FOTO WORKSHOP  15.4.2023 a 7.10.2023 👉 Více zde >>

Braulio Lara: „Mým tajemstvím je nesledovat práci lidí, kteří dělají to samé jako já.“

braulio laraph_fotograf

Svůj pohled na focení nám v rozhovoru poskytl fotograf Braulio Lara. Zaměřuje se především na focení svateb po celém světě a také pořádá fotografické workshopy. Jeho práci obdivujeme za velmi povedené kompozice ve fotografii, za hru se světlem i barvami. Braulio je původem z Chile, nyní ale působí v Praze.

Lucie Bočanová

Lucie Bočanová
autorka článku
www.luciebocanova.com
IG: @lucie_bocanova


(rozhovor je přeložen z angličtiny)

Braulio, moc ti děkuji za rozhovor. Přiznám se, že když jsem tě o něj žádala, čekala jsem, že nebudeš mít čas, protože jsem se na tvých instagramových stories dočetla, že míváš 4 focení denně 🙂

# 1

Braulio, jak je možné, že stihneš tolik focení za jeden den? Pak už po zbytek týdne žádné nemáš nebo to máš takto v podobném tempu každý den?

Fotografuji již 12 let. Mohu říct, že můj pracovní postup už je efektivní. Raději trávím čas pořízením dokonalého snímku, než abych trávil čas na svém notebooku upravováním nebo opravováním fotek. To znamená, že jednu svatbu zvládnu zpracovat za 1 den (včetně výběru a edice). Presety, které používám ,mi umožňují upravovat fotografie velmi rychle, upravuji pouze expozici a ořez.

# 2

Fotíš nejen u nás, ale po celém světě. Vidíš rozdíl ve fotografickém průmyslu u nás v České republice a například v Chile, případně v jiných zemích?

Ano, fotím svatby po celém světě. Vidím hodně rozdílů v závislosti na kontinentu, zemi a kultuře. Chilské svatby jsou více zaměřeny na párty. Párty může být tou nejúnavnější a nejvyčerpávající částí svatby. Moc rádi tančíme, proto svatby končí kolem 6:00! Haha, to je nevýhoda chilských svateb.

České svatby jsou opravdu pěkné. Na českých svatbách mám nejraději, že jsou většinou venku a přes den, takže na focení můžete mít opravdu pěkné světlo po celou dobu akce (oproti chilským svatbám, které mohou někdy začínat v 18 hodin). Ale českých svateb moc nemám, protože tady nejsou většinou páry připraveny zaplatit částku, kterou si účtuji. Myslím, že zde ceny začínají od 15 000 Kč, kdežto v mém případě začíná ceník od 30 000 Kč. Může to být nevýhoda českých svateb ve srovnání s ostatními ve světě.

# 3

Všimla jsem si, že fotíš jen na šířku. Je to tak? A proč?

Ano! Je to proto, že jsem kdysi dávno začal myslet/skládat pouze v jednom formátu (horizontální). Přiměje mě to rychleji přemýšlet a při práci se soustředit na kompozici.

# 4

Kde bereš inspiraci a kdo tě inspiruje?

Ve svém workshopu s názvem „Simili“ o tom vždy rád mluvím: „Inspirace, jak ji můžeme najít?“. Mým tajemstvím je nikdy nesledovat práci lidí, kteří dělají to samé jako já. Pokud budete sledovat práci svých kolegů, nakonec se s jejich nápady vyrovnáte, možná i nevědomě. To, co dělám, je sledování filmů, čtení knih a poslouchání romantických písniček. Ale pokud se bavíme o fotografech, tak Pau Buscató patří k mým nejoblíbenějším.

# 5

Fotíš pouze v exteriéru?

Také v interiéru, ale umím lépe a snadněji komponovat v exteriérech. Nemám rád své zákazníky příliš blízko fotoaparátu. Lidi jsou součást mé kompozice, proto jsou pro mě exteriérová místa nejlepší.

# 6

Během focení si příběh vymýšlíš předem nebo až poté, jak se situace vyvine?

Jsem opravdu spontánní (haha), nikdy nemívám plán. Mám rád, když jdu a přemýšlím, co můžu vytvořit v závislosti na světle, počasí, místě atd.

# 7

Máš nějakou radu pro amatérské fotografy?

Foťte alespoň 1 rok pouze s jedním objektivem (primární, bez zoomu). Uvidíte, jak se vaše kreativita po chvíli zlepší.

# 8

Jaký byl tvůj fotografický začátek? Co ti v tvém začátku nejvíce pomáhalo?

Když jsem začínal, neměl jsem od nikoho moc rad a také peněz, takže jsem se nemohl účastnit žádných workshopů ani mít mentora. Ale jednou z nejdůležitějších věcí je investovat do znalostí. Buďte otevření a pokorní. Je opravdu příjemné poslouchat, jak lidé mluví a dávají vám rady ohledně vašich fotek. Takto můžeme růst.

# 9

Jakým způsobem získáš spojení se zákazníky ze zahraničí? Například jak získáš zakázku na svatbu v Londýně?

Kontaktují mě přímo přes můj web www.brauliolaraph.com. Ale většina svateb v cizích destinacích se koná díky „ústní domluvě“.

# 10

Bude workshop v Praze? Hana Pichlíková ho sleduje od jara 🙂

Ano! Slibuji, že ho brzy udělám. Jen mám tuto sezónu opravdu hodně práce, ale myslím, že v listopadu budu mít čas udělat workshop v Praze. Veškeré informace budou na mém Instagramu.

_

Závěrem chci moc poděkovat za možnost tohoto rozhovoru. Braulio thank you so much – Your work is so inspiring 🙂 ! Thank you for your time and I wish you a lot of success.

Lucie

Braulia a jeho práci můžete najít na těchto kanálech:
Web: www.brauliolaraph.com
Instagram: @brauliolaraph

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů