Na nedávné přednášce o marketingu pro fotografy na FotoŠkoda festu mi jeden z účastníků položil otázku, která se objevuje zas a znova: „Kolik fotografů si sáhne na opravdu slušné peníze?“
Tohle téma rezonuje mezi začátečníky, ale i těmi, kteří už nějakou dobu fotí a přemýšlí, jestli se focením dá dobře uživit. Bohužel jednoznačná odpověď neexistuje. Každý fotograf má jiné podmínky, přístup a hlavně cíle. Navíc většina fotografů v ČR fotí na tzv. „vedlejšák“.
50 000 až 200 000 Kč měsíčně si vydělá 15 % dotázaných fotografů!
Mrkni na celý průzkum trhu 2024 tady >>
Mým cílem je, abyste si na základě tohoto článku udělali přibližný obrázek o situaci na českém trhu.
Článek píšu na základě osobních zkušeností, analýz a průzkumu trhu. Opírám se také o dotazník, který vyplnilo 242 fotografů, kteří si focením vydělávají. Kromě toho vycházím z komentářů a diskusí v mé facebookové komunitě Miluji focení, kde fotografové sdílejí své každodenní zkušenosti a názory.
Obsah článku vám přinese pohled na reálné výdělky fotografů v Česku a ukáže, jak se tyto příjmy liší v závislosti na různých faktorech.
A pokud chcete jen rychlou odpověď – focením si můžete vydělat 10 000 Kč, ale třeba i 3 000 000 Kč ročně. Mezi fotografy jsou velké rozdíly, a i když je procento těch velice úspěšných malé, šance rozhodně je.
Často se setkávám s tím, že laici mají zcela nereálné představy o tom, kolik zakázek může fotograf zvládnout za měsíc a jaké z toho může mít příjmy. Ty předpoklady jsou někdy až desetkrát vyšší než realita.
Pokud například maminka na mateřské pracuje jako fotografka, zvládne většinou maximálně jedno nebo dvě hodinové focení týdně. Pokud má dvě focení týdně, už toho má často plné ruce.
Když se podíváme na průměrné ceny, rodinné focení v ČR vychází zhruba na 2000 Kč. To znamená, že tato maminka si měsíčně vydělá 8000 až 16 000 Kč, podle toho, zda má jedno nebo dvě focení týdně. Ale pozor – to není čistý příjem. Fotografové mají obvykle další výdaje, například za tiskoviny a balíčky, které odevzdávají klientům, často včetně USB flashky. Tyto náklady se mohou pohybovat kolem 200 až 500 Kč na zakázku, což může měsíční příjem snížit o další 1000 až 3000 Kč.
K tomu připočítejme další výdaje, které fotografové často mají – za editační software, galerie fotek, drahou techniku, nebo vzdělávací kurzy, do kterých investují tisíce korun ročně. Když to celé spočítáte, může se lehce stát, že po odečtení všech nákladů této mamince zbyde například jen půlka příjmů. (Samozřejmě strašně záleží – někdo neinvestuje do techniky a vzdělávání vůbec a jiný ano.)
Takových případů kolem sebe vidím spoustu a netýká se to jen maminek, ale i kohokoliv, kdo fotí při práci nebo studiu.
Nechci vás tímto odrazovat od focení na mateřské nebo vedlejšího přivýdělku, ale je důležité si toto všechno uvědomit, abyste pak nebyli překvapeni.
Je vždy lepší vstupovat do tohoto oboru s realistickými očekáváními. Jít do toho s tím, že vás to baví a chcete se v tomto oboru zlepšovat. Jakmile si začnete přát, aby vaše příjmy dávaly větší smysl a chtěli byste vydělávat více než průměrnou mzdu v ČR, bude to vyžadovat nejen více propočtů, ale i marketingovou strategii, investice do webových stránek a čas strávený správou sociálních sítí.
(jedná se o modelové příklady, v reálu se mohou lišit)
Fotografové, kteří fotí na vedlejší úvazek, často nemají tolik času na zakázky a fotografování berou jako přivýdělek. Často se zaměřují na rodinné fotografie, portréty nebo menší svatby.
