Vím, že technika většinou nebývá ta zábavná část fotografování (minimálně to platí u většiny žen). Dnešní článek je sice technický, ale velmi stručný a bez zbytečné omáčky.
Pojďme si vysvětlit CO JE TO ISO – tři důležitá písmenka, bez kterých se ve focení neobejdete.
ZKRATKA ISO OZNAČUJE, JAK BUDE VÁŠ FOTOAPARÁT CITLIVÝ NA SVĚTLO.
Laicky řečeno to znamená, že čím více navyšujete hodnotu ISA, tím více bude váš snímek světlejší.
Pokud opravdu nemáte rádi teorii, ani okecávání, přečtěte si tyto dva body, kde je řečeno to nejpodstatnější:
1) SNAŽTE SE VŽDY NASTAVIT NEJNIŽŠÍ HODNOTY ISA
V ideálním případě nastavujte nejnižší hodnoty ISA okolo 100 až 400. Tyto hodnoty si můžete dovolit nastavit tehdy, pokud máte dostatek světla – když fotíte například venku za denního světla.
2) NEBOJTE SE OVŠEM ZA HORŠÍHO SVĚTLA ISO NAVÝŠIT
Možná se Vám to teď zdá matoucí, ale jde o to, že není úplně nutné, nastavovat pouze ty nejnižší čísla / hodnoty ( samozřejmě by to bylo ideální, ale ne vždy to lze ). Pokud je šero, večer nebo fotíte v interiéru, tak se rozhodně ISA nebojte a navyšte ho! Od toho tu je :-).
A teď přejdeme na trochu té omáčky…
To je poměrně těžká otázka a bohužel se na ni nedá jednoduše odpovědět.
Závisí to především na:
Každý fotoaparát se s ISEM umí poprat jinak. A také co člověk, to jiné požadavky. Spoustu lidí se bojí překročit hodnotu 400. A naopak znám spoustu lidí, kteří fotí i s hodnotami 3600 (což jsou mimochodem už opravdu vysoké hodnoty ).
Já vždy doporučuji:
STANOVTE SI SVÉ MAXIMÁLNÍ ČÍSLO ISA A TO NIKDY NEPŘEKRAČUJTE
Otestujte svůj fotoaparát: Nafoťte snímky a testujte
Při jakých hodnotách ISA je kvalita snímků ještě dobrá a kdy už ne??
Pokud si například zhodnotíte, že při nastavení ISA na 1800 je kvalita fotografie ještě dobrá, ale vyšší hodnoty se vám už moc nezamlouvají, jelikož na fotografiích už je dost šumu/ zrnění, tak prostě nikdy nepřekračujte hodnotu 1800.
Jistě už jste pochopili, že když nastavíte hodně vysoké hodnoty ISA, tak to ovlivňuje kvalitu fotografií. Pokud ale stále nevíte, JAK to tu kvalitu ovlivní, tak se jedná právě o výskyt šumu. Nejlépe šum uvidíte, když si fotografii zvětšíte ve svém počítači.
Pokud vás téma ISO zajímá, STÁHNĚTE SI ZDARMA DVĚ KAPITOLY Z MÉ E-KNIHY TAJEMSTVÍ FOTOGRAFKY. Jedna z těchto kapitol je právě na téma ISO. Druhá kapitola z e-knihy se nazývá „Kde hledat inspiraci“
Přečtěte si také články Co je to CLONA a Co je to EXPOZIČNÍ ČAS.
Snad jste pochopili, co je to ISO a hlavně, že se ho nemusíte obávat :-).
Mějte se krásně,
vaše Lenka