barev, snažte se je dostat do svých fotografií. Barvy lze podtrhnout ještě v editačním programu, kde si můžete pohrát s barvami a kontrasty.

podzimní focení - jak na fotografování přírody
zdoj: pexels.com

#4 Dovádějte s listím

Nejvíce oblíbené na podzimním focení je hra s listím, jelikož jsou hlavním aspektem podzimu. Nejznámější a nejoblíbenější je házet s listím, vzniknou tak krásné hravé fotografie. Děti takové hry moc baví a během chvilky budete mít skvělé záběry, aniž by děti musely nějak nuceně pózovat. Také si můžete do listí lehnout nebo u portrétu ještě listy naaranžovat do vlasů modelky. Nezapomeňte i na detaily listu jako je jeho krásná struktura nebo najděte listím zapadanou lavičku. Krásné budou i snímky z nadhledu.

podzimní focení - jak na fotografování přírody
zdroj: pinterest

#5 Zlatá hodinka

Asi všichni, kdo už nějakou dobu fotíte, víte, že zlatá hodinka je nejlepší čas na focení. Nejen v létě, ale i u podzimního focení to platí stejně. Slunce zapadá dříve, což je ideální pro focení s dětmi, kdy se může jít na focení dříve. Ne jako v létě, kdy se chodí před západem a je už večer. Takto budete mít čas a děti nebudou unavené. Vyrazte fotit 1-2h před západem, fotky budou mít jiný nádech než v poledne. Zkuste si fotit proti slunci, nechte sluneční paprsky kouzlit do vlasů.

podzimní focení - jak na fotografování přírody
autor: Nikki Bartáková

#6 Nezapomínejte na správný výběr
oblečení a rekvizit

Na podzim v exteriéru je více než kdy jindy potřeba zaměřit se na vhodné oblečení a rekvizity:

  • Plédy, svetry, pletené čepičky – hlavně přírodní materiály
  • Barvy oblečení slaďte v podzimních a zemitých tónech
  • Pletené košíčky, do kterých mohou děti něco sbírat nebo další nádoby z kuchyně
  • Pouštějte draka
  • Použijte jablíčka, pomeranče, dýni a další

# Zákulisí mého focení s jablíčky

Nastal podzim 2021 a já vyrazila do přírody něco nafotit. Ráda vám sem nasdílím, jak to celé dopadlo.

Fotím na Canon 70D a k němu mám nasazený objektiv Sigma 30mm f1.4 . Tento objektiv je vyroben přímo na APSC fotoaparáty. Nejčastěji nastavuji clonu 1.8 nebo 2. ISO je na hodnotě 100 a čas si vždy sama řídím podle podmínek.

Na focení s jablíčky jsme vyrazily na začátku října odpoledne kolem 17h a bylo zataženo. Využila jsem přírody okolo zámku Konopiště, který se nachází nedaleko místa mého bydliště. Vzala jsem s sebou nejen jablíčka, která měla být jako hlavní rekvizita, ale také deku v barvě hořčice, se kterou jsem podzimní focení ještě více podtrhla. Využila jsem také kukuřici, která rostla v okolí, kde jsme fotily.

Vybrala jsem si dopředu oblečení pro své děti, aby nám vše ladilo. Už jsem měla jasnou představu o fotografiích v podzimním období. Moje děti fotím často a i tentokrát spolupracovaly obě skvěle. Jablíčka jako rekvizita byla hodně užitečná. Nafotila jsem krásné, přirozené fotky s jablíčky a zároveň si u toho holky pochutnaly. Naše focení tedy dopadlo podle mých představ a výsledek už vidíte.

Napište nám do FB skupiny MILUJIFOCENÍ, jak se vám letos dařilo podzimní focení. Určitě ještě vyrazte fotit, jelikož příroda je stále krásně barevná.

Kamila Matějovská

Autorka značky Miluji focení, lektorka online kurzů Lightroom a Photoshop a vášnivá fotografka Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.