Fotografové, kteří se věnují fotografii delší dobu na vedlejší úvazek, již mohou mít stabilní klientelu a kvalitní portfolio, což vede k vyšším příjmům.
Fotografové na plný úvazek investují mnohem více času i financí do podnikání. Z mé analýzy z roku 2024 vyplývá, že pouze 35 % z 242 dotázaných fotografů se věnuje fotografii jako hlavní činnosti.
Z diskuzí ve fotografických komunitách často vyplývá, že fotografové řeší otázky, kolik si mohou vydělat a jak efektivně nastavit své podnikání.
Jeden z fotografů napsal:
„Každý má jiné výdaje, někdo má drahou techniku, někdo platí ateliér. Fotit je fajn, ale záleží, kolik do toho člověk investuje a kolik času může věnovat zakázkám.“
Jiná fotografka dodala:
„Začínala jsem na mateřské a fotím dodnes, ale udržet to na úrovni, kdy se tím uživím, bylo náročné. Je třeba pořád investovat do vzdělání a marketingu.“
Fotografie je krásný, ale náročný obor, který vyžaduje neustálý rozvoj a investice nejen finanční, ale i časové. Každý fotograf má svůj vlastní příběh, a proto jsou i jeho výdělky unikátní.
Ve své Facebook komunitě Miluji focení jsem dala do diskuse téma, kolik si měsíčně může fotograf vydělat a kolik zakázek je schopen nafotit (Celý příspěvek a reakce najdete tady>>).
Zde jsou názory některých fotografů:
Příjmy fotografů v České republice se dramaticky liší. Úspěch závisí na mnoha faktorech: cenotvorbě, marketingu, komunikaci s lidmi, originalitě, efektivitě práce a dalších. Být úspěšným fotografem, který si vydělává vysoké částky, je výzvou, která se nepodaří každému.
Nedávno jsem dělala průzkum spokojenosti fotografů v ČR a SK – kompletní výsledky průzkumu najdete v tomto blogovém článku. Podle mých dat z průzkumu vyplývá například:
I když se procenta „úspěšných“ fotografů mohou zdát nízká, je třeba vzít v úvahu, že mnoho hobby fotografů nepřemýšlí o focení jako o podnikání. A tady nám to vzhledem k výpočtům a statistikám dělá velkou paseku.
V jiných oborech, například v gastronomii nebo službách, si většina lidí nezaloží podnik pro zábavu. Představte si, že by existovalo například 70% restaurací jen proto, že majitelé jsou vášniví kuchaři a vést restauraci je baví… Investují velké peníze každý měsíc, stráví prací spoustu času, ale nakonec by všichni řekli: „To nevadí, že si nic nevydělám a že jsem investovaval spoustu peněz do restaurace, vždyť mě to baví.“
50 000 až 200 000 Kč měsíčně si vydělá 15 % dotázaných fotografů – to rozhodně není malé procento! Vzhledem k tomu, že v průzkumu máme i lidi, kteří focení neberou zas až tak vážně.
Ve výsledku je to hlavně o vás! Jaký je váš přístup, jestli to berete vážně a nebo to vážně brát nechcete.
A pokud se rozhodnete, že vám to za to stojí a chcete si sáhnout na vyšší příjmy, máte šanci na úspěch. Nečekejte ovšem, že to bude hned. Většina podnikání se nerozjede dříve, než do 5 let (až na vyjímky).
Chce to trpelivost, snahu, tvrdou práci, strategii, marketing…
Ať už jste v jakékoliv fázi své fotografické kariéry, přeji vám hodně síly, elánu, kreativity a zmíněné trpělivosti. Věřím, že to můžete zvládnout 🙂
Snad se vám článek líbil a pomohl vám dokreslit si reálnou představu o tom, jak jsou na tom fotografové v ČR.
Sledujte mě i na Instagramu (odkaz níže), kde sdílím inspiraci a tipy z oblasti fotografie a podnikání, nebo se připojte k naší Facebookové komunitě Miluji focení.
Vaše Lenka