Flatlay fotografie jako balzám pro duši: Článek od fotografky Květy Vašířové

Víte, co je to flatlays? Poprosila jsem fotografku Květuši Vašířovou, aby pro vás připravila článek o flatlay fotografii a dala vám i pár tipů, jak tvořit v tomto stylu super fotografie.

Květa je fotografka a lektorka. Svůj cit pro krásu a jednoduchost využívá při focení lifestylových, ilustračních a produktových fotek s atmosférou, kterým se říká flatlays. O tom, jak je fotit, píše blog s návody a doporučeními a tohle formou tak nadšeně předává lidem tipy a triky pro jejich vlastní inspiraci k focení.

Celých 16 let pracovala Květa jako daňová poradkyně v mezinárodních společnostech, ale po náročném fyzickém i psychickém vyhoření se rozhodla udělat ve svém životě velkou změnu. Svůj směr nakonec našla v oblasti fotografie, tvoření, krásy a ženskosti, protože to je přesně ta práce, která jí přináší smysl.

O flatlay fotkách Květa napsala také dva e-booky a začala pořádat i živé kurzy o focení flatlays.

Slova Květy

Flatlay fotky se z mého dlouholetého koníčka staly prací, která mě opravdu těší. Tyto krásné fotky jsem nejdřív objevila na Instagramu a zaujaly mě tak, že mě postupně zavedly do světa aktivního focení. Před časem se mi složily dílky do mojí životní skládačky a já si uvědomila, že právě focení je něco, čemu se chci věnovat naplno. V této práci můžu zužitkovat svoje znalosti z korporátního světa, logiku a strukturu, ale přidávat k nim hlavně i tu kreativní stránku, tvořivou energii a intuici.

 

Pro mě osobně jsou flatlay fotky krása, nálada, atmosféra, to vše zachycené v jednom jediném obrázku, který vyzařuje radost, lehkost a harmonii. Moc ráda předávám tuhle energii dál právě prostřednictvím fotek. Však víte, že jeden obrázek dokáže říct víc než tisíc slov.

Proč vlastně flatlay fotky?

 

Fotografie ve stylu flatlay je velmi snadná cesta k tomu, ukázat věci, které máte rádi, a chcete je příjemným způsobem předvést ostatním. Třeba vaší cílové skupině. Ať už jsou to vaši sledující, fanoušci, čtenáři, nebo potenciální kupující.

Flatlays jsou totiž hezky nastylizované produktové, lifestylové a ilustrační fotky s atmosférou focené shora (proto „flat“). Jsou jako stvořené pro sociální sítě, ale i pro blogy, weby nebo třeba e-shopy. Jsou to fotky, které dokáží zaujmout a přitažlivě ukázat ostatním určitý produkt nebo službu.

 

Kde všude se dají flatlay fotky využít

 

Řekla bych, že flatlay fotka je fenoménem dnešní doby instagramové. Právě na Instagramu se tento typ fotky začal před pár lety šířit masivním způsobem. Dnes už kolem sebe vidím flatlay fotky i na Facebooku a dalších sociálních sítích, ale i na webech a blozích. Záběry ve stylu flatlay jsem už dokonce postřehla ve videích na Youtube (jako pohled kamery shora třeba na pracovní stůl, kde jsou naaranžované i další rekvizitky a kde youtuber např. ukazuje funkce nového telefonu) i v reklamách v televizi.

Flatlay fotka je celkem jednoduchý způsob, jak vizuální cestou vyprávět příběh. Ve vizuálně přitažlivých flatlays mohou vyniknout produkty a jejich možné použití, můžete produkty zakomponovat do každodenních situací a ukázat je tak v praxi. S flatlay fotkami můžete třeba ukázat, jak vypadá vaše místo, kde pracujete, co tvoříte a jaké poskytujete služby klientům. Ti vás tak poznají zase o kousek blíž. Tím si s nimi postupně budujete dlouhodobější vztah, díky kterému od vás potom rádi nakoupí, nebo vás osloví pro spolupráci.

