V čem upravovat fotky? Přehled programů i mobilních aplikací pro fotografy

PŘEHLED PROGRAMŮ I MOBILNÍCH APLIKACÍ PRO FOTOGRAFY

Každý začínající fotograf ve svém startu řeší otázku: „V čem upravovat fotky?“

Chceš něco kvalitního, cenově dostupného a ideálně jednoduchého? Pak pro tebe výběr může být poměrně náročný, ale neboj… Tenhle článek ti pomůže se zorientovat.

Vypsala jsem ceny, odkazy k zakoupení / předplácení a v závěru také tipy na editační aplikace do mobilu. V článku najdeš také recenze lidí, kteří program využívají.

#1
Editační programy pro úpravy fotek – přehled těch TOP

  1. Adobe Photoshop: asi nejznámějším a nejpopulárnějším programem pro úpravu fotografií. Nabízí široké spektrum funkcí pro úpravu a retušování fotografií, tvorbu grafiky a mnoho dalšího.
  2. Adobe Lightroom: také od společnosti Adobe, je skvělým nástrojem pro organizaci, úpravu a zlepšení fotografií. Je zaměřen na zpracování velkého množství fotografií a nabízí výborné nástroje pro úpravu expozice, barev, kontrastu a dalších parametrů.
  3. Zoner X: další populární program pro správu a úpravu fotografií. Je to komplexní software, který nabízí řadu nástrojů pro organizaci, úpravy a zlepšení fotografií.
  4. Capture One: výborný program pro profesionální úpravu fotografií. Je známý pro své vysoké standardy kvality obrazu a širokou podporu pro různé fotoaparáty.
  5. Imagen AI: to by nebylo ono, kdyby se nenašel skvělý hráč na trhu, který s pomocí umělé inteligence upraví fotky kompletně za vás. Je to jednoduché jako facka, rychlé a první úpravy máte úplně zdarma. Klikni na můj blog článek níže – najdeš tam video návod, jak s programem pracovat a navíc i kredity ZDARMA pro své úpravy.
IMAGEN AI EDITOR – EXTRA RYCHLÉ A ŠPIČKOVÉ ÚPRAVY FOTEK (VIDEO NÁVOD)

Imagen AI Editor – extra rychlé a špičkové úpravy fotek (video návod)
Pokud hledáš způsob, jak rychle a profesionálně upravit fotky, tak Imagen AI Editor je přesně pro tebe 👌
Článek zde >>

  1. GIMP (GNU Image Manipulation Program): zdarma dostupný open-source program s mnoha funkcemi, který poskytuje úpravu fotografií na úrovni srovnatelné s Photoshopem.
  2. DxO PhotoLab: dalším skvělým nástrojem pro úpravu fotografií, zejména pro zlepšení kvality obrazu, odstranění šumu a optimalizaci detailů.
  3. Affinity Photo: cenově dostupnější alternativa k Adobe Photoshopu. Lidé Affinity a Photoshop velice často porovnávají. Nabízí mnoho funkcí a nástrojů pro úpravu fotografií.
  4. Darktable: open-source nástroj pro správu a úpravu fotografií, který je zdarma k dispozici. Je ideální pro ty, kteří hledají bezplatnou možnost.
  5. Luminar NEO: komplexní software pro úpravu fotografií s různými funkcemi a nástroji pro zlepšení obrazu. Nabízí různé filtry a umožňuje pokročilou retuš fotografií.
  6. ON1 Photo RAW: kombinuje organizaci, úpravy a správu fotografií v jednom nástroji. Poskytuje celou řadu funkcí pro retušování a zlepšení fotografií.
  7. PicMonkey: online platforma pro úpravu fotografií a tvorbu grafiky, která nabízí snadno použitelné nástroje a šablony pro úpravy.
  8. Pixlr: další online editor fotografií, který je cenově dostupný a poskytuje různé úrovně úprav.

Přehled programů je opravdu dlouhý. Jak si tedy vybrat? Čti dál – možná u tebe rozhodne cena.

#2
Ceny + proč jsou často programy za předplatné

Některé programy se platí jednorázově s doživotní nebo dočasnou licencí. Poslední dobou ale mnohé programy a aplikace přistupují na předplatné. Vůbec se toho neboj! Naopak. Má to mnohé výhody. Ve většině případů se nemusíš o nic starat – platby se strhávají automaticky. Pokud bys to tak ale nechtěl/a stačí nastavit vše podle sebe ve svém účtu.

