Vánoční slevy až 50 % na všechny kurzy a produkty do 30.11.2023 🎄Všechny produkty zde 👉

PODNIKÁM PŘI MATEŘSKÉ A JSEM NA TO HRDÁ

Krásný den,

 

tento článek jde mimo téma fotografování. Moc jsem si ho přála napsat a vypsat své myšlenky ohledně podnikání při mateřské. Věřím, že se s mými pocity spoustu žen ztotožní a že vám třeba dodám motivaci, abyste si plnily svá vlastní přání a sny.

fotografování

Vždy jsem si přála, že budu při mateřské dělat ještě něco navíc. Představa, že budu s dítětem od ráda do večera zavřená doma po tři roky (spíš 6 let, když chcete dvě děti) mě děsila.

Teď mě nechápejte špatně, svoji dceru miluji a nevyměnila bych ji za nic na světě. Chvíle s ní si užívám a dokonce bych řekla, že jsem mateřský typ! 🙂 Ale nejsem POUZE máma.

Jsem žena, manželka, dcera, podnikatelka, fotografka... Jsem kreativní, tvořivá, miluji design, zahradu, vaření nebo klábosení s kamarádkami u dobré kávy.

focení_dětí

focení_dětí

 

SOUKROMÁ ŠKOLKA

Jakmile mé dceři byl 1 rok, tak už jsem změnu potřebovala. Do té doby jsem také fotila, ale pouze výjimečně, když na hodinku pohlídal manžel nebo babička. Naše obě babičky bydlí sice kousek od nás, jsou ale velice mladé a obě podnikatelky. Samy mají času málo.

Na doporučení jsem dostala kontakt na mladou slečnu, která jedenkrát týdně vzala Isabelku ven nebo si s ní pohrála. Sice to byly jen 2 hodinky týdně, ale alespoň trochu jsme se posunuly. Isabelka byla nadšená a spokojená, to bylo nejdůležitější.

No ale toto vydrželo pouze půl roku a začala jsem se poohlížet po soukromé školičce. Po dvou měsících hledání jsem našla skvělou školku, kde brali dětičky od jednoho roku. Byla kousek od našeho domu a hlavně v ní bylo málo dětí (maximálně sedm). Učitelka byla mladá a moc milá. Školka byla navíc dětskou skupinou, takže za pár peněz. Vše podle představ, ale stále jsem se bála, jak to bude dcera bez maminky zvládat. A také jsem se bála, co na to řeknou ostatní.

Isabelku jsem první tři měsíce dávala do školky 2 x týdně a to jen na dopoledne (3 hodinky). Ukázalo se, že školku miluje.

SPOKOJENÁ MATKA ROVNÁ SE SPOKOJENÉ DÍTĚ   

Můžu vám říct, že se mi do života vrátila energie, pohoda a nadšení. Během dopoledne jsem dělala svou práci, nebo jsem si zařídila cokoliv jsem chtěla. Byla jsem jako vyměněná. Spokojená. Ale hlavně jsem měla mnohem větší chuť se po školce dceři věnovat. Měla jsem náladu si s ní hrát a věnovat jí veškerou svou energii. I Isabelka byla nadšená, že není celý den doma s unavenou, někdy nešťastnou maminkou. Byly jsme spokojené obě dvě.

AŤ SI ŘÍKÁ KDO CHCE, CO CHCE

Samozřejmě se ke mně dostaly negativní komentáře z mého okolí. Některým lidem vadilo, že dávám tak malou holčičku do školky. Dokonce mi někdo poslat článek o tom, jak je důležité, aby byla matka se svým dítětem první 3 roky doma. Já ale věděla, že dceru nijak netýrám a že jsme všichni doma spokojení.

Na každé dítě bychom se měli dívat individuálně. Každému dítěti vyhovuje něco jiného. Pokud dceři školka prospívá, tak nevidím absolutně nic špatného na tom, že tam chodí. Třeba to s druhým dítětem budu mít vše jinak. Třeba nebude snášet školku dobře a v tom případě je to úplně jiná situace.

JAK JSME NA TOM DNES

Svou práci miluji a miluji být mámou. Cítím, že se seberealizuji mezitím, co si moje dcera hraje s jinými dětmi a chodí na procházky. Moje spokojenost se odráží i na mém manželství.

 

Právě začal rok 2019 a dcera čerstvě před svými třetími narozeninami nastoupila do klasické veřejné školky. Zvládá ji skvěle a každý den se tam těší. Do soukromé školičky chodila přes rok a milovala to tam.

Já během loňského roku vytvořila projekt milujifoceni.cz , který pomáhá všem začátečníkům fotografům zorientovat se v tomto krásném oboru. Vytvořila jsem e-book Tajemství fotografky, na který mám úžasné recenze, které mě pokaždé zahřejí u srdce. Koncem roku jsem do světa vypustila také svůj první online kurz Jak upravovat fotografie v Adobe Photoshop.

Pokud si chcete přečíst, jaké plány mám v roce 2019, tak se podívejte >> na článek.

 

KAŽDÁ ŽENA JE JEDINEČNÁ A MÁ JINÉ POTŘEBY

Samozřejmě je důležité pracovat na mateřské tak, aby mě to naplňovalo, bavilo a aby to bylo ku prospěchu všech. U mě je například problém, že jsem trochu workoholik a někdy to přepísknu. Pracuji třeba celou noc a druhý den jsem jako zombie. Sama sobě si následný den dopřeji odpočinek a hlavně se kárám, aby se to už neopakovalo.

Pokud i vy podnikáte při mateřské ( nebo byste chtěla začít), tak vám moc přeji, aby to bylo podnikání prospívající celé vaší rodině ( ne naopak ). Buďte spokojená maminka, ale hlavně SPOKOJENÁ ŽENA.

Snad vás článek inspiroval a třeba vás posune o kousek blíž k vašemu snu.

Mějte se krásně,

 

Lenka

 

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře
 1. Alena Harnová napsal:

  Leni, moc krásný (a pravdivý) článek, cítím to stejně:-) Potřebuji na mateřské také realizaci a děti zase potřebují alespoň na chvíli „dětskou“ společnost…prostě spokojená máme= spokojené děti…o to více energie jim potom můžeme zase věnovat a všichni cítíme to společné propojení:-)

 2. Petra napsal:

  Souhlasím s tím, že každý má své potřeby a kritika jinakosti není na místě 🙂 Jinak já se také realizuji, ale zvládám to s dětmi za krkem. Někdy náročné, ale baví mě to a dává mi to fajn pocit. Spíš mi přijde, že dnešní společnost vylučuje malé děti z normálního života. Nění běžné/tolerované, aby se účastnily i situací neurčených primárně pro děti. Toť vše a hodně úspěchů přeji!!!

  • Lenka Stehnová napsal:

   Petro máte pravdu. Myslím ale, že se situace v tomto pohledu na věc stále posouvá směrem k lepšímu :-)… Ať se daří!

 3. Krásně napsané, hlavně každá mamka podle mne nejlépe ví co je pro ní a její dítě to správné a dle mého přesně jak píšete, spokojená máma spokojené dítě a to je myslím vidět i v praxi, když se fotí, když je v pohodě máma i dítě je většinou naprosto v pohodě 😀 Pro mne je je focení velký relax, seberealizace a zároveň i příjem který mohu při mateřské ovlivnit a to je super. Mějte se krásně 🙂

  • Lenka Stehnová napsal:

   Dito děkuji moc za komentář! Je skvělé, že se dokážete při focení odreagovat (tak by to mělo být! :-)). Přeji Vám spoustu vydařených fotografií a krásné světlo!

   Mějte se hezky

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů