8 RAD PRO FOTOGRAFICKÉ ANTITALENTY aneb Fotografovat špičkové snímky může každý!

článek o focení

Focení se stalo běžnou součástí života většiny lidí na celém světě. Jak to, že má někdo pro focení cit a jeho fotografie jsou skvělé za každé situace, zatímco jiní se můžou stavět na hlavu a stejně se jim nikdy nepodaří dosáhnout podobných výsledků? Pokud se i vy považujete za fotografického antitalenta, tak je článek právě pro vás :-).

VŠICHNI KOLEM FOTÍ DOKONALÉ SNÍMKY, JEN JÁ NE!

Ukázkovým příkladem je Instagram. Každý den tady sledujete přehlídku fotek povedených nejen po technické stránce, ale především snímky plné energie, emocí či kouzelné atmosféry. Mně dokonce občas běží v hlavě otázky typu:  „To stále zažívají všichni tolik dobrodružství a zážitků?“, „Jak se jim povedlo zachytit tu jedinečnou atmosféru?“.
Odpověď je samozřejmě ve většině případů NE. Tito lidi jenom ví, jak na to.

 

 

8 RAD PRO ANTITALENTY

 

1) Soustřeďte se na svou nejsilnější stránku

Pokud zrovna nevlastníte zrcadlovku a nejste nijak zdatní v nastavování svého fotoaparátu nevadí. Soustřeďte se na další prvky, které jsou při pořizování fotografií důležité. Třeba budete dobří v zachycení líbivého obsahu, v úpravě fotografií, nebo dokážete zachytit krásné světlo.

2) Dbejte na zajímavý obsah fotografií

Obsah je opravdu moc důležitý! Namísto klasického „sýr“ vymýšlejte a tvořte něco vtipného/ chytrého/ hravého atd. Buďte kreativní a o obsahu fotografií přemýšlejte.

3) Pusťte lidi dovnitř

Dnes chtějí lidi vidět realitu a něco od srdce. Buďte upřímní. Líbit se mohou fotografie plné smíchu, nadšení, dovádění ale i pláče čí dojetí atd.

4) Na foťáku (ne)záleží

Samozřejmě i na mobil můžete nafotit krásné fotky, když jste šikovní. Dobrý přístroj vám ovšem může zajistit fotografie jako od profesionála. Taková nízká clona nastavená na vašem fotoaparátu dokáže opravdu divy! Pokud máte doma kompaktní fotoaparát, nebo dokonce uvažujete o zrcadlovce, naučte se vytěžit z nich maximum. JEDNODUŠE A ZÁBAVNĚ se vše kolem focení můžete naučit například v mém e-booku Tajemství fotografky .

5) Upravujte své fotografie

Upravujte své fotografie, ale všeho s mírou a s citem. Kolikrát stačí navýšit jas, kontrast a sytost a výsledek je úžasný! Pro začátečníky doporučuji zkusit editační program Pollar nebo Pixlr editor. které jsou zdarma. A pokud to s focením myslíte vážně, zkuste Photoshop. Pokud vás Photoshop zajímá, klikni >> TADY.

6) Inspirujte se

Inspirace je všude kolem nás! Naše česká zemička toho má spoustu co nabídnout. Řiďte se a inspirujte ročními obdobími (rozkvetlé louky, padající listí, zasněžená údolí…). Spoustu inspirace najdeme také například na Pinterestu.

7) Někdy stačí trochu štěstí

I tento faktor tady musím zahrnout. Někdy se vám povede zachytit jedinečný okamžik, jindy to prostě nevyjde. Berte to jako součást procesu. Nemůže jít vždy vše jako po másle. To by to bylo až moc snadné :-). Štěstí můžete jít ovšem naproti tím, že o svých fotografiích budete přemýšlet. Když si dostatečně dopředu promyslíte, jaký je váš plán – co, kde a jak chcete fotit, dočkáte se vytouženého výsledku spíš, než když to necháte pouze na náhodě.

8) Foťte v klidu a bez stresu

I já nemám občas náladu vůbec na nic a v takovém případě radši nechám foťák v šuplíku. Jindy si ale na focení vymezím čas, v ideálním případě focení spojím ještě s nějakou aktivitou, kterou mám ráda a potom je to teprve paráda! I vy netlačte na pilu a focení si prostě užívejte.
 
Přeji vám spoustu povedených fotografií a krásné světlo.

Vaše Lenka

PS: Chtěli byste se dozvědět něco o zpracovávání fotografií? Kde fotografie nechat tisknout, jak vytvořit fotoknihu nebo přání..? Podívejte se na mé video >> TADY.

 

 

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Sledujte mě
  • Zúčastněte se online FOTO tréninku zdarma >>
    .
  • Nejnovější články