Důvody, proč má předplatné smysl:

  1. Udržení aktualizovaných verzí: Software jako Lightroom a Photoshop jsou komplexní a neustále se vyvíjejí. Předplatné umožňuje uživatelům přístup k nejnovějším verzím a funkcím, aniž by museli kupovat každou novou verzi samostatně.
  2. Cloudová integrace a služby: Většina těchto aplikací nabízí také cloudové služby pro ukládání, sdílení a synchronizaci dat mezi různými zařízeními. Předplatné umožňuje využívání těchto služeb a zajišťuje souvislou a bezproblémovou zkušenost.
  3. Dlouhodobá udržitelnost: Model předplatného vytváří dlouhodobý vztah mezi poskytovatelem a uživatelem. Poskytovatel se může lépe soustředit na poskytování kvalitního produktu a reagovat na potřeby uživatelů, což může vést k dlouhodobému udržení spokojených zákazníků.
  4. Dostupnost pro všechny uživatele: Mnohé firmy nabízejí také flexibilní cenové modely a slevy pro studenty, jednotlivce, profesionály a firmy. To usnadňuje přístup k těmto nástrojům širokému spektru uživatelů.

Celkově předplatné umožňuje uživatelům pružnější přístup k těmto profesionálním nástrojům a zároveň poskytuje vývojářům stabilní finanční základnu pro rozvoj a podporu produktu. 

Doba jde zkrátka tímto směrem a za mě rozhodně není třeba se toho obávat. Však i Netflix, Disney+ a podobné aplikace a programy jdou stejnou cestou.

Porovnání cen programů

Ceny se můžou v čase vyvíjet a měnit. Přehled níže ber prosím jen jako orientační.

Ceny jsou často v € a tím pádem se finální cena mění dle kurzu. Konkrétní a hlavně aktuální ceny najdeš vždy na webových stránkách dodavatele editačního programu.

ProgramCena
Plán pro digitální fotografii
PS a LR
měsíčně 250 Kč
Zoner Xměsíčně 149 Kč nebo ročně 1 449 Kč
Capture Oneměsíčně 450 Kč nebo jednorázově 8 690 Kč
Imagen AI1,14 Kč za editaci
+ 0,23 Kč za každou další využitou funkci
(min 160 Kč/měsíc)
GIMPzdarma
DxO PhotoLabjednorázově 5210 Kč
Affinity Photojednorázově 1 790 Kč
Darktablezdarma
Luminar NEOměsíčně 249 Kč / ročně 1 999 Kč
dva roky za 2 499 Kč
jednorázově 4 999 Kč
ON1 Photo RAWměsíčně 233 Kč nebo ročně 2 615 Kč
PicMonkeyměsíčně 196 Kč nebo ročně 1 764 Kč
Pixlrzdarma

#3
Detailnější popis TOP 3 programy
pro editace fotek

  • Lightroom
  • Photoshop
  • Zoner X

Tohle trio je nejoblíbenější na trhu. Zoner je česká záležitost, která se vyšvihla skvělým směrem. Spoustu uživatelů je s ním spokojených.

editační programy pro fotografy

Absolutní většina ale využívá Lightroom a Photoshop. Oproti Zoneru je zde výhoda, že se o fungování těchto programů můžeš poradit s kvantem lidí nebo hledat free video návody na YouTube, třeba i v angličtině. 

A co vybrat – Lightroom nebo Photoshop? Už v minulosti jsem natočila tohle video, kde je porovnávám.

editační programy pro fotografy

Photoshop nebo Lightroom? Porovnání
Photoshop nebo Lightroom? Tuhle otázku slýchám velice často. Jednoduše by se to dalo shrnout takhle – mrkni do článku 👇
Článek zde >>

#4
Recenze – v čem upravují ostatní?

V mé facebook skupině Miluji focení na téma editačních programů často přijde řeč.
Podívej se níže 🙂


Diskuse: V čem upravujete fotky?

editační programy pro fotografy

Komentáře členů skupiny na příspěvky ohledně volby edit programu 🙂

editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy
editační programy pro fotografy

Právě díky recenzím a zkušenosti ostatních fotografů se mnohem lépe můžeš rozhodnout, v čem upravovat fotografie. Je úplně normální, že někdo začne editovat fotky v jednom programu, ale časem přejde na jiný editor fotek. Já osobně začínala na Photoshop a dnes upravuju primárně v Lightroom Classic (Photoshop využívám jen jako doplněk).

#5
Tipy na aplikace do mobilu

  1. Adobe Lightroom Mobile: Mobilní verze Adobe Lightroom nabízí široké možnosti úprav, správu fotografií, retuš a filtrování… Aplikaci se nabízí využívat rozhodně tehdy, když si předplácíš balíček pro fotografy od Adobe. (web)
  2. VSCO: VSCO je je krásná, designová appka s širokými možnostmi úprav fotek či tvorbou koláží. Aplikace má supr hodnocení na Apple store a je velmi oblíbená. Trial verze je k otestování zdarma, nebo si můžeš předplatit i roční PRO verzi. (App Store, Google Play)
  3. Adobe Photoshop Express: Jednoduchá verze Adobe Photoshopu pro mobilní zařízení s nástroji pro úpravu a filtry. (web)
  4. Snapseed: Vyvinutý společností Google. Snapseed nabízí 29 nástrojů úprav, efektů a filtry. Je velmi populární a navíc je zdarma ke stažení. Poslední aktualizace lidé ovšem hodně kritizují a tak šlo hodnocení rapidně dolů. (App Store, Google Play)
  5. Prisma: Tato aplikace transformuje fotografie do uměleckých stylů inspirovaných slavnými malíři a umělci. (App Store, Google Play)
  6. A Color Story: Specializuje se na úpravu barev a filtrů. Design aplikace je hodně výrazný. Appka má supr hodnocení a umožní ukládat své vlastní presety nebo plánovat nástěnky z fotek. (App Store, Google Play)
  7. Afterlight Photo Editor: Obsahuje různé filtry, efekty, rámečky, nápisy a nástroje pro úpravy, a je oblíbený pro svou jednoduchost. Aplikace má tmavý a líbivý design. Můžeš si v ní vytvořit fotku s dvojitou expozicí, přidat do fotek šum nebo přidat světelné overlays (k využití 90+ overlays a textur). (App Store, Google Play)
  8. Pixlr: Nabízí možnosti úprav, vrstev, filtry a efekty pro vytváření poutavých fotografií. Velice rychle v ní vytvoříš koláž nebo upravíš fotku pomocí filtru. Oproti Afterlight nebo VSCO má ovšem horší hodnocení uživatelů. (App Store, Google Play)
  9. Photoleap: Kombinuje úpravy fotografií s kreativními nástroji pro vytváření uměleckých děl. Tento editor ocení kreativci, které baví si s fotkami hrát. (App Store, Google Play)
  10. Huji Cam: Simuluje vzhled a pocit starých jednorázových fotoaparátů s možnostmi úprav a efektů. (App Store, Google Play)
  11. Canva: Výborná aplikace pro tvorbu grafiky, včetně úprav fotografií a vytváření designů pro sociální média. (App Store, Google Play)

Na App Store je nejlépe hodnocená aplikace VSCO, naopak na Google Play je nejoblíbenější appka Canva. Hodnocení je jedna věc – nezapomeň si přečíst i konkrétní recenze psané uživateli. Třeba ti to pomůže v rozhodování.

Každá z těchto aplikací má své vlastní unikátní funkce a styl. Bohužel – jakmile je aplikace super, připlatíš si za ni. Osobně doporučuji buď využívat mobilní verzi Lightroom v rámci svého balíčku pro fotografy nebo si platit jen jednu TOP appku (člověk jich víc nepotřebuje). V Lightroomu v mobilu můžeš navíc využívat své presety, což je k nezaplacení.

Fotky z mobilu můžeš každopádně zálohovat a upravit je i v PC (není třeba je upravovat hned v mobilu). Nezapomeň si správně nastavit kvalitu fotek v nastavení mobilu.

#6
ZÁVĚR – v čem tedy upravovat fotky? 

Tady je můj osobní názor – aneb jak to mám já. 

Začni v Lightroomu. LR ocení každej, ať už pro třídění fotek, tak úpravy… Ve startu ti pomůže můj kurz, který tě během několika hodin v LR komplet naučí. Budeš to mít bez velké práce a za kurzem nemusíš ani nikam daleko jezdit a utrácet další peníze. S mým kurzem se naučíš absolutně všechno co potřebuješ 😉

Pokud časem zjistíš, že už jsi master Lightroomu, začni s Photoshopem. PS máš stejně už zaplacený v jednom balíčku s LR, jde jen o to, ho zdolat. Photoshop oceníš hlavně pro pokročilé retuše, hrátky se světly a efekty nebo pro tvorbu koláží, grafiky a dalších srandy. 

Případně i pro PS najdeš kurz u mě na webu.

Každopádně tahle má rada je hodně obecná a nemusí sednou všem 😉 doporučuji se zamyslet, co je nyní tvým cílem…

A co pro mobil? V mobilu já fotky osobně neupravuju (je to zbytečně pomalý a často nekvalitní). Když už fakt něco potřebuju, jdu do mobilní aplikace Lightroom nebo případně hodím jen filtr na Instagramu (třeba pro stories).

Grafiku tvořím všechnu v Canva. Je to mnohem rychlejší než PS a k dispozici máš i fotky z foto banky, grafické obrázky a k dispozici spoustu šablon. Já si platím za PRO verzi.

Snad ti tenhle přehled pomohl 😉

Mrkni i na moje další blogové články, poslechni si podcast nebo mě sleduj na IG milujifoceni.cz kam vkládám spoustu inspirace nejen kolem focení a editací.

Měj se hezky

Autorka značky Miluji focení, lektorka online kurzů Lightroom a Photoshop a vášnivá fotografka Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.