Flatlays ale nejsou primárně o prodeji. Jsou o atmosféře, náladě, příběhu, který tvoříte kompozicí, světlem, ale také pomocí předmětů, které na fotce jsou, jejich uspořádáním, barevností a dalšími aspekty.

 

O tom, jak si sami můžete nafotit svoji první flatlay fotku, jsem napsala e-book, který si na mých stánkách můžete stáhnout zdarma. Jmenuje se 7 jednoduchých kroků k vytvoření úžasné flatlay fotky a já vás v něm provádím procesem přípravy flatlay hezky krok po kroku.

Flatlays jsou skvělým nástrojem, když potřebujete hezké fotky pro svoji vlastní prezentaci na sociálních sítích a nechcete k tomu využívat jen selfie fotky. Zaujmout svými fotkami mezi miliónem dalších může být oříšek a flatlay fotky vám s tím mohou pomoci.

Záběry shora se také dají skvěle použít jako produktové fotky pro e-shopy. Nafoťte svoje produkty s dalšími rekvizitkami, které jsou zákazníkům blízké, nebo které podporují váš záměr a atmosféru používání produktu.

A co třeba využít fotografie ve stylu flatlay pro články na blog, nebo jako výplňové a ilustrační fotky pro webové stránky? Ideální. Flatlay fotky si totiž můžete přizpůsobit sami sobě, svému podnikání a mít osobitější a autentičtější web než s fotkami z fotobank. Ty možná vypadají uhlazeně, ale svoji jedinečnost díky nim moc neukážete.

A když si potřebujete udělat reklamu, dát zákazníkům vědět o slevách, nebo akčních nabídkách? Vyfoťte si tématickou flatlay fotku, kde necháte trochu volného místa, do kterého si potom doplníte svůj prodejní text na míru. Nebo třeba motivační citát, vaši myšlenku či výhody vašeho produktu nebo služby. Jednoduché a efektivní.

Co se dá fotit ve stylu flatlay?

Použití flatlays se zdá být až neuvěřitelné. Ať už potřebujete ukázat svůj produkt, nebo fotíte jen pro radost a krásu, pomocí flatlays můžete ostatním ukázat a představit, na co si vzpomenete – jídlo, pití, oblečení, knížky, kosmetiku, květiny, hodinky, šperky, nádobí, doplňky do bytu, boty, kabelky, doplňky k oblékání, věcičky na sport, technologické věci jako telefony, notebooky, ale i diáře, obrázky, svoje vlastní výtvory… Výčet je téměř nekonečný.

 

Flatlay fotografie obvykle „vypráví příběh“ svého hlavního hrdiny, ať už je to váš oblíbený šálek kávy, upečený koláč, nové lodičky, knížka, kterou čtete, květiny, co jste si donesli z trhu, chvilka pohody a odpočinku doma, nebo třeba aktuální „bordýlek“ na vašem pracovním stole.

Krásné fotky jako uklidňující balzám

 

Na závěr mi to nedá nezmínit ještě ten aspekt, který mě osobně dostal asi nejvíc. Flatlay fotky jsou prostě krásné. Někde jsem slyšela, že krása a pohled na ni nás povznáší a uklidňuje naši mysl. A já s tím jednoznačně souhlasím! Ta energie, vyrovnanost, klid a harmonie, co z krásných (nejen) flatlay fotek dýchá, to takový balzám na duši. V našem dnešním uspěchaném světě je potřeba se občas na chvíli zastavit a načerpat si energii. Zkuste to i s flatlay fotkami, třeba se vám to zalíbí a přinese inspiraci.

 

Další články s tipy a triky, jak na flatlay fotky, najdete na stránkách www.kvetusevasirova.cz

 

Jsem vášnivou portrétní fotografkou. Mým posláním je předat své zkušenosti nejenom začínajícím fotografkám, ale i maminkám, podnikatelkám a všem, kteří chtějí uchovat vzpomínky na nejhezčí okamžiky našeho života. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů